چگونه می توان احساسات کاربر را تحریک کرد و او را در سایت درگیر نمود؟

چگونه می توان احساسات کاربر را تحریک کرد و او را در سایت درگیر نمود؟

احساسات می تواند افراد را وادار به اشتراک محتوا کند ، باعث ایجاد تصمیمات سریع در او گردد و پول را با اعتماد بیشتری پرداخت نماید .

احساسات می تواند کاربر را به حرکت در آورد . احساسات می تواند افراد را وادار به اشتراک محتوا کند ، باعث ایجاد تصمیمات سریع در او گردد و پول را با اعتماد بیشتری پرداخت نماید . درک این موضوع زیاد هم سخت نیست و به دانش پیچیده ای نیاز ندارد . شما می توانید از این موضوع به نفع خود استفاده کنید .

emotions-in-web-design.jpg

در این مقاله قصد داریم مفهوم طراحی احساسی را بیان کنیم و در مورد عملکرد آن بر روی سایت اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم .
انواع احساسات و نحوه ی تحریک هر کدام :
احساس هر فرد می تواند مثبت و یا منفی باشد . در این بین ، احساسات ریشه ای وجود دارد و برخی از احساسات نیز مشتق شده از احساسات دیگر هستند . احساساتی که می توانید با سایت خود آن را برانگیزید شامل :
اعتماد
شادی
همدردی
امید
شگفتی
ترس
عصبانیت
حس گناه
حسودی
مردم زمانی به شما اعتماد می کنند که بدانند حرفه ای، مسئولیت پذیر و قابل اعتماد هستید . رویکرد های مختلفی برای ایجاد حس اعتماد در سایت وجود دارد . استفاده از نمونه کارها ، متن رزومه ی قانع کننده ، تجربه ، استفاده از رنگ ها در موارد مورد نیاز ،توصیفات با تصاویر واقعی از مردم ، تایید از طرف رسانه های اجتماعی ، استفاده از تصویر شخصی ، صفحه تماس با ما با تمام شماره های تماس، آدرس و ایمیل مواردی هستند که می توانید برای ایجاد حس اعتماد استفاده کنید .اعتماد حسی قوی است که می تواند باعث ایجاد حرکت در کاربر شود . افراد اگر به شما اعتماد کافی نداشته باشند ، خرید نمی کنندو از خدمات شما نیز استفاده نخواهند کرد .
شادی : شادی یکی از احساساتی است که به آسانی می توان آن را تحریک کرد . عکس افراد مختلف را در سایت خود قرار دهید که لبخند می زنند . مطمئن باشید که کاربران نیز با دیدن این تصاویر در جلوی مانیتور خود لبخند می زنند . لبخند مسری است و بسیاری از خوانندگان این را اثبات می کنند . زمانی که فردی لبخند می زند سایر افراد نیز با دیدن این صحنه شروع به لبخند زدن می کنند زیرا نورون ها احساسی را تحریک می کنند که با لبخند زدن مرتبط است . این موضوع تقریبا خارج از کنترل انسان است .شما می توانید به روشهای مختلف افراد را وادار به لبخند زدن کنید . به عنوان مثال ، شما می توانید در سایتهای مسافرتی ، خیریه ، اتومبیل و غیره عکس مشتریان راضی را با لبخند قرار دهید .

