طراحی سایت واکنش گرا در مقابل طراحی تطبیقی

طراحی سایت واکنش گرا در مقابل طراحی تطبیقی

طراحی واکنش گرا به طور فزاینده ای رو به رشد است و هر روز افراد بیشتری از آن برای طراحی سایت های خود استفاده می کنند .

طراحی واکنش گرا به طور فزاینده ای رو به رشد است و هر روز افراد بیشتری از آن برای طراحی سایت های خود استفاده می کنند . با اینحال،با توجه به عوارض ناشی از استفاده از کد مشابه در هر نسخه از وب سایت ، یک جایگزین برای تکنولوژی RWD ایجاد شده و آن طراحی تطبیقی است . چگونه می توان بین این دو مورد یکی را انتخاب کرد ؟ در این مقاله به همین موضوع می پردازیم .

responsive-or-adaptive-design.jpg

طراحی واکنش گرا اصلا خبر جدیدی نیست . طراحان وب با این تکنولوژی به خوبی آشنا هستند. گوشی های هوشمند، تبلتها و سایر دستگاههای ارتباطی جدید ، طراحان وب را مجبور کرده است که سایتهای خود را بر همین اساس طراحی کنند . آنها باید بتوانند سایتهای خود را به گونه ای طراحی کنند که با تمامی دستگاهها منطبق شوند و طراحی واکنش گرا به همین منظور مناسب است . با استفاده از این فناوری ، طرح سایت می تواند خود را به خوبی با اندازه ی صفحات نمایش مختلف هماهنگ سازد . خوب طراحی تطبیقی از کجا آمده است ؟
به نظر می رسد این دو واژه برای تکنیک های یکسانی به کار می رود . هر چقدر ترافیک ورودی از دستگاه های موبایلی بیشتر باشد ، دانستن تمایز این دو واژه برای منتشر کنندگان لازم و ضروری خواهد بود تا بتوانند از میان این دو مورد ، بهترین را برای سایت خود انتخاب نمایند . مطالعات انجام شده در آمریکا نشان می دهد که 56 درصد محتوای آنلاین ، امروزه از طریق موبایل ها و دستگاه های هوشمند مصرف می شود در حالیکه 44 درصد باقی مانده از طریق کامپیوترها مورد استفاده قرار میگرد . تغییرات نیز به سرعت در حال انجام است . بنابراین داشتن سایتی که برای مخاطبان موبایلی نیز به خوبی نمایش داده شود، از اهمیت بسیاری برخوردار است . حالا اجازه دهید به سوال اول خود برگردیم : چگونه می توان از میان این دو یکی را انتخاب کرد ؟
تفاوت این دو چیست ؟؟
آسانترین روش برای انتخاب از میان این دو ، درک صحیح تفاوت بین آنها و مزایای استفاده از هر کدام است . در حالیکه طراحی واکنش گرا یک رویکرد سمت سرویس گیرنده است و کل صفحه به دست مشتری می رسد اما طراحی تطبیقی عموما سمت سرور بوده و سرور صفات دستگاه را در ابتدا تشخیص می دهد . بعد از تشخیص صفات دستگاه، نسخه ی سایت بهینه شده برای اندازه و سایر قابلیتهای آن به نمایش گذاشته می شود .بنابراین طراحی تطبیقی دارای طرح های از پیش تعیین شده ای است که برای سایزهای مختلفی از صفحات نمایش ایجاد شده است . زمانی که اندازه ی خاصی از صفحه نمایش تشخیص داده می شود ، طرح مرتبط با آن نیز فعال می گردد .همچنین جایگزین دیگری نیز وجود دارد و آن هم طراحی تطبیقی سمت سرویس گیرنده است که در آن جاوا اسکریپت به طور گسترده برای مجهز کردن سایت ها با ویژگی های پیشرفته و سفارشی سازی مورد استفاده قرار میگیرد . این نوع طراحی تا حدودی شبیه طراحی واکنش گرا بوده و در طرف مشتری کار می کند و می تواند دستگاههای مختلف را تشخیص داده و قالب مناسب را برای کاربر نشان دهد.مزیت این نوع طراحی در این است که تنها به یک مجموعه از HTML و جاوا اسکریپت نیاز دارد و در تمامی دستگاهها از این مجموعه استفاده می شود بنابراین اجرای تغییرات بسیار آسان است .
