ارتباط روابط عمومی با رسانه

ارتباط روابط عمومی با رسانه

امروزه برای پذیرفته شدن پیام تبلیغاتی ما توسط مخاطب لازم است که به طور مداوم با رسانه های گوناگون تعامل داشته باشیم و این عمل طریق روابط عمومی قوی میسر میشود

در دنیای مدرن امروزی که به نوعی عصر ارتباطات محسوب میشود انسان بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ در معرض طوفان تبلیغاتی(نه صرفا تجاری) قرار دارد. در هر زمینه ای که فکرش را بکنید صدها برند وجود دارد که انتخاب از بین آن ها برای انسان پرمشغله این روزها کاری بسیار دشوار میباشد.

روابط عمومی و تاثیر آن بر اعتبار برند

در مقاله گذشته به نقش روابط عمومی بر خلق برند و تاثیر آن بر مقبول شدن آن توسط مشتری اشاره کردیم در اینجا قصد داریم مفصل تر به موضوع بپردازیم.برای روشن شدن موضوع به این سوال کمی فکر کنید،آیا شما برای استفاده از یک محصول تمام نمونه های موجود را بررسی میکنید و بعد از آن بدون توجه به نام تجاری آن را خریداری میکنید؟ بدون شک خیر. با یک نگاه ساده به زندگی روزمره خود متوجه میشویم هر روز محصولات زیادی را مصرف میکنیم بدون اینکه نمونه های مشابه آن را قبلا تجربه کرده باشیم.

EU-Media-Futures-Forum-pic-0.jpg

ارتباط رسانه و روابط عمومی

اگر از شما پرسیده شود بهترین ماشین دنیا چیست؟احتمالا میگویید مرسدس بنز یا بی ام دبلیو. به احتمال خیلی زیاد شما حتی یکبار هم سوار این نشده اید،یا حتی هیچ یک از دوستانتان چنین ماشینی سوار نشده باشد. پس چطور وقتی ماشینی را تست نکرده اید با این یقین میگویید این ماشین بهترین ماشین دنیاست؟ یک مثال ساده تر،ممکن است باهمسر خود برای خرید به یک فروشگاه بروید و او برای خرید رب گوجه فرنگی به یک برند خاص تاکید کند حتی ممکن است در صورت پیدا نکردن آن در یک فروشگاه شما را مجبور به رفتن به یک فروشگاه دیگر کند.این درحالی است که شما اطمینان دارید او همه رب های موجود در بازار را امتحان نکرده و شاید بخاطر اینکه خواهر یا مادرش از آن استفاده میکنند، او نیز بر استفاده از آن تاکید دارد. باید با خود رو راست باشیم که نظر سایرین بر برندینگ یک محصول بوسیله ما بسیار تاثیر گذار است. ما برای انتخاب این که چه محصولی خوب است نیاز داریم نظر دیگران را نیز جویا شویم. دو منبع شایع که اشخاص را به استفاده محصول ترغیب میکنند صحبت های دیگران و دیگری رسانه ها میباشند. در دنیای مدرن ما دیگر فقط به چشم ها و گوشه های خود اطمینان نمیکنید، و دایما دنبال منبع دیگری هستیم به عنوان واسطه عمل کند.ترجیح دیگران برای استفاده از محصول و خدمات برای ما بسیار مهم میباشد. در اغلب اوقات خلا این واسطه را دوستان و یا رسانه ها پر میکنند.وظیفه بر قراری این ارتباط با رسانه بر عهده دپارتمان روابط عمومی میباشد.

تاثیر روابط عمومی بر برندینگ یک محصول

با کمی روراست بودن با خود میفهمیم محصولاتی وجود دارند که بودجه زیادی برای بازاریابی و فروش صرف نکرده اند.هنگام مطالعه روزنامه ما معمولا به مطالب نوشتاری توجه میکنیم تا آگهی تبلیغاتی. مخاطب اغلب آگهی ها را باور ندارد و آن هارا نوعی فریب میداند این درحالی است که  اگر یک مقاله مثلاً راجع به تاثیرات قهوه بر روی سلامتی بخوانید، بیشتر مصرف قهوه برایتان اهمیت پیدا میکند. در این حالت کافیست در آن مقاله با ظرافت خاصی از ابزار بازاریابی محتوا استفاده از قهوه ای خاص بعنوان بهترین قهوه ارگانیک اشاره شود . از فردا عده زیادی در شهر شروع به زیر رو کردن فروشگاه ها برای پیدا کردن آن قهوه میشوند. این درحالی است که اگر یک آگهی بزرگ از آن قهوه در روزنامه چاپ میشد تاثیر آن تا این حد نمیشد. مخاطب اکثر اوقات آگهی را یک سویه و فریبکارانه میداند ولی محتویات یک مقاله را به آسانی میپذیرد. به محتوای این آگهی دقت کنید:آبمیوه های شرکت ما کاملا طبیعی و صد در صد خالص میباشد و هیچ گونه اسانس یا مواد خاصی را شامل نمیشود. حالا از دید منطقی به موضوع نگاه کنیم چطور ممکن است با این حجم از تولید در روز آبمیوه هایی صد در صد طبیعی تولید کرد؟اصلا تامین این همه میوه عملا کاری غیر ممکن است. پس به این نتیجه میرسیم که پیام های اکثر آگهی های تبلیغاتی به نظر دروغ می آید این در حالی است که مطالب موجود در یک مقاله برایمان قابل باور تر است.

نتیجه گیری

 در دنیایی که تشخیص اطلاعات غلط از اطلاعات صحیح بسیار پیچیده شده و مخاطب عملا اعتماد خود را به پیام های تبلیغاتی از دست داده تنها راه ایجاد یک برند قابل اعتماد و پایدار تعامل کامل با رسانه ها و فهمیدن دیدگاه مخاطب میباشد  و از ابزار تبلیغات در بازاریابی و فروش صرفا باید برای یادآوری محصول استفاده کرد تا تبلیغ و معرفی آن. پس به طور کلی روابط عمومی جایگاهی اساسی در خلق برند دارد.

548
17 مرداد 1396 - 13:34