تاثیر روابط عمومی در بحران

تاثیر روابط عمومی در بحران

وضعیتی بحرانی در هر کسب و کاری وجود دارد ، عبور از این بحران بستگی به نحوه عملکرد روابط عمومی در شرایط بحرانی دارد.

هر کسب و کاری در هر بازه زمانی حیات خود ممکن است دچار بحران شود و در موقعیت تهدید واقع شود ، در این اوضاع نقش روابط عمومی بسیار ملموس است و جایگاهی ویژه دارد. تیم روابط عمومی در این شرایط تلاش میکند با کارهای مختلف بحران را مدیریت کند. ولی فراموش نکنید هر حرکت اشتباهی میتواند کسب و کار شما را نابود کند. بخصوص در این زمانی که خبرهای بد مربوط به کسب و کار ها بسرعت باور نکردنی پخش میشوند ، و همین میتواند آسیبی جدی به کسب و کار شما وارد کند.

وظایف روابط عمومی در شرایط بحرانی

در شرایط بحرانی تیم روابط عمومی باید تلاش کند که کنترل اوضاع را بدست بگیرد اما قبل هرچیز باید برخی موارد را جدی بگیرد.  

مسئولیت اشتباه را قبول کنید

تلاش نکنید قضیه را خاموش کنید و سر و صدا ها را بخوابانید ، این خود شرایط را سخت و دشوار میکند. تمرکز خود را روی مسئولیت پذیری و مدیریت بحران بگذارید. بجای اینکه توجیه کنید سعی کنید پاسخگوی نگرانی مشتریان باشید.سعی کنید پستی مطبوعاتی ترتیب دهید یا ویدیویی تهیه و آن را در شبکه های اجتماعی قرار دهید.  

صادقانه رفتار کنید

در دنیای رسانه ای حفظ شهرت بسیار اهمیت دارد بطوری که یک حادثه کوچک میتواند آن را بطور کامل از بین ببرد. صداقت اصلی ترین نکته  است که تیم روابط عمومی باید آن را کاملا در نظر بگیرد. شما باید واقعه را تایید کرده و مسئولیت اوضاع رو بر عهده بگیرید و معذرت خواهی کنید.روابط عمومی

 

در رسانه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشید

از بزرگترین خطا هایی که یک برند یا کسب و کار میتواند داشته باشد این است که اگر در شبکه اجتماعی فعالیت نکنند مشکلی نخواهند داشت. این در حالی است که این اتفاق کاملا معکوس است. اغلب بدترین شرایط برای شرکت هایی است که در شبکه های اجتماعی فعالیت ندارند. قبل هر اتفاقی توصیه میشود برای فعالیت در شبکه های اجتماعی تلاش کنید و محبوبیت خود را افزایش دهید.

اول از همه اوضاع را درک کنید

قبل از اینکه اعتراضات بالا بگیرد سعی کنید در تیم روابط عمومی بخاطر اشتباهاتتان معذرت خواهی کنید و بعد برای جبرانش تلاش کنید. صبر کردن برای رسیدن به یک برنامه جامع نتیجه ای بجز بالا گرفتن اعتراضات نخواهد داشت. فقط تلاش کنید ساکت نمانید ف حتی اگر دارید اوضاع را بررسی میکنید خیلی ساده به مشتریان خود بگویید.سکوت باعث گسترش شایعات و اتهام های نابجا به شما میشود.     مشورت با عضای تیم روابط عمومی واکنش سریع و خواباندن سر وصدا خیلی ساده است اما برای اینکه در سخنان خود شفاف سازی کنید بهتر است جلسه ای فوری با تیم روابط عمومی خود داشته باشید و در مورد بحران و شرایط بحرانی مقابل باهم بحث و گفتگو کنید.

مدیریت بحران

 

از پیش خود را برای بحران آماده کنید

از مهمترین ارکان مدیریت بحران پیش بینی کردن آن و آماده شدن برای آن میباشد. همیشه پیش از اینکه حادثه ای رخ بدهد. آن ها را پیش بینی و استراتژی درستی برای آن برنامه ریزی کنید. تیم روابط عمومی قدرتمند میدانند ارزش ها در موقعیت بحرانی چه هستند و هنگام بحران با برنامه ریزی دقیق و حساب شده شما را یاری میدهند.

نتیجه گیری 

بحران در هر کسب و کاری و در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد و کسی پیروز است که بتواند شرایط بحرانی را بخوبی مدیریت کند. داشتن تیم روابط عمومی قدرتمند این کمک بسیار بزرگی برای ما در شرایط بحرانی خواهد بود.  

388
23 بهمن 1396 - 18:01