استفاده از بلوک های مربعی در طراحی وب

استفاده از بلوک های مربعی در طراحی وب

روشهای بسیار زیادی برای کاربرد این بلوکها در طراحی سایت وجود دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد استفاده از بلوک های مربعی در طراحی وب صحبت کنیم .

معمولا به هنگام صحبت کردن از بلوک ها در طراحی سایت ، گزینه های بسیار زیادی به ذهن خطور می کند . شما می توانید در سایت خود از بلوکهای مربعی، مستطیلی ، دایره ای و غیره استفاده کنید . روشهای بسیار زیادی برای کاربرد این بلوکها در طراحی سایت وجود دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد استفاده از بلوک های مربعی در طراحی وب صحبت کنیم .
دلیل استفاده از بلوک ها در طراحی سایت چیست ؟
معمولا دو دلیل اصلی و کلیدی برای استفاده از این عناصر در سایت وجود دارد . اولین و مهم ترین دلیل ، کمک به سازمان دهی سایت است . دومین دلیل نیز تنظیم استایل مخصوص در سایت می باشد . انواع مختلفی از عناصر برای نشان دادن علاقه و نیاز شما در سایت وجود دارد . اگر نگاهی به سایتهای مختلف بیندازید متوجه خواهید شد که عناصر مربعی برای سازمان دهی کردن نمونه کارها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد . این موارد ساده ترین راه ها برای سازماندهی کردن هر محتوایی در سایت است و می تواند آن را تمیز و مرتب نگه دارد .

بلوک مربعی

اگر نگاهی به سایت زیر بیندازید خواهید دید که در اینجا همه چیز کاملا متفاوت است .شما می توانید عناصر مربعی را در همه جای سایت مشاهده کنید . در این سایت ، علاوه بر سازماندهی کردن محتوا ، شما می توانید به راحتی مشاهده کنید که عناصر مربعی به خوبی و به عنوان بخش اصلی طراحی مورد استفاده قرار گرفته است . در اینگونه موارد، عناصر مربعی یک عنصر کلیدی و پراهمیت در استایل خواهدبود .

طراحی بلوک در سایت

چگونه می توان از آنها استفاده کرد ؟
فکر نمی کنم به کار گیری عناصر مربعی و یا مستطیلی کار سختی باشد . در وب معمولا از اشکال جعبه مانند برای ایجاد طراحی ها و رابط های کاربری استفاده می شود . اما اگر شما بخواهید این عناصر را کمی هوشمندانه تر مورد استفاده قرار دهید ، باید این مراحل ساده را دنبال نمایید .
مشخص کنید می خواهید به چه چیزی دست پیداکنید :
معمولا اهداف هر سایتی بر اساس چیزی که شما می خواهید به آن دست پیدا کنید ، متفاوت خواهد بود.ابتدا باید تشخیص دهید که هدف شما از طراحی سایت چیست و اصلا می توانید از این عناصر در سایت استفاده کنید یا خیر .آیا از این عناصر برای سازماندهی محتوا استفاده می کنید ؟ آیا می خواهید سایت خود را کمی سرگرم کننده سازید ؟ بهتر است نگاهی به سایت زیر بیندازید . در این سایت از عناصر مربعی شکل برای نگهداری و مرتب کردن سایت استفاده شده است . آنها این عناصر را بیشتر برای تاکید بر محتوای خاصی از سایت استفاده کرده اند . همانطور که موس خود را پایین می آورید و اسکرول می کنید ، خواهید دید که هر جعبه ای دارای محتوای متفاوتی است و هر کدام از این عناصر به نوبه ی خود منحصر به فرد است . هدف این جعبه ها نگهداری بخش های متفاوتی از صفحات سایت است .

بلوک مربعی در طراحی سایت

گروه آنتونی جان از این جعبه ها برای نمایش پروژه های متفاوت در حال توسعه ، استفاده کرده است . صفحه اصلی سایت به خوبی طرح ریزی شده و ساختاری منسجم دارد . بسیار روشن و واضح است که این سایت از معماری بسیار قوی برای ساخت صفحات استفاده کرده است .

طرح های بلوک

از بلوک های مربعی برای سازماندهی استفاده کنید:
خوب حالا که به خوبی می دانید، می خواهید به چه چیزی دست یابید ، می توانید به بخش سازماندهی کار بپردازید . باید بتوانید محتوای خود را همانند یک کاتالوگ و یا بروشور به نمایش بگذارید . چگونه می خواهید محتوای خود را بلوک های متفاوت سازماندهی کنید . آیا یک بلوک دارای محتوای بیشتری نسبت به سایر بلوک‌ها خواهد بود ؟ در اینگونه موارد سازماندهی کردن می تواند بسیار به شما کمک کند . سعی کنید روشهای مختلف را امتحان کنید و از این میان بهترین گزینه را انتخاب نمایید .
همانطور که در سایت زیر می بینید تمامی آیکون های موجود در بلوک‌های مربعی و مستطیلی تنها آیکون هستند .

طرح رنگی بلوک مربعی

بلوک های مربعی واقعی را سازماندهی کنید :
خوب حالا که اطلاعات خود را طبقه بندی کرده ای و می دانید که در هر بلوکی چه چیزی باید قرار گیرد نوبت به سازماندهی کردن محتوا می رسد . در این مرحله باید بتوانید اندازه و محتوای هر بلوک را به خوبی تعیین کنید . در این مرحله است که می توانید تصمیم بگیرید که آیا بلوک ها با هم هماهنگ باشند و یا اینکه هر کدام محتوا و اندازه مختلفی داشته باشد . این موضوع نیز کاملا به هدف سایت شما بستگی دارد .همانطور که در سایت زیر می بینید ، عناصر بلوکی بسیار بزرگ هستند اما همه شبیه یکدیگرند . این سایت دارای ظاهر بسیار سازمان یافته ای است . با وجود سازمان یافته بودن، این سایت بسیار جالب بوده و تمامی موارد به خوبی روشن شده است .

روش طراحی بلوک مربعی

در سایت زیر نیز عناصر شبیه یکدیگر نبوده و انتخاب های مختلفی از رنگ، تایپوگرافی ، فونت و سایر موارد شده است . این استفاده ی خاص از بلوک های مربعی ، تصمیم بسیار هوشمندانه ای است .

طراحی سایت

استایل کار را تنظیم کنید:
شما گزینه های مختلفی پیش رو دارید که می توانید از میان آن یکی را به دلخواه انتخاب کنید و در طراحی استایل بلوک های مربعی در پروژه ی خود استفاده نمایید . شما آزادید تا مربع ها را با سایر عناصر همچون دایره به کار ببرید .در سایت زیر ، طراح سایت از تمامی عرض و ارتفاع صفحه برای ایجاد مستطیل استفاده کرده است . هر کدام از بلوک ها دارای هدف خاصی هستند . بیشتر این موارد نشان دهنده ی پروژه های قبلی است .

اشیا در طراحی سایت

این آژانش نیز از بلوک ها در تمامی نقاط سایت بهره برده است . در صفحه اصلی ، می توانید مشاهده کنید که بلوک ها برای نمایش پروژه های خاص مورد استفاده قرار گرفته است . آنها از اندازه های مختلف بلوک ها برای راهنمایی چشم بیننده استفاده کرده اند .

مبع در طراحی سایت

 

 

1844
8 اسفند 1394 - 12:28