بازاریابی اینترنتی در شبکه های اجتماعی

بازاریابی اینترنتی در شبکه های اجتماعی

امروزه تعداد بسیار زیادی از شبکه های اجتماعی وجود دارند که می توانید بازاریابی کسب و کار خود را بر آنها متمرکز کنید و این نکته را مد نظر داشته باشید که هرگز به فکر پوشش تمامی آنها نباشید که سنگ بزرگ نشانه نزدن است

انتخاب شبکه اجتماعی مناسب
امروزه تعداد بسیار زیادی از شبکه های اجتماعی وجود دارند که می توانید بازاریابی کسب و کار خود را بر آنها متمرکز کنید و این نکته را مد نظر داشته باشید که هرگز به فکر پوشش تمامی آنها نباشید که سنگ بزرگ نشانه نزدن است !!

شبکه های اجتماعی

به نکات زیر جهت انتخاب شبکه اجتماعی مناسب توجه نمایید:
تعداد اعضا: شبکه اجتماعی هرچه بزرگتر باشد، پتانسیل بازاریابی شما بیشتر و گسترده تر خواهد شد.
نوع فعالیت: وقتی وارد یک جامعه مجازی که صرفاً برای تفریح ایجاد شده است می شوید، نباید انتظار داشته باشید که محصولاتی مثل کتاب آموزشی در آن فروش خوبی داشته باشد.
امکانات سایت: سایت جامعه مجازی که در آن عضو می شوید، می تواند امکانات مختلفی به شما بدهد. بین این امکانات و میزان موفقیت و جایگاه شما میان رقبایتان رابطه مستقیم وجود دارد. به عنوان مثال امکان داشتن صفحه شخصی به جز پروفایل برای معرفی محصول و خدمات، از بخش هایی است که در هر شبکه اجتماعی یافت نمی شود. این صفحه شخصی حتی می تواند برای بسیاری جایگزین وب سایت باشد.
در دسترس بودن: اینکه شبکه اجتماعی انتخابی برای همه در دسترس باشد و مثلاً شرایطی مثل حق عضویت نداشته باشد، می تواند بازار هدف شما را توسعه دهد البته از طرفی دیگر شبکه اجتماعی که حق عضویت دریافت می کند، اعضایی دارد که به فعالیتهای درون جامعه، بیشتر توجه می کنند. پس رایگان یا غیر رایگان بودن هم در فعالیت شما مؤثر است.

آغاز فعالیت
پس از انتخاب یک شبکه اجتماعی مناسب برای فعالیت، می بایست پروفایل خود را به بهترین شکل ممکن تکمیل نمایید. در مرحله بعدی به دنبال گروه ها و بخش هایی در جامعه مجازی باشید که بیشترین ارتباط با موضوع فعالیت شما را دارند. برای مثال اگر در زمینه پوشاک فعالیت می کنید، بهترین کار این است که به گروه هایی بپیوندید که اخبار مد و پوشاک را منتشر می کنند و در این زمینه بحث می نمایند.
اما گاهی شاید گروهی مرتبط با موضوع فعالیت شما وجود نداشته باشد: در این مواقع بهترین راه حل ایجاد یک گروه جدید است. اما این را هم فراموش نکنید که گروه مدیریت لازم دارد و برای محبوبیت گروه باید به محتوای آن توجه ویژه داشته باشید، محتوایی جامع، درست و کاربر پسند و البته جدید.

ادامه فعالیت
شروع فعالیت اولین قسمت است اما مهم تر ادامه آن است. اگر می خواهید در کسب درآمد اینترنتی از طریق بازاریابی اینترنتی در شبکه های اجتماعی موفق باشید، باید به فعالیت خود در آنها ادامه دهید و حضوری پر رنگ به عمل رسانید. برای مثال وقتی گروهی می سازید باید به تمام سئوالات مطروحه، پاسخ درست و به موقع داده و از اعضای گروه پشتیبانی نمایید.

