توصیه هایی برای پشت سر گذاشتن بحران روابط عمومی

توصیه هایی برای پشت سر گذاشتن بحران روابط عمومی

وضعیت بحران روابط عمومی ممکن است برای هر برندی پیش بیاید که این بحران آینده برند شما را بخطر می اندازد و باید برایش چاره ای اندیشید.

ممکن است بحرانی که برای روابط عمومی فولکس واگن در گذشته پیش آمده بود را به یاد داشته باشید. در آن موقع پیش بینی ها حاکی از این بود که بحران بزودی به فراموشی سپرده میشود ، زیرا بوجود آمدن بحران برای هر برندی امری طبیعی میباشد. یک جستجوی کوتاه متوجه میشوید برندهای بسیار زیادی مثل پپسی یا فاکس نیوز تلاش زیادی کرده اند که این قضیه را اثبات کنند. اینکه وضعیتتان چونه باشد و تا چه حد مورد اعتماد قرار گیرد اهمیتی ندارد. زیرا تقریبا برندی وجود ندارد که از بحران روابط عمومی در امان نبوده باشد.اما همواره راه هایی وجود دارد که از بحران روابط عمومی در امان بوده باشید.  

راهکارهای گذر از بحران روابط عمومی

  بنابر اعتقاد مارتین لیندستورم راهکارهایی برای گذر از بحران روابط عمومی وجود دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره میکنیم.  

مسئله را تعریف کنید

تشخیص دادن و بیان کردن مسئله برای بحران رخ داده اهمیت زیادی دارد. واکنش ندادن به وضع موجود و بی توجهی به آن بیشتر از سود باعث ضرر رسیدن به برند میشود. خیلی دقیق مسئله را بررسی کنید و اینگونه از پدید آمدن بحران دوباره برای برندینگ  پیشگیری کنید.

سرعت عمل را افزایش دهید

هرچی جزییات بیشتری از علل بحران آشکار میگردد سرعت عملتان نسبت به قضیه افزایش میابد، یک کمیته تحقیق جداگانه درباره آن دوباره ایجاد کنید. همینطور سعی کنی یک گروه عملیاتی نهایتا 4 نفره با اختیارات زیاد نسبت به برند تعیین کنید. این گروه باید این توانایی را داشته باشد که به سرعت و بدون سلسله مراتب اداری در مورد هماهنگی شبکه های اجتماعی و سایر رسانه ها به اقدام بپردازد. میتوانید با مطالعه شبکه های اجتماعی و مقاله های مربوط بخودتان هرلحظه از دیدگاه مردم درباره برند خود آگاه شوید. این کار این امکان را برای شما فراهم میکند که بدانید به چه کاری باید تمرکز و از چه کاری باید دور کنید.  28.-APEX-V7e4_Crisis-Mode-1024x678.jpg

 

crisiscommunications-161116210119-thumbnail-4.jpg

 دوست خودتان را بشناسید

قانون 1- 9 - 90 را در شبکه اجتماعی بیاد بیاورید. بر اساس این قانون یک فرد 9 نفر از اطرافیان خود را و آن 9 نفر 90 نفر از کل مردم را آگاه میکنند. شما باید تلاش کنید صحبت با آن 9 نفر را آغاز کنید. افراد زیادی را بعنوان نماینده برند جمع آوری کنید. به آن ها آزادی بدهید در مورد برند با عموم مردم و مخاطبین به گفتگو بپردازند. دوستان و روابط ارتباطات کاری خود را بشناسید. اگر میدانید ارتباط با اخباری که آماده انتشارند ارتباط دارند ، با تک تک آن ها صحبت کنید. بطور خلاصه باید ارتشی از نمایندگان برند تشکیل دهید. و آنها را مجهز به هر مجوز و ابزاری برای آغاز گفتگو با عموم مردم و مخاطبین خود بکنید.  

دارای حس مشترک باشید

  تبلیغ و بازاریابی و فروش  را کنار بگذارید و زیرا دیگر کسی به تبلیغات اعتمادی ندارد. بجای اینکار بیشتر به خواسته مشتری اهمیت دهید. این حرکت شاید برایتان هزینه زیادی داشته باشد ولی نتیجه کوتاه مدت برای آن قابلیت ارزیابی ندارد. به این فکر کنید برند شما قرار است چه چیزی را عرضه کند تا کاربر یا مصرف و یا حتی کسانی که سعی میکنند محیط فضای مجازی را خراب کنند ، بعنوان جبران کردن خسارت از آن رضایت داشته باشند. از خود بپرسید این برند چه چیزی را باید عرضه کند تا هر مصرف کننده – حتی رقبا و مسموم کنندگان فضای آنلاین به عنوان جبران خسارت از آن راضی باشند. مخالف ها باید بعنوان جواب بگویند:" آن ها اشتباه راه خطا رفتند ، ولی دارند بیش از ظرفیتشان برای جبران آن تلاش میکنند" برای جبران کردن خسارات کمی صرفه جویی کنید ، از قبل تصویری منفی از اول در ذهن مخاطب قرار داده اید. این قضیه حتی ریشه هایی در علم عصب شناسی دارد : باید تاثیری مادی و نشانی روانی از خود نشان دهید که هیچوقت فراموش نشود.  

 

 وضعیت را 180 تغییر دهید

اگر برندتان به بحران روابط عمومی دچار شده اید ، واکنشتان چیست؟ لازم نیست این فرصت را برای خودتان میدانستید. در اصل آشکار شدن بحران روابط عمومی ، به خاطر تلاش رقبا برای آشکار سازی آن میباشد. در واقع در این وضعیت رقیب سعی میکند مشتری شما را بخود جذب کند. اگر سریع واکنش نشان ندهید ،  در آمد آینده از بین میرود. پس گروهی دیگر تشکیل دهید فقط با این هدف که جلوی وضعیت فعلی را بگیرید. تفکرتان مثل یک رقیب باشد و برای برعکس کردن نتیجه نقشه بچینید.  

برای خودتان اعتبار بوجود بیاورید

در همین حین که تلاش میکنید مساله را بصورت کوتاه مدت مدیریت کنید ، برای بازسازی اعتبار گذشته خود تلاش کنید. فراموش نکنید که در حال با ارزش ترین بخش برندتان یعنی اعتماد را از دست داده اید. پس هر گفته شما میتواند زیر ذره بین باشد. توجه کنید در رونمایی از خط محصول جدید برای جلب اعتماد باید چه اشخاصی گروه تشکیل دهید؟ چه چیزی باید عرضه کنید تا اعتماد جلب کند. رقیبان ممکن است به چه کارهایی برای تخریب شما دست بزنند؟   هر فعالیت دیگری از تبلیغات، محصول جدید و ... باید با وجود بی اعتمادی مشتری دوباره باید بررسی شود. از امروز دیگر سود آوری ندارید ، بلکه کسب سود شما بدست آوردن اعتماد دوباره برندینگ میباشد.

نتیجه گیری  

برند شرکت شما هم مثل بقیه برندها که در گذشته به بحران روابط عمومی دچار بوده این وضعیت را پشت سر میگذارد.  

388
16 بهمن 1396 - 17:05