چگونه یک مانیتور مناسب برای طراحی وب سایت انتخاب کنیم؟

چگونه یک مانیتور مناسب برای طراحی وب سایت انتخاب کنیم؟

داشتن تجهیزات مناسب می تواند کار بر روی یک پروژه ی طراحی وب را آسانتر کند . این موضوع در انتخاب مناسب یک مانیتور نیز صحت دارد

داشتن تجهیزات مناسب می تواند کار بر روی یک پروژه ی طراحی وب را آسانتر کند . این موضوع در انتخاب مناسب یک مانیتور نیز صحت دارد (زیرا شما قرار است ساعتها به مانیتور خیره شوید ).بنابراین چگونه می توان یک مانیتور مناسب برای یک پروژه ی طراحی خریداری کرد ؟ پاسخ به این سوال آنقدرها که شما فکر می کنید ساده نیست . ممکن است شما نوع مانیتور انتخابی خود را بر اساس نوع کامپیوتر مورد استفاده(دسکتاپ و یا لپ تاپ)، اندازه و محدوده ی پروژه و تمایلات شخصی خود خریداری کنید . در این مقاله سعی میکنیم ایده هایی را برای خرید و پیدا کردن یک مانیتور مناسب بیان کنیم .
دسکتاپ در مقابل لپ تاپ:

لپ تاپ یا پی سی

ابتدا شما یک انتخاب دارید . ایا شما از دسکتاپ استفاده می کنید و یا اینکه دوست دارید با لپ تاپ کار کنید؟بیشتر این مسائل بستگی به چگونگی کار و مکانی که شما کار می کنید دارد . اگر پاسخ شما به سوال بالا ، لپ تاپ است فاکتورهای مختلف دیگری در کنار نوع مانیتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید .تمامی این موارد می تواند نحوه ی کار شما با لپ تاپ را تحت تاثیر قرار دهد.
• عمر باطری
• اتصالات
• اندازه ی کیبورد
• موس ، خودکار و یا کنترل لمسی
• قابل حمل بودن
• اندازه ی صفحه نمایش(اندازه لپ تاپ)
خوب حالا که تمامی موارد مرتبط را بیان کردیم ،اجازه دهید به سراغ مانیتور برویم و بیشتر در این باره صحبت کنیم.
چه اندازه ای از مانیتور برای شما مفید است ؟

آی مک

اجازه دهید کمی صادق باشیم. بیشتر افراد موفق بودن یک طراح سایت را بر اساس اندازه ی مانتیورش اندازه می گیرند . هرچقدر این اندازه بزرگتر باشد ، به نظر آنها طراح موفق تر ست .اما فاکتورهای مختلفی نیز بر اساس نوع کاری که شما انجام می دهید وجود دارد . مثلا به این موضوع فکر کنید که اگر شما در حال طراحی برای یک بازی رایانه ای هستید که قرار است بر روی یک تبلت بازی شود،حتما شما هم نیاز به یک صفحه نمایش کوچکتر خواهید داشت تا بتواند اندازه ی تبلت را برای شما تداعی کند و نتیجه و خروجی کار را به درستی نمایش دهد.بیشتر طراحان،دوست دارند مانیتورهایی به ابعاد 24 تا 27 اینچ را انتخاب کنند . مانیتورهای 27 اینچی محبوبتر هستند زیرا ناحیه ی دید بهتری را فراهم کرده و مقرون به صرفه هستند.
رزولوشون:
رزولوشون یا تعداد پیکسلهای یک مانیتور که می تواند به نمایش در بیاورد فاکتور مهمی در هنگام خرید آن به حساب می آید . هر چقدر رزولوشون بیشتر باشد ، جزییات بیشتری نیز به نمایش در خواهد آمد.

رزولیشن صفحه

این موضوع امروزه اهمیت بیشتری پیدا کرده است به گونه ای که کاربران نهایی بیشتر تمایل به خرید صفحه نمایش های رتینا دارند . برخی از دستگاههای محبوب موجود در بازار دارای پیکسلهای بیشتری از تلویزیون های اچ دی هستند . رزولوشون بر اساس پیکسلهای افقی ( عرض) و پیکسلهای عمودی (ارتفاع) اندازه گیری می شوند. محبوبترین اندازه ی رزولوشون در میان کاربران 1366 در 768 پیکسل است .
انتخاب پنل مناسب:

