چگونگی کاهش فاصله تیم فروش و تیم بازاریابی

چگونگی کاهش فاصله تیم فروش و تیم بازاریابی

برای کاهش فاصله میان بازاریابی و فروش نیاز است که در مرحله اول تفاوت این دو را از یک دیگر بدانیم و درک کنیم

بسیاری از کارمندان و تیم های بازاریابی در شرکت های متفاوت دچار مسائل و مشکلات و تناقض هایی می شوند . که اغلب در تلاش می باشند که فعالیت های یکدیگر نسبت به شرکت را زیر سوال ببرند ، دپارتمان های فروش معمولا در شرکت ها دپارتمان بازاریابی را به تمسخر می گیرند . و از طرف دیگر بازاریابان معتقد هستند که بخش فروش توانایی استفاده از ابزارهای که ساخته اند را ندارند وهمواره از تنبلی تیم فروش گلایه مند می باشند و از عدم پاسخگویی صحیح به مخاطبین خود ناراحت هستند تیم فروش به بروشورهایی که توسط تیم بازاریاب تولید می شوند و یا وب سایتی که ساخته اند اهمیت نمی دهند و به سختی راجع به ایمیل هایی که به شکل مرتب به کاربران ارسال می شد، نظر می دادند. ولی به تدریج با فهم و تعریف شخصیت خریدارانمان، توانستیم چرخه خرید را بسیار کوتاه کنیم و این کار توجه تیم فروش را به ما جلب می کرد.
کاهش فاصله بازاریابی و فروش
تطبیق بازاریابی و فروش

تفاوت بین فروش و بازاریابی

برای کاهش فاصله میان بازاریابی و فروش نیاز است که در مرحله اول تفاوت این دو را از یک دیگر بدانیم و درک کنیم. درک این تفاوت منجر می شود که فاصله بوجود آمده را از بین ببریم و کسب و کارمان را با سرعت بیشتری توسعه دهیم. یکی از وظایف بازاریابان شناخت شخصیت مشتریان یک کسب و کار می باشد و توانایی برقراری ارتباط با آنهاست و پل ارتباطی را با آنها به وجود آورد. بازاریاب ها از متخصصان روابط عمومی می باشند و مخاطبان معمولی اغلب کسانی می باشند که قصد خرید ندارند و مشتری بالقوه می باشند متخصصین بازاریابی توانایی جذب و جلب افراد را به خود دارند و به سمت فرایند فروش راهنمایی می کند . محتوایی که توسط بازاریاب ها تولید می شود، از کتاب ها و مجلات گرفته تا اینفوگرافیک ها و ... تعداد زیادی از کاربران را تحت تاثیر قرار می دهد ولی همه این افراد وارد مباحثه های خرید و فروش نمی شوند. نقش یک فروشنده، کاملا متفاوت است، آن ها زمانی مشتری را تحت تاثیر شدید قرار می دهند که به مرحله خرید کاملا نزدیک است. در حالی که بازاریاب ها، جامعه عمومی را مخاطب خود قرار می دهند، تیم فروش با تک تک افراد در ارتباط است.

چگونه فاصله تیم فروش و تیم بازاریابی را از بین ببریم؟

از میان بردن فاصله میان تیم فروش و تیم بازاریابی به این صورت می باشد که کارمندان بازاریابی یک شرکت به جای تمرکز روی محصولات و تولیدات خود بر روی شخصیت مشتریان متمرکز شوند . موضوع فراتر از طراحی سایت و  پوستر و اسلایدهای جذاب است. موضوع راجع یافتن این است که چگونه می توان، بازارهای مملو از مشتری را به سمت کسب و کار هدایت کرد. تحقیق روی شخصیت مشتری، نتایج جالبی در پی دارد. اگر مشکلی را پیدا کنید که مردم برای حل شدندش، حاضرند که پول خرج کنند، در مسیر موفقیت قرار خواهید گرفت. این فرایند، همان کاری است که اغلب کسب و کاره از انجام آن عاجز هستند. اغلب در پیدا کردن مخاطب دچار مشکل هستند و با تبلیغ برای همگان انرژی خود را هدر می دهند.

نتیجه گیری

هیچوقت نباید بحث مصاحبه با مشتری برای درک وی را به تیم فروش واگذار کرد. حتی بهتر است در طول این فرایند، فروشندگان حضور نداشته باشند چرا که مشتری قرار است راجع به چیزهایی که کار کرده و کار نکرده نظر خود را به صراحت اعلام کند. در نهایت اینکه اگر وظیفه مشترک بازاریابی و فروش را در تیمی داشته باشید، باید وقتی که در مقام بازاریاب هستید به یاد داشته باشید که روی شخصیت مشتریان تمرکز کنید. پس باید جایگاه خود را هر بار به سرعت تغییر بدهید.
 
 

 

93
18 فروردین 1397 - 18:01