گام های اساسی تعیین استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

گام های اساسی تعیین استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یکی از ابزار های قوی در حوزه ی بازاریابی آنلاین هستند . کسب و کار ها به دلیل بازخوردی که از بازاریابی شبکه های اجتماعی دیده اند به دنبال بازاریابی و کسب سود از این طریق هستند.

شبکه های اجتماعی یکی از ابزار های قوی در حوزه ی بازاریابی آنلاین هستند . کسب و کار ها به دلیل بازخوردی که از بازاریابی شبکه های اجتماعی دیده اند به دنبال بازاریابی و کسب سود از این طریق هستند.تعدد شبکه های اجتماعی باعث شده است که پیش از انجام بازاریابی شبکه های اجتماعی در مورد هر یک از شبکه های اجتماعی ، قابلیت هر یک از آنها ، مخاطبان فعال در آن و ... اطلاعاتی را به دست آورید . اجرای یک کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی موفق مستلزم رعایت نکات زیر است .
 

نکات طلایی در طراحی استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

اگر شما نیز قصد دارید در شبکه های اجتماعی فعال باشید و آنها را تبدیل به پلتفرمی برای برندینگ و بازاریابی کنید . پیش از اقدام به ساختن اکانت در هر یک از شبکه های اجتماعی باید به دنبال شناخت دقیق از کسب و کار خود و شبکه های اجتماعی مرتبط باشید . تمرکز کردن بر روی یکی از رسانه هایی که بیشترین باز خورد را به شما خواهد داد مشخصا بهتر از فعالیت های پراکنده و بی هدف در شبکه های اجتماعی مختلف است . گام های زیر را با آژانس دیجیتال مارکتینگ سپنتا دنبال کنید تا بتوانید استراتژی بازاریابی موفقیت آمیزی را ترتیب داده و اجرا کنید .
 

هدف نهایی کسب و کار خود را مشخص کنید .

بازاریابی تنها در صورتی نتیجه بخش خواهد بود که همسو با اهداف کسب و کار شما باشد و با آن مغایرتی نداشته باشد . بنابراین می توان گفت مهم ترین بخش در تعیین استراتژی کسب و کار و تعیین مناسب ترین رسانه برای بازاریابی شبکه های اجتماعی توجه به اهداف کسب و کار است . پس از مشخص شدن هدف نهایی کسب و کار باید بدانید که چگونه و از طریق کدام یک از شبکه های اجتماعی میخواهید به آن اهداف دست یابید . یک کسب و کار در زمینه های مختلف می تواند اهداف متعدد و گوناگونی داشته باشد . اما آنچیزی که در این جا مد نظر است هدف اصلی هر کسب و کار است که اساسا در یکی از دسته بندی های زیر قرار داده می شود .
  • با هدف فروش
  • مدیریت و کاهش هزینه
  • ایجاد آگاهی از برند
  • وفادار سازی و حفظ مشتری

5.jpg

 

digital-marketing-600x400.jpgسنجش اهداف از نظر SMART

در مرحله ی اول اهداف مهم کسب و کار خود را مشخص کردید ، اما شاید هدفی که مد نظر شما بوده است ، قابل دست یابی نباشد . بنابراین پس از تعیین هدف ، آن را از لحاظ SMART بودن مورد بررسی قرار دهید (SMART بدین معنی است ، اهدافی که تعیین کرده اید مشخص باشند ، قابل اندازه گیری ، مرتبط بودن ، قابل دستیابی ، دارای محدودیت زمانی باشند ) اگر هدف شما از نظر معیار های فوق مناسب بود می توانید شروع به چینش استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی متناسب با آن اهداف بنمایید .
 


شناخت کافی از مخاطبانتان داشته باشید

داشتن شناخت درست از مخاطب به شما کمک می کند تا بدانید مخاطبان شما بیشتر در کدام یک از شبکه های اجتماعی فعال هستند و تمرکز خود را بر روی آن شبکه ی اجتماعی بگذارید . اگر احساس می کنید مخاطبان با شما تعامل دارند . باید بدانید که دلیل اصلی آن این است که شما به شناخت درست از مخاطبانتان دست نیافته اید . شناخت مخاطب به شما کمک میکند تا در بازاریابی دیجیتال بتوانید جایگاه مناسبی را به دست آورید . اگر شما سن ، جنسیت ، علایق مشتریانتان رو بدانید ، میتوانید با یک پیام مناسب آنها را هدف قرار دهید .

digital-consulting.gif

 

011916-600x400_Marketing-Predictions-2016.png

بودجه ی مورد نظر را مشخص کنید .

مسلما شما هر اندازه که بودجه به امر بازاریابی آنلاین و برندینگ اختصاص دهید به همان میزان نیز بازخورد دریافت می کنید . بنابراین پیش از شر.ع کمپین بازاریابی خود میزان بودجه ای که میخواهید به این کار اختصاص دهید را مشخص کنید .

وظایف را مشخص کنید .

چنانچه قصد ندارید بازاریابی شبکه های اجتماعی را به شرکت های دیگر برونسپاری کنید . در ابتدا تقسیم وظیفه کنید و مشخص کنید هر یک از افراد شرکت مسئول کدام بخش خواهد بود .

  • چه کسی مسئولیت محتوا را برعهده میگیرد.
  • چه کسی به سوالات مخاطبان پاسخ خواهد داد .
  • چه کسی مسئول شناسایی مخاطبان است .

انتخاب رسانه و شیوه ی مناسب

فعالیت همزمان در همه ی شبکه های اجتماعی امکان پذیر نیست . شما می توانید یک یا دو رسانه ای رقبای خود را بشناسید و تحلیل کنید رصد کردن رقبا یکی از گام های اساسی در طراحی استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی می باشد .تجزیه و تحلیل رقبا به شما کمک می کند تا با شیوه و رویکرد آنها آشنا شوید ، سعی کنید اطلاعات کلیدی همچون زمان های انتشار ، نوع محتوای منتشره ، میزان تعامل با مخاطبین ، تعداد مخاطبین و ... را یادداشت کرده و از آنها برای بهبود بازاریابی آنلاین بهره بجویید .
454
7 بهمن 1396 - 18:01