مانیتور

روش ساخت تمامی مانیتورها یکسان نیست . بیشتر انواع مانیتورها در 4 گروه طبقه بندی می شوند و می توانند از لحاظ قیمت و عملکرد کلی با هم تفاوت داشته باشند .
• پنل نماتیک پیچ خورده(TN): این پنل یکی از رایج ترین استایلها و ارزانترین آنهاست . اگر مطمئن نیستید که چه چیزی دارید ، حتما مانیتور شما از این نوع است . این مانیتور سریع بوده و نرخ تجدید سریعی نیز دارد اما زمانی که نوبت به رندر کردن رنگ ها می رسد زیاد دقیق نبوده و می تواند انحرافاتی داشته باشد .
• پنل های تنظیم عمودی(VA ):این پنل ها یکی از سخت ترین انواع مانیتور هایی است که میتوان پیدا کرد . این پنل از لحاظ قیمت در وسط طیف قرار گرفته و رندر کردن رنگ در آن نسبت به پنل TN بهتر و سریعتر است .
• پنل های IPS :اگر رنگ برای شما مهم است ،این مانیتور می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد . دقت آن در بیشتر زوایا شگفت انگیز و عالی است . اگرچه دارای نرخ تجدید پایین تری است . این پنل ها نسبتا گران قیمت اند .
• پنل های PLS :این مدل خیلی شبیه پنل IPS است ولی دارای قابلیت ها و کالیبراسیون بالاتری است . این مدل گرانترین گزینه ی در دسترس به حساب می اید .
رنگ و گاموت(پهنه ی رنگ):
رنگ و اصلاح رنگ دو عنصری است که در هنگام انتخاب یک مانیتور مناسب باید مدنظر قرار گیرد . شما باید مطمئن شوید که مانیتور انتخابی تان دارای اصلاح رنگ و توانایی کالیبراسیون می باشد . گرادیان خاکستری را در نظر بگیرید،کیفیت بالاتر زمانی که رنگ خاکستری و یا سایر رنگ ها می توانند به آسانی از صفحه نمایش بدون شکست رنگی محو شوند ، حاصل خواهد شد. اینکه این فرآیند چگونه کار میکند کمی فنی است و در حوصله این مقاله نمی گنجد. همیشه به دنبال مانیتورهایی باشید که تعداد LUT بالاتری داشته باشند تا کیفیت رنگ بهتر باشد .
زمانی که صحبت از کالیبراسیون رنگ می شود ، بهتر است بر روی نرم افزاراهای اضافی که این کار را انجام میدهند سرمایه گذاری کنید . گزینه های متعدد بسیاری در بازار وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید . زمانی که می خواهید یک مانیتور بخرید به این فکر باشید که دقیقا به چه چیزی نیاز دارید .

تراکم رنگ

یکی دیگر از ملاحظات در مورد رنگ ها ، واژه ای به نام گاموت یا همان پهنه ی رنگی است . این واژه به معنی محدوده ی کاملی از رنگهای قابل دیدن موجود بر روی دستگاه است . البته این گزینه زیاد مهم نیست و مگر اینکه شما بر روی عکاسی وبا پروژه های طراحی چاپ شده تمرکز داشته باشید . واقعیت این است که اصلا مهم نیست رنگها درمانیتور شما چقدر خوب و عالی خواهند بود ،این رنگها تنها در تجهیزات کاربران نهایی باید خوب نمایش داده شوند . بیشتر مانیتورهایی که شامل سیستم عاملهای اپل و ویندوز هستند با سازگاری sRGB ساخته می شوند.
درباره ی فضای کاری خود فکر کنید:

محل کار

علاوه بر خود مانیتور ، شما باید در مورد جایی که قرار است این مانیتور در آن قرار گیرد نیز فکر کنید .چند پرسش کلیدی است که در هنگام خرید مانیتوربهتر است از خود بپرسید :
• آیا این مانیتور برای فضای کاری من مناسب است ؟
• چه نوع پایه ای برای آن نیاز است ؟
• آیا نور و روشنایی می تواند باعث ایجاد تابش خیره کننده شود؟
• آیا این مانیتور با تجهیزات کنونی من سازگار خواهد بود؟
بعد از پاسخ به این سوالات، مهم ترین فاکتور را انتخاب کنید . این موشوع کاملا شخصی است و به خود شما بستگی دارد . در مورد تاثیر سایر فاکتورها بر روی مانیتور نیز فکر کنید . به عنوان مثال فضاهای کاری تاریک ، نیازمند پوشش ضد تابش نیستند . کانکتورها و شاخه ها نیز ملاحظات مهم دیگری هستند که باید به آنها توجه نمود. مطمئن شوید که تمامی وسایل مورد نیاز برای اتصال دستگاه جدید به تجهیزات کنونی خود را دارید .
به قابلیت های خاص نیز توجه کنید:
با خود صادق باشید . ایا شما از تمامی این ویژگیها و قابلیت های خاص استفاده خواهید کرد ؟ هنگام خرید یک مانیتور همیشه به دنبال قابلیتهایی باشید که واقعا به آن نیاز دارید و برای کار شما مفید خواهد بود . امکانات اضافی مانند وبکم و صفحات لمسی می تواند قیمت خرید را به صورت نجومی بالا ببرد اگر به این موارد نیاز ندارید بهتر است از خرید آنها چشم پوشی کنید . قابلیت های دیگری که اغلب خوب هستند ولی زیاد به درد نمی خورند مواردی همچون اسپیکرهای درون ساخت ، تیونر تلویزیون و زمان پاسخ بسیار سریع است .

مانیتور طراحی وب سایت

قابلیت خاص بسیار مهم برای طراحان باید شامل کالیبراسیون دقیق و صحیح رنگ باشد . باید مطمئن شوید چیزی که شما در مانیتور می بینید با چیزی که دیگران می بینند یکسان است .
یک بودجه مناسب تعریف کنید و به آن پایبند باشید :
در نهایت شما باید بودجه ی موجود را نیز در نظر بگیرید . زمانی که به نبال یک کامیپوتر مناسب برای پروژه ی طراحی وب هستید ، خواستن همه چیز می تواند اسان باشد اما باید منظقی باشید و تنها به مقدار نیاز پول خرج کنید . یک مانیتور خوب و رده بالا زیاد هم گران نیست . قبل از خرید بودجه ای برای خود تعریف کنید و به آن نیز پایبند باشید .اگر بودجه ی شما اندک است ، به جای خرید یک مانیتور گران قیمت بهتر است یک مانیتور اصلی برای کار خود داشته باشید و از یک مانیتور کوچک دیگر برای چک کردن ایمیل و سایر موارد استفاده نمایید .
نتیجه گیری :
موارد بسیار زیادی در مورد انتخاب یک مانیتور مناسب برای طراحان وب وجود دارد . به نحوه ی کار خود وقابلیت هایی که نیاز دارید خوب فکر کنید . یک بودجه مناسب تعریف نموده و به آن نیز پایبند باشید .

1176
23 آبان 1394 - 10:04