تکنیک های فروش همراه با خشنودی مشتری

تکنیک های فروش همراه با خشنودی مشتری

برای اینکه بتوانیم به مشتری چیزی بفروشیم باید همواره نکاتی را رعایت کنیم تا مشتری احساس نکند قصد داریم حتما چیزی به او بفروشیم

علل فروش نرفتن محصول

منظور ما از برخلاف ذات انسان این است که چون ما انسانیم به این معنی نیست که در مورد ذات انسان کارشناس هستیم . . . بعبارت دیگر بیشتر ما توانایی درک خود را نداریم تا آن ها را در زمینه یاد آوری استفاده کنیم.   ولی بعنوان مامور بازاریابی و فروش ، باید به نحوی خود را آموزش دهیم که خیلی خوب درک کنیم که چه مواوردی و در چه حالت باعث تحرک در ذات انسان برای بروز یک رفتار یا عمل مناسب میگردد. به همین دلیل شناخت بعضی اصول اولیه و اساسی مورد عکس العمل های انسان و روش ادااره آن ها بسیار مهم میباشد.  

اصرار به فروش و تنفر در مشتری

هرگز فردی از دیدن فروشنده ای که بسیار تلاش میکند چیزی به او بفروشد با خود این برداشت را نمیکند که: "واقعا خوش شانس بودم که او را دیدم،واقعا حس نمیکردم چنین وسیله ای لازمم شود!" بلکه، بیشتر ما تا جایی که امکان دارد از این نوع افراد فاصله میگیریم. خود من افرادی را دیده ام که برای خلاص شدن از این چنین افرادی یک جنس بدرد نخور را خریداری کرده اند . تایید این موضوع هم وجود اقلام بسیار زیادی بدون استفاده  و البته با قیمت خیلی پایین در خانه شماست که شاید خودتان هم دلیلی برای خرید آن پیدا نکنید.   بدون شک این فرآیند در مراحل روابط عمومی چندان خوشایند نیست،این در حالی است که فروشنده خوشحال هم میشود، ولی این نکته را فراموش کرده که این فروش حتی اگر حجم بالایی هم داشته باشد در کوتاه مدت اتفاق میفتد. ولی اگر در فرآیند بازاریابی و فروش ، شما اغلب شما در جستجوی رابطه با مشتری و برند سازی هستید . . . به همین دلیل رو در واسی قرار دادن مشتری تا حد اینکه چیزی به او بفروشید در بلند مدت اصلا موثر واقع نمیشود. آیا پیش آمده چنین فروشنده ای را به دوستی پیشنهاد کنید؟مسلما هرگز......   پس هیچوقت حس تنفر انسان از اینکه چیزی به او فروخته شود را به مبارزه نطلبید. در عوض، تلاش کنید مخاطب خود را جلب و به آن ها نشان دهید محصولتان چگونه مشکل آن ها را رفع میکند یا بر کیفیت زندگی آن ها موثر است. فیلم های مستندی که با مضمون تبلیغات تهیه میشوند، این هدف را خیلی خوب انجام میدهند و همین قضیه دلیل بر موفقیت آن میباشد. حتی اگر بیش از اندازه تکراری باشند، بخاطر سرگرم کننده بودن و قول دادن جهت بهبود دادن شرایط زندگی برای آن ها و سرمایه‌گذاری بر روی ماهیت و ذات انسان ،دارای اثر بخشی زیادی میباشند.  

