تاثیر ابزار بازاریابی بر میزان موفقیت در فروش

تاثیر ابزار بازاریابی بر میزان موفقیت در فروش

یکی از ابزار تاثیر گذار و مهم در دست مدیران بازاریابی اجزای بازاریابی می باشد

آشنایی با اجزای بازاریابی

یکی از ابزار تاثیر گذار و مهم در دست مدیران بازاریابی اجزای بازاریابی می باشد و مدیران با تمرکز بر اجزای بازاریابی و فروش می توانند به مدیریت میزان فروش و یا مقابله با فشارهای محیطی و داخلی اقدام نمایند . اجزای بازاریابی موثر بر افزایش فروش و بهره وری و رشد برند و در نتیجه رضایت مشتریان به همراه خواهد داشت . اجزای بازاریابی شامل کالا، قیمت، توزیع، ترفیع می باشد وقتی به عنوان ابزار موثر و قدرتمندی در دست مدیران می باشد که در انسجام این اجزاء در جهت دسترسی به اهداف بازاریابی اقدام می کنند .
<

انسجام ابزار بازاریابی

منظور از انسجام  اجزای بازاریابی این است که محصولات باید از استاندارد و کیفیت لازم برخوردار باشد که بتواند خواسته و نیازهای مشتریان و مخاطبان خود را تامین نماید بتواند رضایت مشتری را جلب نماید از نظر قیمت گذاری نیز باید به روشی قیمت گذاری بشود که با توجه به کالا و کیفیت خدمات بعد از فروش و ظاهر کالا متناسب باشد نباید مثلا کالای که کیفیت مناسب ندارد و همه خواسته های مشتریان برآورده نمی کند قیمتی گذاشته شود که بالاتر از کیفیت کالا یا انتظاری که مشتریان دارند باشد که این انسجام کالا با قیمت ایجاد نمی شود و فروش با مشکل ایجاد شده و فروش که مورد انتظاری شما است اتفاق نمی افتد.

توزیع متناسب تولیدات

در راستای توزیع باید خاطرنشان شود که باید توزیع کالا متناسب با نوع کالا کیفیت و بازار هدف و قیمت کالا باشد مثلا اگر کالای شما کیفیت بسیار بالای دارد و قیمت بالای دارد شما نمی توانید کالا را در همه شهرها و حتی محله های شهر مورد نظرتان به فروش برسانید، باید توزیع متناسب با نوع کالا و قیمت باشد و باهم انسجام داشته باشد تا بتوانید کالا را در جای مناسب توزیع کنید و هزینه توزیع را کاهش دهید و رضایت مشتریان را برآورده سازید. در رابطه با ترفیع که تبلیغات فروش حضوری و روابط عمومی را در بر می گیرد، باید تبلیغات با نوع کالا قیمت و توزیع انسجام داشته باشد تا اثر بخش باشد.
تبلیغات مناسب با کیفیت
برای مثال اگر کالا و محصولی را تبلیغ می کنید که درتبلیغات کیفیت آن را بالاتر از واقعیت نشان می دهید درکوتاه مدت فروش خوبی خواهید داشت اما در بلند مدت مشتریان و مخاطبان تولیدات خود را از دست می دهید و در مدیریت برند و برندسازی خود با مشکل روبرو خواهید شد نقش مشاوره برندینگ در آشنایی با نکات کلیدی در برندسازی بسیار حائض اهمیت است پس نتیجه می گیریم که ترفیع کالا و تولیدات و قیمت و مراکزی که محصولات متناسب با کیفیت و قیمتشان توزیع می شود انسجام دارد . یکی از شرکتهای ایرانی تبلیغ زیادی برای کالای خاصی انجام داده بود ولی این کالا دارای توزیع مناسبی نبود و در بازار به راحتی قابل دسترس نبود حالا اگر قبلا از تبلیغات وسیع توزیع مناسبی داشتند شاید می توانستند از تبلیغات حداکثر استفاده را نمایند در نتیجه یک مدیر وقتی می تواند از اجزای بازاریابی حداکثر استفاده در افزایش فروش و در نتیجه افزایش سود حداکثر استفاده را نماید که به انسجام و هماهنگی کلیه اجزاء در افزایش فروش توجه نماید
 
 
 
 
 
218
7 بهمن 1396 - 18:15