اهمیت روابط عمومی در سازمان

اهمیت روابط عمومی در سازمان

روابط عمومی به طور کلی به عنوان بخشی از بازاریابی و فروش با تعمال با رسانه ها و مشتری وطیفه شناخت نیازهای مشتری و پاسخگویی به آن قبل از رقبل را بر عهده دارد و سایر بخش های دپارتمان وظیفه حفظ برند و جا انداختن آن را برعهده میگیرند.

روابط عمومی یکی از ارکان بسیار مهم یک سازمان امروزی به حساب می آید که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. دلیل این اهمیت وجود رقابت شدید بین سازمان ها برای کشف بازارهای جدید چه برای محصولات فعلی چه ایجاد تقاضا برای محصولات جدید میباشد،زیرا بازارها و محصولات فعلی بخاطر وجود رقابت شدید درحال اشباع شدن هستند و در این وضعیت حضور روابط عمومی بسیار احساس میشود.

روابط عمومی چیست

در این مقاله قصد داریم به مفهوم روابط عمومی بپردازیم. روابط عمومی (Public Relation) و یا به طور خلاصه PR معنا و مفهوم وسیعی را در بر میگیرد و شاید نتوان آن را به صورت خلاصه ارایه کرد. مختصرین شیوه ممکن برای تعریف روابط عمومی،مدیریت کردن جریان اطلاعات دو طرفه بین سازمان و افکار عمومی جامعه میباشد. به زبان ساده روابط عمومی روشی برای انتقال پیام محصول یا خدماتی که ارایه میدهیم به مشتری است طوری که دارای قابلیت ارزش گذاری باشد. چیزی که در روابط عمومی بسیار مهم و ضروری است این است که، در روابط عمومی، رابطه ای که ایجاد کرده ایم باید دوطرفه باشد و بتوانیم بازخورد ها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

وظیفه روابط عمومی در سازمان

در سازمان روابط عمومی وظیفه دارد نظر افکار عمومی در مورد صنعتی که در آن فعالیت داریم به طور مداوم بررسی کند و با بهره گیری از فرصت های عالی و تعامل کامل با رسانه ها، بر روی افکار عمومی در مورد محصولات و خدمات سازمان خود تاثیر بگذارد. از لحاظ ساختار سازمانی واحد روابط عمومی به نوعی زیر مجموعه ای از واحد بازاریابی و فروش میباشد. در واقع روابط عمومی شامل مواردی است که برای خلق یک برند جدید نیاز است. نقش روابط عمومی به قدری حیاتی است که میتوان گفت یا تبلیغات از انجام وظیفه آن عاجز است یا به هزینه های بسیار سنگین نیاز دارد. البته قابل ذکر است هرکدام از این ها جایگاه خود را دارند . روابط عمومی تلاش میکند برند را بوجود بیاورد و بازاریابی سعی میکند آن را جا انداخته و مورد قبول مخاطب کند. با توجه به اینکه پیام های تبلیغاتی بسیار زیاد شده اند و اغلب یک طرفه هستند، روابط عمومی با استفاده از خلق پیام های جذاب، متفاوت، باور پذیرتر برای عموم و پیام های غیر مستقیم، بسیار کارآمد تر و کم هزینه تر از تبلیغات می تواند محصول و یا خدمتی جدید را در افکار مخاطبان جا دهد.

fgdgfdgdgdgfdgd.jpg

سه نکته بسیار مهم که در فرآیند روابط عمومی 

پیامی خاص و جدید خلق کنیم امروزه مردم با پیام های تبلیغاتی بسیار زیادی که توسط بخش بازاریابی و فروش رقبا تولید میشوند بمباران فکری میشوند کهبه طور روزمره به سمت آن ها پرتاب میشوند. پیام ما باید به قدری جذاب باشد که در میان تمام آن ها مورد توجه قرار گیرد استراتژی روابط عمومی ما در نهایت منجر به افزایش درآمد کسب و کار ما شود در غیر این صورت هزینه های مالی سنگین و زمان با ارزش خود را هدر داده ایم ایده ابتکاری شما می بایست شهرت را برای سازمان شما به همراه بیاورد. مهمترین نکته حفظ شهرت بوجود آمده و تعمال مرتب با رسانه ها از روش هایی مانند بازار یابی شبکه های اجتماعی برای ارتباط بهتر و بیشتر با مشتری هاست

نتیجه گیری

در بازار پر تلاطم امروزی، هر برنامه ریزی استراتژیکی که روابط عمومی حداقل نقشی در آن نداشته باشد عملا بی ارزش و محکوم به شکست است. در این گونه برنامه ها هزینه های گزافی صرف میشود که در صورت شکست آن ها ضررهای بزرگ و گاها جبران ناپذیری به کمپانی وارد میشود.

921
16 مرداد 1396 - 13:36