emotions-in-web-design-01.jpg

همدلی :این حس بیشتر در سایتهای خیریه وجود دارد .در اینگونه سایتها معمولا تصاویر به کار رفته می تواند حس همدلی و همدردی را در فرد ایجاد کند . این حس مستقیما با عکس العمل همراه است و می تواند باعث ایجاد فعالیت در کاربران گردد .
حس امید : امید نیز یکی از قویترین احساسات در بشر است . امید به انسان قدرت زندگی می بخشد و به او کمک می کند در مقابل مشکلات بایستد . بنابراین شما می توانید این حس را در سایتهای پزشکی و خیریه به خوبی ایجاد کنید .
حس تعجب و شگفتی : این حس به صورت ناگهانی در فرد ایجاد می شود و می تواند خوب ویا بد باشد . شما می توانید با قرار دادن تخفیف های عالی در سایت ، حس شگفتی خوبی در کاربر خود ایجاد کنید . برای انجام اینکار نیز روشهای بسیاری وجود دارد . پس از ایجاد این حس ، می توانید فرد را برای عکس العمل سریع ترغیب کنید .
حس خشم و عصبانیت: این حس نباید در کاربران سایت شما ایجاد گردد . حس خشم معمولا توسط فاکتورهای مختلفی ایجاد می شود:
سیستم هدایت کاربران . اگر کاربری نتواند سیستم هدایت سایت شما را به خوبی درک کند ، ناراحت شده و ممکن است خشمگین گردد.
وجود پاپ آپهای آزار دهنده : بیشتر صاحبان سایت ها اینکار را برای افزایش فروش و نرخ تبدیل انجام می دهند . اگرچه این موضوع می تواند خوب باشد اما برای کاربران سخت و آزار دهنده است .
برخی از موارد به درستی کار نمی کند: ممکن است برخی از موارد به درستی در سایت کار نکند . بنابراین چشمان خود را به درستی باز کنید . اجازه ندهید هیچ باگی در سایت ، تجربه ی کاربر را خراب کند . تمامی فرم ها، نقشه ی گوگل و دکمه های مختلف خود را بررسی کنید . این قابلیت ها برای کاربران بسیار مهم است . این موارد باید به صورت بصری و کامل باشد .
نباید کاربران خود را بترسانید حتی اگر این ترس از روی شوخی باشد . ترس و ایجاد تعجب در کاربران بسیار نزدیک به هم هستند . بنابراین سعی کنید به گونه ای در سایت از این دو مورد استفاده کنید که ابهامی در کاربر ایجاد نکند . کاربران زمانی که شما به طور ناگهانی پسوردهای آنان را تغییر دهید احساس ترس خواهند کرد .
ممکن است فکر کنید که کاربران در مورد سایت شما نمی توانند هیچ حس گناهی داشته باشند . حتما اشتباه می کنید . اگر سایت شما در دسترس نباشد چه چیزی به کاربران خود خواهید گفت ؟ برخی از سایتها از عبارتی همچون " متاسفیم" ، " در دست تعمیر" ، " دوباره تلاش کنید" استفاده می کنند . اما در برخی از مواقع سایتها از عباراتی همچون " آدرس را اشتباه وارد کرده اید" استفاده می کنند . در چنین مواردی کاربر احساس گناه خواهد کرد . البته شما می توانید از این حس به نفع خود استفاده کنید . به سایت خیریه و حمایت از حقوق حیوانات بر گردید، در اینگونه سایت ها معمولا صاحبان سایت افراد را دچار حس شرمندگی و گناه می کنند . مثلا این ها از افراد می خواهند از خرید کت های خزدار ، کتهای ساخته شده از پوست حیوانات و موارد دیگر خودداری کنند .
حسادت : حسادت یک حس موذی در درون انسان است زیرا افراد در بیشتر مواقع نمی توانند این حس را کنترل کنند . کاربران در سایتهای بخت آزمایی می توانند حس حسادت داشته باشند . شما به او نشان می دهید که چگونه برنده قبلی در خانه ی رویایی اش نشسته و از مناظر زیبا لذت میبرد .
اقداماتی که شما از کاربران انتظار دارید :
خرید، کمک مالی ، اشتراک ، تلاش و خواندن فعالیتهایی است که کاربر می تواند در سایت شما انجام دهد . اصلا مهم نیست که شما از چه نوعی CTA ( Call to action ) استفاده می کنید .ابتدا باید دکمه های CTA باید به صورت بزرگ باشد تا کاربر بتواند به آسانی به آن دست یابد . اندازه بسیار مهم است زیرا دکمه های ریز و کوچک در محتوای بیشتر سایتها دیده نمی شوند . در محتوای خود نیز باید از فضاهای سفید در اطراف دکمه های CTA استفاده کنید .رنگ این دکمه ها نیز باید در کنتراست با رنگ اصلی طراحی شما باشد .

