استراتژی ترویج فروش

استراتژی ترویج فروش

کسب و کارها معمولاً از ترویج فروش برای کوتاه مدت استفاده می کنند و معمولاً نتایج بدست آمده نیز کوتاه مدت است اما چالش اصلی آن است که مشتریان جذب شده، تبدیل به مشتریان وفادار و دائمی شوند.

در اغلب استراتژی های کسب و کارها معمولاً از ترویج فروش برای کوتاه مدت برنامه ریزی می کنند وغالبا نتایج حاصله نیز کوتاه مدت است اما چالش و دغدغه اصلی وهمیشگی بازاریابی و فروش آن است که مشتریان جذب شده، تبدیل به مشتریان وفادار و دائمی شوند. در سال ها اخیر این روش در دنیا و بخصوص اخیراً در ایران نیز بسیار رواج یافته و دلیل این امر این است که، ترویج فروش با وجود هم همه ایجاد شده توسط تبلیغات برندهای بسیار زیاد، روش خوبی برای بیشتر دیده شدن در میان انبوه دیگر تبلیغات است.

دلایل بکارگیری روش ترویج فروش

اثربخش کاهش یافته رسانه ها

به این معنی روش های تبلیغ متفاوت شده ،در رسانه های سنتی مختلف اعم از تلویزیون و یا روزنامه ها دیگر کارایی و اثربخشی گذشته را ندارند. اکثرا تبلیغات به روش های نوین بازاریابی آنلاین صورت می گیرد

نام تجاری

در بسیاری از تولیدات و محصول ها با کثرت زیادی وجود دارد و در این زمان ترویج فروش می تواند به یک نام تجاری اعتبار و تمایز بخشد. بعنوان مثال وجود برندهای مختلف محصول برنج در بازار فعلی ایران می تواند مثال خوبی برای این مورد باشد.

رفتار مشتری

زمانی که به استفاده یک محصول یا کالا عادت می کنید و برای مصرف کننده عادیمی شود تمایل دارد که برندهای دیگر را نیز امتحان نماید ، ترویج فروش می تواند مشتری را وادار به امتحان کردن محصولات جدید با برندهای جدید کند.

تمرکز کوتاه مدت

که بسیاری از مدیران را وادار می کند که در مدت زمان کوتاهی نقدینگی ارزشمندی را بدست آورد. تکنیک های ترویج فروش غالباً اثر کوتاه مدت نیرومندی را بر میزان فروش می گذارد.

مولفه های ترویج فروش

  1. هدف های عینی ترویج: هدف از این ترویج فروش چه کسانی هستند؟ و قرار است چه هدفی را دنبال کند؟
  2. پیام: ترویج قرار است چه چیزی را به مشتری ها برساند
  3. بودجه: استراتژی ترویج فروش چه هزینه هایی را در بر دارد؟

نتیجه گیری

در پایان می توان نتیجه گرفت که استراتژی ترویج فروش برای بالا بردن فروش در مدت زمان کوتاه بسیار پرکاربرد است اما باید بگونه ای عمل شود که مشتریان جذب شده از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی و روابط عمومی بتوانیم با بکارگیری این نوع از استراتژی به مشتریان وفادار و دائمی تبدیل شوند. ضمناً می بایست توجه کنید که استراتژی ترویج فروش برای شرکت هایی که در حال ورشکستگی هستند نمی تواند راه چاره محسوب شود.
 
 
233
13 آذر 1396 - 18:41