طراحی سایت واکنش گرا در مقابل طراحی تطبیقی :
یکی از بزرگترین مزیت های طراحی سایت واکنش گرا این است که یک کد تنها ،برای دسکتاپ و کاربران موبایلی استفاده می شود . این موضوع کار توسعه دهندگان را بسیار ساده تر می کند . همچنین در این نوع طراحی نیازی به ایجاد نسخه های مختلف از کدها برای انواع دستگاهها وجود ندارد . با اینحال، به کار گیری کدهای یکسان در هر دو دستگاه، بدین معناست که وبسایت در گوشی های هوشمند اندازه ی یکسانی با نسخه ی دسکتاپ خواهد داشت و این موضوع همان نقطه ضعفی است که در طراحی واکنش گرا وجود دارد .
به عبارت دیگر ،با استفاده از رویکرد تطبیقی ، سرور آزادی انتخاب دارد و می تواند از موارد دلخواه استفاده کند . مزایای طراحی تطبیقی عبارت است از :
نیازی نیست توسعه دهندگان طراحی را از ابتدا آغاز کنند . در طراحی واکنش گرا باید طراحی از ابتدا آغاز شود و مرحله طراحی و آزمایش کاری سخت و زمانگیر است .
سایتهای تطبیقی دارای سرعت بیشتری هستند و در بر خی از مواقع بسیار کاربر پسند می باشند . دلیل نیز بسیار ساده است . یک طراحی تطبیقی توسط انتقال تنها محتوا و تصاویر خاص می تواند بهینه سازی شود و بر اساس سایز دستگاه محتوا را به نمایش بگذارد .
طراحی تطبیقی سمت سرور ،برای هر دستگاهی از قالب مجزا استفاده می کند و همین امر نیز موجب سفارشی سازی بزرگی در آن می گردد که صفحات سایت را با سرعت بالاتری بارگذاری میکند . به علاوه ، این نوع طراحی با پلاگین های سمت سرور مختلفی سازگار است که در بیشتر سیستم های مدیریت محتوا به کار می روند . با اینحال، این رویکرد نیز نیازمند تغییرات قابل ملاحظه ای برای سیستم های پشتی است و اگر شما بودجه ی کافی ندارید می تواند کمی آزار دهنده باشد . در این نوع طراحی باید بتوانید قالبهای متعددی را مدیریت کنید که این نیز به معنای هزینه نگهداری بالاست . مسائل و مشکلات مربوط به عملکرد نیز می تواند در بارگذاری های سنگین دردساز شود .
نتیجه گیری :
سایتهایی که دارای محتوای سنگینی هستند و در آنها تفاوتی بین هدف کاربران دسکتاپی و موبایلی وجود ندارد ، معمولا طراحی سایت بصورت رسپانسیو و یا واکنش گرا را انتخاب می کنند . با اینحال، اگر شما در حال طراحی سایتی هستید که کاربران موبایلی و کاربران دسکتاپی تفاوت زیادی دارند ،بهتر است از طراحی تطیبقی استفاده کنید . برای بیشتر شرکت ها استفاده از طراحی واکنش گرا به همراه تحویل تطبیقی بسیار خوب عمل خواهد کرد . بخش هایی که دارای محتوای سنگینی هستند و از رویکرد واکنش گرا استفاده می کنند به کاربران اجازه می دهد محتوا را به صورت رضایت بخش مورد استفاده قرار دهند . به عبارت دیگر می توان در بخش هایی از سایت که دارای محتوای سنگینی هستند از تحویل تطبیقی نیز استفاده کرد . طراحی سایت یکی از مهارت های عالی در دنیای مدرن امروزی است . بر اساس تحقیقات انجام شده ، کار توسعه دهندگان وب 20 درصد بیشتر از سایرین بوده و این افراد فضای شغلی بیشتری دارند . بنابراین به عنوان یک طراح موفق، فهم و درک تمامی موارد گفته می تواند بسیار مفید باشد .

1264
29 دی 1394 - 12:36