روش هایی برای حفظ مشتری

روش هایی برای حفظ مشتری

حفظ مشتری همواره بسیار راحت تر و کم هزینه تر از جذب مشتری جدید است پس ما به راه هایی برای حفظ مشتری فعلی نیاز داریم

دو روش برای حفظ مشتری

در زمینه بازاریابی و فروش دو آفر مادی موجود است که یک کمپانی برای حفظ مشتری های خود میتواند ارائه دهد. اولین پیشنهاد فراوانی خرید و دیگری اجرای برنامه ای بعنوان باشگاه مشتریان است.  

 فراوانی خرید

این برنامه در واقع شامل پاداش هایی میشود که به یک مشتری اختصاص داده میشود که به‌ مرتبا اقدام به خرید در حجم بالا میکند. مدل این برنامه به مدل 20-80 معروف است که در آن اینطور در نظر میگیریم که 80% حجم معاملات یک کسب و کار بوسلیه 20 درصد مشتریان قدیمی تامین میشود. از اولین شرکت هایی که این پلن  روابط عمومی را پیاده سازی کردند شرکت های هوایی امریکایی بودند که بر مبنای آن  پرواز رایگان در مسافت هایی معین به مشتری های ویژه خود ارائه میدادند . سپس هتل ماریوت از این برنامه تقلید کرد و نام مهمان افتخاری را روی آن گذاشت.موسسه های ارائه کننده خدمات هم خیلی زود به این برنامه روی آورده و اقدام به ارائه امتیازهایی در این راه کردند.   بر اساس تجربه های موجود این روش بازاریابی و فروش در یک صنعت هرکس اولین نفر به این گونه برنامه ها روی آورد بیشترین سود را میبرد. بااین‌وجود، وقتی تعدا زیادی افراد شروع به تقلید از برنامه های دیگران میکنند، خود این اتفاق باعث بوجود آمدن حجم زیادی از برنامه جانبی برای شرکت اولیه میشود، چون این شرکت برای حفظ جذابیت های برنامه اش باید دائم به تنوع آن بیفزاید. این جو بوجود آمده محیطی برای ظهور خلاقیت میشود و به همین دلیل این روز ها برخی خطوط هوایی وجود دارند که بر پایه برنامه وفاداری اولیه اقدام به ارائه پیشنهاد برای برنامه های دیگری میکنند که مبتنی بر عادت های خرید مشتری میباشد.    

 

 

improving-customer-satisfaction-retention-183844_large.jpg

 باشگاه مشتریان

امتیاز مالی دیگری که مشتری میتواند کسب کند ، هنگامی است که به او پیشنهاد عضو شدن در باشگاهی زیر برنامه ریزی یک برند داده میشود. عضو شدن در باشگاه میتواند آزاد باشد که در آن هر کسی که یکی از محصولات یا خدمات را خریداری کند می‌تواند به عضویت باشگاه در بیاید یا برنامه به نحوی ویژه طراحی گردد که در آن یا شرایط جهت عضویت تعیین شده باشد که مشتری جهت عضویت باید مبلغی بپردازد و بعد از آن از امتیازاتی فراتر از حق عضویتی که پرداخت کرده بهره مند گردد.   با اینکه روش آزاد یک شیوه فوق العاده روابط عمومی جهت حفظ مشتری است اما تعداد زیادی از مشتریان و همینطور جذب برخی مشتریان رقبا بحساب می آید، روشی خاص و وابسته به حالتی است کهاشخاص را بعد از عضویت مدت بیشتری نگه میدارد. از موفق ترین باشگاه مشتریان میتوان به باشگاه گوشی های اپل اشاره کرد  که که تقریبا 600 گروه مختلف کوچک و بزرگ را شامل میگردد که تعداد تعداد خیلی زیادی از مشتری ها را شامل میگردد. یا شبیه به آن باشگاه مشتری های هارلی دیویدسون نیز حدود یک میلیون مشتری هارلی دیویدسون را شامل میگردد و اغلب از آن به عنوان یکی از باشگاه های موفق مشتریان یاد میگردد.

 

نتیجه گیری

پس طبق بررسی های بعمل آمده هریک از روشهای یاد شده خود به نوعی امتیازات خاص خحود را برای حفظ مشتری داراست و ابزارهای مالی فوق‌العاده‌ای مخصوص سازمان ها محسوب میگردند.

368
3 دی 1396 - 21:09