5 شبکه اجتماعی برتر برای سوشال مارکتینگ
بازاریابی شبکه های اجتماعی، به عنوان یکی از استراتژی های برگزیده بازاریابی اینترنتی خود را معرفی کرده است و هر کسب و کار اینترنتی برای موفقیت خود، ناگزیر به روی آوردن به این شبکه هاست، دیر یا زود!
شبکه های اجتماعی، وب سایت هایی هستند که تعداد زیادی از کاربران اینترنت را هر روز جذب خود می کنند و به همین دلیل تبدیل به معدن طلایی در دل کوه برای کسب و کارهای مختلف شده اند که در این میان، موفق ترین ها در استفاده از آنها، قطعا کسب و کارهای آنلاین هستند.
انبوه شبکه های اجتماعی این ذهنیت را به وجود می آورد که به راحتی می توان با ساختن یک پیج یا گروه در هر شبکه، موفق شد! یعنی مثلاً ۱۰۰ شبکه معروف و نیمه معروف را برگزینیم و در هر یک پیج یا گروه مخصوص سایت خود را بسازیم و بعد برای صرف هزینه ها برنامه ریزی داشته باشیم!
بدون شک این طرز فکر به جایی نخواهد رسید و برای موفقیت نمی تواند نقش خاصی ایفا کند!

۵ شبکه اجتماعی برتر برای سوشال مارکتینگ را معرفی خواهیم کرد:

۱. فیس بوک 

وقتی صحبت از شبکه اجتماعی باشد، اولین گزینه ای که به ذهن هر کسی می رسد، فیس بوک است!  

فیسبوک 

بزرگترین و محبوب ترین شبکه اجتماعی در سرتاسر جهان
- جمعا حدود ۱.۲۸ میلیارد یوزر و حدود ۱.۲۳ میلیارد یوزر فعال در ماه
- روزانه حداقل ۷۵۷ میلیون نفر فیس بوک خود را چک می کنند و در آن فعالیت می کنند!
- تعداد یوزرهای فعال آسیایی فیس بوک (مقیم آسیا) در ماه حدود ۳۹۰ میلیون نفر است! (فیس بوک در چین مسدود است با این حال حدود ۸۱ میلیون یوزر چینی دارد!)
- ۳۴% از یوزرهای فیس بوک بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن دارند.
- ۴۵% یوزر های بالای ۶۵ سال اینترنت، از فیس بوک هم استفاده می کنند!
- بریتانیا بیشترین درصد یوزر فیس بوک نسبت به جمعیتش را داراست؛ حدود ۵۶.۴۸% و رتبه بعدی مربوط به خود آمریکاست با حدود ۵۶.۴۵%.
- ۸۹% کاربران اینترنت در خاور میانه، از فیس بوک استفاده می کنند.
- به صورت میانگین روزانه حدود ۱۵۰۰ پست در تایم لاین هر یوزر فیس بوک، نمایش داده می شود.
- هر روز حدود ۲۲ میلیارد بار، دکمه های لایک و شیر فیس بوک در سایت هایی که حدود ۷.۵ میلیون مورد هستند، نمایش داده می شود!

سهم شما و کسب و کارتان از ۴.۵ میلیارد لایکی که روزانه در فیس بوک زده می شود، چقدر است؟
فیس بوک به عنوان پایگاهی جامع از عکس های شما: روزانه حدود ۳۵۰ میلیون عکس در فیس بوک آپلود می شود و بطور میانگین هر روز حدود ۱۰ میلیارد پیام در فیس بوک رد و بدل می گردد! تصور کنید که فقط یک پیام خود را بتوانید دست به دست بچرخانید و آن وقت بی شک باید به فکر ارتقاء سرور خود باشید!

۲. گوگل پلاس
شبکه اجتماعی غول دنیای اینترنت که در رقابت با فیس بوک شکست خورد! گوگل از فیس بوک شکست خورد!!!!


 گوگل پلاس

اما نه! گوگل از فیس بوک شکست نخورد؛ اگر بخواهیم این دو را با هم مقایسه کنیم درست مثل مقایسه Rolls royce و bmw z4 هست! هر دو خودرو بسیار معروف و محبوب هستند ولی اصلاً نباید بگوییم که یکی بهتر از دیگریست! چرا که کاربری های متفاوتی دارند.
در مورد دو غول شبکه های اجتماعی دنیا هم دقیقا همین است، گوگل پلتفرمی بیشتر تجاری برای ارتباط بین بیزینس ها و تخصص ها و مشتریان ایجاد کرده است و فیس بوک محیطی است برای ارتباطات صمیمی تر و دوستانه تر.
تا سال ۲۰۱۳ یعنی دومین سال راه اندازی، گوگل پلاس در حدود ۱۳۵ میلیون یوزر جذب خود کرده بود و آمارهای سال ۲۰۱۴ حاکی از حضور ۱ میلیارد یوزر در گوگل پلاس است.