 

 
Public-Relations.jpg

 

مردم اغلب تنبل هستند و فراموش میکنند

اغلب ما آدم ها بسیار تنبلیم. تکامل و بقا یعنی صرف کردن میزان زیادی انرژیکه در اصل دارای ضرورت است. در هر حال افرادی که در گذشته زندگی میکردند به فروشگاه مواد غذایی در دسترسی نداشتند، به همین دلیل به ذخیره انرژی نیاز داشتند، و البته بدنیست بدانیم ما این خصوصیت خود را همچنان حفظ کرده ایم. مطمئناً 4 یا 5 نوبت در هفته به سالن ورزشی میروید . . . ولی هنوز زورتان می آید جوراب خود را از روی زمین بردارید و با با انداختن آن به زمان دیگر، به احتمال زیاد فراموشتان میشود.   ما در جایگاه مصرف کننده، تمایل ندااریم دائم به مسائل مختلف فکر کنیم حتی چندان تلاش نمیکنیم به چند فروشگاه برای اطلاع از قیمت بهتر سر بزنیم و همواره دنبال این هستیم که آنچه را نیاز داریم، در حداقل زمان ممکن هستیم. تا حالا فکر کردید چرا فروشگاه هایی که همه مایحتاج ما را موجود دارند 20 تا 30 گرانترند، زیرا از تنبلی ما استفاده میکنند. به همین خاطر است که کانال های بازاریابی آنلاین و فروش انقدر پر طرفدارند، چون در حالی که روی مبل خانه خود نشسته ایم راحت سفارش میدهیم.   به همین علت در هرجایگاهی که در بازاریابی و فروش باشیم، هرچقدر کوچک باشد، نیرویی بالقوه برای متوقف کردن خریدار در مرحله آخر خرید میباشد.پس از مشتری فعالیت زیاد توقع نداشته باشید . . . چونکه راحت از آن دوری میکنند. و البته فراموش نکنید شخصی که به محصول علاقه نشان داده به حال خود رها نکنید . . .اینکه علاقه زیادی به رازهای فروش ندارید،معنایی ندارد. یاد آوری میکنیم با ذات و طبیعت خود مقابله کنید و دست از پیگیری مشتریان خود برندارید.  

مشتری همیشه خواهان بدست آوردن لذت سریع است

کوچکترین تاخیر میتواند فرصت ما را از دست بدهد. چرا؟ چون مشتری میخواهد سریع به خواسته هایش برسد. هنگامی که فروش آنلاین بوجود آمد . . . ابتدا این فکر بوجود آمد که مغازه ها به نابودی کشیده میشوند.ولی اینطور نشد، می‌دانید چرا؟ چون مردم علاقه داشتند حضوری خرید کنند و آن را به خانه حمل کنند. همین امر باعث شد آمازون مجبور به اجرای طرح تحویل یک روزه کند. آن ها تمایل به ارائه لذت لحظه ای دارند. . . چون اگر مرااحل تحویل و لذت برای مشتری زیاد شود این میتواند عاملی آسیب زننده باشد،ممکن است علاقشان به محصول تغییر کرده و لذت آن را از دست بدهند.   به عنوان یک شخص فعال در بازاریابی و فروش باید بدانیم که در ذات انسانی قول نتیجه عالی در دیدگاه مشتری بسیار مهم میباشد. یک مثال عینی - این اواخر در یک سمینار یک پروپوزال ارائه داده بودم، به من زنگ زدم، آگاه بودم که از نظر فنی کارم درست بوده و قیمت خوبی هم ارائه داده بودم،ولی در نهایت فرصت مهمی از دستم رفت. چون موقعی که مشتری از من سوال کرد که آیا یک ماهه میتوانم کار را تحویل دهم یا نه، خیلی با صداقت گفتم "نه". رقیب ما گفته بود "بله" و مشتری جذب کرده بود و من دیدم پروژه حتی 4 ماه طول کشید؛ ولی رقیب با ایجاد شادی و رضایت آنی در مشتری آن را ربوده بود.

نتیجه گیری

در بازاریابی و فروش باید همیشه به روابط عمومی به دیدی نگاه کنیم که میخواهیم در مشتری را بصورت آنی خوشحال کنیم و کاری نکنیم این حس به او منتقل شود که میخواهیم چیزی به او بفروشیم.

240
16 دی 1396 - 16:53