استراتژی بازاریابی شبکه ای

استراتژی بازاریابی شبکه ای

نحوه عملکرد بازاریابی شبکه ای به این صورت می باشد که یک شخص محصول خود را به شخص دیگری میفروشد و روند فروش تا زمان رسیدن محصول به مصرف کننده نهایی ادامه پیدا می کند

 

 

شبکه
بازاریابی شبکه ای از روش های مهم در روش خرده فروشی د رجهان است نحوه عملکرد بازاریابی شبکه ای به این صورت می باشد که یک شخص محصول خود را به شخص دیگری میفروشد و روند فروش تا زمان رسیدن محصول به مصرف کننده نهایی ادامه پیدا می کند یکی از ویژگی های مهم و قابل توجه این روش این است که با سرمایه گذاری کم و محدود می توانید محصول را خریداری نمایید و شروع به فروش کنید و از طریق روش به اقوام و دوستان آغاز کنید. بازاریابی شبکه ای یکی از مهمترین انواع خرده فروشی در جهان است. بازاریابی شبکه ای به این نحو عمل می کند که شخص محصول را به شخص دیگری می فروشد و شخص دوم نیز به نفر بعدی می فروشد و این روند تا زمانی که محصول به دست مصرف کننده نهایی برسد، ادامه پیدا می کند. یکی از ویژگی های بازاریابی شبکه ای در اینجاست که با سرمایه گذاری اندک قادر به خرید محصولات و آغاز فروش آن ها به خانواده، دوستان و دیگر اطرافیان خود هستید.

برنامه ریزی بازاریابی شبکه ای

اکثر برنامه‌ های بازاریابی شبکه ای به اعضای خود توصیه می نمایند که افراد خانواده، دوستان و آشنایان شان را به عضویت سیستم دربیاورند و آنها را متقاعد نمایند که زیر مجموعه خود کنند زیرا بخشی از میزان سود فروش به واسظه میزان فروش محصولات توسط زیرمجموعه مشتریان به حساب سرگروه مجموعه شبکه واریز می گردد. سیستم به شکلی است که این روند می‌ تواند تا حد زیادی ادامه پیدا کند، یعنی زیرمجموعه‌ ها نیز برای خود زیرمجموعه‌ های جدیدی استخدام می کنند و بخشی از سود به ترتیب میزان قرابت افراد با راس هرم توزیع می شود، در نهایت به هر میزان افراد بیشتری وارد سیستم بشوند به همان میزان سود بیشتری برای فروشنده ها و سرگروه ها تعلق می گیرد شرکت های بازاریابی شبکه ای روش های مختلفی برای عقد قرارداد فروش محصولات خود به کار می برد و تنوع محصولات قابل فروش در آنها بسیار است. با توجه به اینکه این روش برای نخستین بار برای بازاریابی و فروش  توسط بانوان خانه دار برای فروش لوازم آرایشی/بهداشتی استفاده شده این نوع محصولات در سبدکالایی این شرکت ها بیشتر به چشم می خورند ولی همواره محصولات متنوع دیگری نیز از تجهیزات مخابراتی گرفته تا آثار هنری توسط این سیستم ها به فروش می رسند.

مزیت های بازاریابی شبکه ای

مزیت این تجارت در مقایسه با روش های دیگر هزینه اولیه برای شروع کار بسیار محدود و کم نیازدارد و لزومی ندارد که سرمایه گذاری زیادی برایش در نظر بگیریم . نیازمند فن بیان و روابط عمومی بالاست ساعت های کاری منعطفی دارد، می توانید به صورت نیمه وقت و به صورت دور کاری انجام دهید. همچنین به خاطر از بین رفتن واسطه های فروش رسمی، میزان قابل ملاحضه‌ ای سود بین اعضای گروه ها توزیع می شود. فقط کافی است قدرت فروش اندکی داشته باشید تا در بازاریابی شبکه ای به موفقیت برسید. از طریق روش های مختلف بازاریابی شبکه های اجتماعی و همچنین بازاریابی موتور جستجو نیز به بازاریابی بپردازند  اگر قبلاً تجربه هایی در امر فروش داشته باشید مطمئناً به سرعت پیشرفت می کنید و اگر نداشتید هم فقط کافی است به محصولات و شرکتی که با آن همکاری می کنید ایمان داشته باشید.

ویژگی های شرکت های بازاریابی شبکه ای

اعضای شرکت های بازاریابی شبکه ای تعداد جلسات زیادی برگزار می کنند تا بتوانند تجارب خود را به دیگران انتقال دهند و به یکدیگر انگیزه و انرژی دهند از سویی دیگر در شرکت های بازاریابی شبکه ای جلسات گروهی پشت سر هم برای معرفی نحوه کار شرکت به افرادی که به تازگی با سیستم آشنا شده اند برگزار می شود. همینطور در این جلسات گروهی اعضای جدید معارفه و خوش آمد گویی می شوند.

نتیجه گیری

لازم به ذکر است که در این سیستم باید تا جای ممکن زیرمجموعه‌ های خود را ترغیب به فروش بیشتری بکنید. طبیعی است که صرفاً با نام نویسی و بستن قرارداد زیرمجموعه‌ ها به فروشنده خوبی تبدیل نخواهد شد، این سرگروه است که باید با پیگیری، انگیزه و آموزش دادن به زیرمجموعه‌ هایش، روند فروش را رشد بخشد.
200
22 آذر 1396 - 17:15