- گوگل پلاس ماهیانه به طر میانگین۳۰۰ میلیون یوزر فعال دارد!
- البته ماهیانه ۲۰ میلیون یوزر موبایل دارد که فقط با تلفن همراه سایت را چک می کنند!
- به صورت میانگین خریدهایی که از طریق گوگل پلاس انجام شده، حدود ۴۰$ ارزش داشته است.

گوگل پلاس قطعا روزانه به اندازه فیس بوک کاربر اکتیو ندارد و باز به اندازه فیس بوک فعالیت هم ندارند اما در هر صورت، به عنوان شبکه اجتماعی آینده، باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم و تا می توانیم برای پیج گوگل پلاس بیزینس خود طرفدار و follower جمع کنیم، زیرا پتانسیل گوگل پلاس برای مطرح کردن یک برند یا محصول بسیار بیشتر از حد تصور است.

۳. توییتر

توئیتر
 - نخستین و بزرگترین شبکه میکروبلاگینگ در جهان.
- دارای حدود یک میلیارد یوزر.
- به طور میانگین ماهیانه حدود ۲۵۵ میلیون نفر از توییتر استفاده می کنند.
- به طور متوسط، هر یوزر توییتر در حدود ۲۰۸ دنبال کننده (follower) دارد.
- ۴۶% یوزرهای توییتر حداقل روزی یک بار به این سایت سر می زنند.
- ۴۵% یوزرهای توییتر از ۱۸ تا ۲۹ سال سن دارند.
- نکته شگفت انگیز اینجاست که عربستان بیشترین تعداد یوزرهای فعال در توییتر را دارد!
- هر ماه حدود ۱۱۷ میلیون یوزر توییتر، توییت ارسال می کنند.
- درآمد توییتر در سه ماهه اول سال ۲۰۱۴: ۲۵۰ میلیون دلار.

4.  پینترست 

پینترست  

- شبکه اجتماعی محبوب و عکس محور.
- طبق آمارهای موجود حدود ۷۰ میلیون عضو دارد.
- ۹۴% فعالیت ها در این شبکه اجتماعی را خانم ها انجام می دهند.
- ۸۴% از خانم هایی که در پینترست عضو می شوند، در این شبکه فعال باقی می مانند.
- ۸۵% یوزرهای پینترست را خانم ها تشکیل می دهند.
- ۴۹% یوزرهای پینترست از این سایت استفاده می کنند تا دیگر نیاز نباشد کاتالوگ ها را ورق بزنند.
- ۳۰% یوزرهایش استفاده از آن را به مشاهده تلویزیون هم ترجیح می دهند!
- محبوب ترین مقصد یوزرهای پینترست که با کلیک روی پین ها وارد آن می شوند، بلاگ ها هستند

با مشاهده آمارهای فوق، برای جذب ترافیک ایده های زیادی در سر ایجاد می شود اما بیشتر زنانه!

5. اینستاگرام
باز هم شبکه اجتماعی عکس محوری دیگر. ابتدای آغاز فعالیت فقط یک اپلیکیشن برای آندروید بود و به سرعت خود را به عنوان یک شبکه اجتماعی محبوب معرفی کرد!

اینستاگرام 

-  دارای حدود ۲۰۰ میلیون یوزر.
- طبق آمار حدود ۷۵ میلیون یوزر در روز از این سرویس استفاده می کنند!
- بخش زیادی از یوزرهای این شبکه اجتماعی، 16 تا 19 سال سن دارند؛ چیزی حدود ۲۳%.
- ۲۲% یوزرهای اینترنت در خاورمیانه، کاربر اینستاگرام هستند.
- و باز هم عربستان بیشترین تعداد یوزر در اینستاگرام را به خود اختصاص داده است.
- به یاد داشته باشیم که پشت اینستاگرام همین فیس بوک عظیم هست و این یعنی پایداری در رشد.

اطلاعات و آمار فوق که در راستای معرفی ۵ شبکه اجتماعی برتر برای یوزرهای داخل ایران ارائه شد، با هدف آشنا کردن یوزرها با بهترین شبکه های اجتماعی برای استارت فعالیت های سوشال مارکتینگ یا بازاریابی شبکه های اجتماعی ارائه گشته اند.
توجه داشته باشید در این لیست، یک جای خالی بسیار بزرگ هست و آن Linkedin است. البته برای یوزرهای داخل ایران، گوگل پلاس گزینه ی مناسب تری از Linkedin است و البته اگر فعالیت های بین المللی دارید، قطعا باید این گزینه را هم اضافه کنید

1141
11 مهر 1394 - 12:45