موقعیت روابط عمومی در ایجاد یک برند

موقعیت روابط عمومی در ایجاد یک برند

روابط عمومی نقش موثری در ایجاد یک برند دارند همچینین تبلیغات درست هم می تواند گزینه خوبی برای تبلیغ محصولات برند باشند.

روابط عمومی در ساخت برند بسیار تاثیر گذار است و امروزه از آن بیشتر در ایجاد برند استفاده می کنند و همچنین تبلیغات هم می توانند محصولات را به مردم معرفی کنند تا در انتخاب دچار مشکل نشوند .

نقش  روابط عمومی  در ساخت برند

امروزه بیشتر از هر دهه دیگری در تاریخ؛ مردم در صحنه ی تبلیغات قرار دارند .در هر بخشی که مشاهده می کنید بیشتر از صد ها برند وجود دارد و تشخیص دادن محصول خوب و با کیفیت از سایر محصولات، برای مردم کار مشکلی است . مشکلات روز مره امروز دیگر به مردم اجازه نمی دهد تا گزینه های پیش روی خود را با هوشمندی و درستی کامل انتخاب کنند.
آیا شما هم قبل از خرید محصول یا خدمت محصول و خدمات مشابه را شخصا امتحان می کنید و بعد از آن اقدام به خرید خواهید کرد ؟ من یقین دارم که پاسخ شما منفی است. اگر مقداری به اطراف خود توجه کنید، می بینید که ما روزانه ازمحصولات گوناگونی استفاده می کنیم بدون اینکه از محصولات مشابه آنها در بازار را امتحان کرده باشیم.

بهترین ماشین در دنیا چه ماشینی است؟ بدون این که لحظه ای فکر کنید می گویید مرسدس بنز و عده ای خیلی زیادی از شما تا حالا سوار این نشده است یا حتی امکان دارد کسی از نزدیکان شما هم این ماشین را نداشته باشد.
چه طور است که شما با این که تا کنون از این ماشین استفاده نکرده اید اما به یقین می گویید مرسدس بهترین ماشین در دنیا است ؟
اگر دوست داشته باشید یک مثال بومی براتون می زنم. به نظرم تا حالا متوجه این شده اید که زمانی که با همسرتان برای خرید به بیرون می روید به طور مثال قصد دارید روغن بخرید ایشان بریک برند خاص تاکید می کند و اگر در آن فروشگاه، آن نام مورد نطر دیده نشود شما را مجبور می کند تا برای خرید آن به یک فروشگاه دیگر بروید. شما هم که قطعا خسته شدید به همسر خود می گویید مگر رب مثلاً فلان برند دیگر چه فرق می کند؟!! در حالی که یقین دارید ایشنان برند دیگه را استفاده نکرده و به طور مثال به این دلیل که خواهرش و یا مادرش از آن روغن استفاده می کنند، او اصرار بر این دارد که از همان برند خرید کند.
باید پذیرفت که نظر دیگران بر ما بسیار تاثیر می گذارد.برای تشخیص این کخ چه چیزی خوب است نیاز به نظر دیگران هم داریم. دو مرجع که مردم برای دانستن موضوع خاصی از آن کمک می گیرند ، یکی مردم دیگر است و دیگری رسانه ها مانند تلویزیون و رادیو، روزنامه، مجلات و ...

dkjjv.jpg


در دنیای امروز هیچ وقت فقط به چشم  و گوش های خود اطمینان نمی کنید. همیشه به دنبال مرجع سومی میان خود و واقعیت می گردید. این که دیگران از کدام محصول و یا خدماتی استفاده می کنند برای شما مهم است.موقعیت این مرجع سوم را رسانه ها و دوستان، آشنایان و باقی مردم خواهند بود.
در این حال وقت پرسیدن این سوال است. آیا شما محصولی را می خرید که بیشترین تبلیغ را در رسانه داشتع است ؟

واکنش  مردم در مواقع تبلیغات محصولات 


در حقیقت محصولات زیادی در اطراف ما وجود دارد، که بودجه مناسبی برای تبلیغات خود در نظر نگرفته اند. اگر روزنامه مطالعه می کنید حتما متوجه می شوید که شما اصلا به بخش تبلیغات توجهی نمی کنید و فقط قسمت نوشتاری روزنامه را مطالعه می کنید. مردم آگهی های تبلیغاتی را باور ندارند و و آن را نوعی فریب می دانند در حالی که اگر یک مطلب در مورد تاثیرات چای بر روی سلامتی مطالعه کنید، به آن بیشتر قبل اهمیت می دهید و مصرف می کنید.
کافیست در آن مطلب به یک برند خاص از چای در ایران به عنوان بهترین چای اشاره شود. یقین دارم که شما شهر را برای پیدا کردن آن برند چای زیر پا می گذارید. اما اگر آن برند چای را در تمامی صفحات روزنامه آگهی شود تاثیر قبلی را قطعا به همراه نخواهد داشت. بیشتر مردم بر این باورند که تبلیغات یک راه برای فریب آن ها است درحالی که مقالات و مطالب را به راحتی باور می کنند.
جدیدا یکی ار شرکت های تولید آب میوه در ایران این گونه تبلیغ می کند : آب میوه های ما ، از میوه های ارگانیک درست می شوند. آیا شما این تبلیغ را باور می کنید ؟ آیا بنظر شما با این حجم از تولیدات در روز می توان تمام آب میوه های تولیدی این شرکت را از میوه های طبیعی تولید کرد؟!
پس بساری از تبلیغات به عقیده ما دروغ به نظر می رسند اما کمتر اتقاق می افتد که مطلبی را بخوانیم و محتوای آن را باور کنیم.


نتیجه گیری
تنها با استفاده از روابط عمومی (اطلاع رسانی) است که می توانیم یک نام تجاری را تثبیت کنیم و از تبلیغات می بایست بیشتر برای یادآوری استفاده کرد. من جایگاه روابط عمومی را در خلق یک برند، یک جایگاه محوری می دانم.

 

 

243
21 مرداد 1396 - 12:32