emotions-in-web-design-02.jpg

هنوز هم متن بسیار مهم تر از طراحی است . بهترین چیز در این دکمه ها نشان دادن زمان در آن است . به عنوان مثال شما می توانید تخفیف 10 روزه را در آن مشخص کنید .به کار بردن عبارتهای شوخ نیز یکی دیگر از موارد موثر در CTA است . اگر بتوانید کاربران را شاد کنید ، آنها بیشتر روی این دکمه ها کلیک خواهند کرد . همه این موارد نشان از طراحی سایت حرفه ای است.
اثبات اجتماعی نیز می تواند در CTA ها یک ابزار قدرتمند باشد . نظرات دیگران برای سایر افراد بسیار مهم است .
آخرین چیزی که در مورد این دکمه ها باید در نظر بگیرید ، موقعیت آن است . باید این دکمه ها در تمامی صفحات و بخش های دائمی قرار دهید .
روش های کاری برای تشویق احساسات کاربران :
در بخش بالا سعی کردیم در مورد احساسات مختلف افراد در سایتها صحبت کنیم. در این بخش روشهایی را برای تحریک احساسات و رفتار کاربران بیان خواهیم کرد :
رنگ :
اصلا نمی خواهیم در مورد معانی رنگ ها و نوع رنگی که باید در سایت استفاده کنید ، صحبت کنیم . چیزی که شما باید بدانید اسن است که پالت رنگ یک بخش ضروری و حیاتی برایطراحی سایت است و می تواند جنبه ی احساسی نیز داشته باشد . رنگ باید بر اساس هدف سایت ، محتوا و موضوع آن انتخاب شود . هر رنگی دارای معنی خاص خودش است . رنگ ها می توانند احساس های مختلفی را در کاربر ایجاد نمایند .
تایپوگرافی :
تایپوگرافی می تواند شخصیت را در یک سایت ایجاد نماید و آن را برای کاربر به یاد ماندنی کند.زمانی که در یک سایت فونت های خوبی به کار رفته باشد ، برجسته تر و زیباتر خواهد بود . شخصیت یک سایت نیز زمانی مشخص می شود که فونت ها به خوبی انتخاب شوند .
متن :
قبلا در مورد نحوه ی استفاده از فونت صحبت کردیم ، اما باید قبل از انتخاب فونت یک متن مناسب داشته باشید . متن می تواند تاثیر بسیار زیادی در سایت ایجاد کند و احساسات کاربران را بر انگیزد . شما می توانید از هر اصطلاحی استفاده کنید ، تجربیات خود را بیان کنید ، از شکلکها استفاده کنید و کاری کنید که افراد حس خوبی داشته باشند . همچنین آخرین ترفندهای موجود در بازاریابی محتوا را فراموش نکنید .
تصاویر:
عکس می تواند یک زندگی واقعی را به تصویر بکشد ، استفاده از عکس افراد و طبیعت می تواند حس واقعی در کاربر ایجاد نماید . تصاویر دوست های قابل اعتماد شما هستند . تصاویر را هوشمندانه انتخاب کرده و در سایت قرار دهید . عکس ها و تصاویری که از نزدیک گرفته شده اند، می توانند نسبت به سایر تصاویر بهتر و تاثیرگذارتر باشند البته این موضوع به رنگ تصویر نیز بستگی دارد . عکس های سیاه و سفید بسیار بهتر هستند و می توانند احساسات بیشتری از کاربر دریافت کنند . 

emotions-in-web-design-03.jpg

صدا :
موسیقی باعث ایجاد احساسات و تحریک آن در مغز می شود . آهنگها می توانند ما را به گذشته ببرند و یا کاری کنند که در آینده غرق شویم . این موسیقی است که می تواند فرد را وادار کند از هر چیزی دور شود و به احساسات عمیق خویش دست یابد . موسیقی پس زمینه در سایتهای امروزی زیاد مورد استفاده قرار نمی یگرد زیرا فایلهای صوتی سایت را سنگین تر کرده و بارگذاری آن را کندتر می کند . اگر بتوانید یک آهنگ سبک و کم حجم پیدا کنید حتما آن را در سایت خود بکار ببرید .

 

1960
17 بهمن 1394 - 1:25