نکات طلایی فروش در شبکه های اجتماعی

نکات طلایی فروش در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی با هدف تعامل بین مخاطبین شکل گرفته است ، اما به سبب محبوبیتی که بین کاربران دارند به عنوان ابزاری برای بازاریابی آنلاین مورد توجه کسب و کار ها قرار گرفته است .

شبکه های اجتماعی برای هر فردی که به اینترنت دسترسی دارد بسیار جالب است و طبق آمار منتشر شده 73 % کاربران فعال در حوزه ی آنلاین حداقل یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی دارند . و این آمار خیره کننده است اگر در سطح جهانی افرادی که به اینترنت دسترسی دارند را در نظر بگیریم به تعداد زیاد فعالان شبکه های اجتماعی پی خواهیم برد . نکته ی جالب تر زمانی است که این کاربران در شبکه های اجتماعی صرف می کنند . تعداد کاربران فرآوان و محبوبیت شبکه های اجتماعی باعث شده است که این رسانه ها در اولویت صاحبان کسب و کار در بازاریابی آنلاین قرار بگیرد . هر چند که شبکه های اجتماعی بستر های مناسبی را برای معرفی محصولات و بازاریابی شبکه های اجتماعی فراهم می کنند اما باید توجه کرد که به هیچ وجه از این شبکه ها برای بازاریابی فروش مستقیم استفاده نکرد و این حس نباید به مخاطب القا شود که کسب و کار به قصد فروختن در این شبکه ها فعالیت می کند .
 

نکات طلایی که باید در بازاریابی شبکه های اجتماعی رعایت شود

بازاریابی دیجیتال در شبکه های اجتماعی آن طور که به نظر میرسد سلاده نیست و برای داشتن بازاریابی مطلوب باید ها و نباید هایی وجود دارد که باید رعایت شوند در غیر این صورت بازاریابی اینترنتی بی فایده خواهد بود . در ادامه ی این مقاله به برخی از باید ها و نباید های مهم در بازاریابی شبکه های اجتماعی اشاره خواهیم کرد :
 

بهترین مکان را برای بازاریابی محصولاتتان انتخاب کنید .

تعداد شبکه های اجتماعی بسیار زیاد است و با وجود اینکه هدف واحد همه ی آنها تعامل افراد و کسب و کار ها با یکدیگر می باشد هر یک با فراهم سازی زیر ساخت های متفاوت بخشی از نیاز های کسب و کار ها را رفع می نمایند و هر یک از آنها کاربرد های متفاوتی دارند . برای اینکه صاحبان کسب و کار بدانند چه شبکه ی اجتماعی می تواند آنها را به بهترین شکل به مخاطب معرفی کند و بیشترین تعامل را با مخاطب برای آنها ایجاد کند . این مهم مستلزم داشتن شناخت کافی در خصوص بستر های مختلف شبکه های اجتماعی ، حوزه ی فعالیت آنها و کاربرانی است که در آنها در حال فعالیت هستند در کنار این ، موضوع دیگری که باید مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان بهترین شبکه ی اجتماعی را برای دیجیتال مارکتینگ انتخاب کرد در نظر گرفتن مخاطب های هدف می باشد . پرسیدن این سوال که مخاطبین مورد نظر ما در کدام رسانه بیشتر فعال هستند میتواند به انتخاب شبکه ی اجتماعی مناسب بسیار کمک کند . برای مثال اگر کسب و کاری قصد دارد برای افراد تحصیل کرده بازاریابی آنلاین را انجام دهد و بیشتر مخاطبانش افراد تحصیل کرده هستند یا برای اطلاع رسانی یک فرصت شغلی می تواند از طریق لینکدین اقدام کند . کسب و کار هایی که فروششان بر پایه ی تصویر است و در صورتی که از محصولشان تصویر ارائه کنند مخاطب بیشتر به خرید محصول ترغیب می شود بهتر است از شبکه های اجتماعی اینستاگرام و پینترست استفاده کنند . بنابراین شناخت این مخاطب هدف و انتخاب ابزار مناسب با همان مخاطب به شما کمک میکند تا نتیجه ی مطلوبی را از بازاریابی شبکه ی اجتماعی به دست بیاورید .


بازاریابی شبکه های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی صرفا با هدف فروش فعالیت نکنید .

همان طور که می دانیم هدف از تشکیل شبکه های اجتماعی افزایش تعامل افراد بوده است و هیچ یک از آنها با هدف اولیه ی بازاریابی دیجیتال شکل نگرفته اند بنابراین هرگز نباید از این موضوع غافل شد و به شبکه های اجتماعی به چشم زیر ساختی برای فروش نگریست . در واقع همین تعامل ها باعث محبوبیت شبکه های اجتماعی شده اند و محبوبیت فراوان آنها سبب شده است تا توجه کسب و کار ها به این شبکه های اجتماعی جلب شده و بازاریابی اینترنتی را در آنها داشته باشند . تبلیغ مستقیم در بازاریابی شبکه های اجتماعی نه تنها به فروش و برندینگ کسب و کار ها کمک نمی کند بلکه می تواند تاثیر سو نیز داشته باشد و مخاطب را از آن کسب و کار دل زده کند بنابراین باید بسیار محتاطانه قدم برداشت . در زیر به برخی روش های افزایش تعامل و دوری کردن از آرایش فروش به خود گرفتن اشاره خواهیم کرد :
  • سعی کنید برنامه های آموزشی برای مخاطبانتان در صفحه ی اختصاصی خود در نظر بگیرید .
  • در خصوص صنعتی که در آن فعالیت می کنید و یا محصولی که می فروشید با مخاطب صحبت کنید .
  • اخبار و اطلاعات را در صفحه ی خود قرار دهید .
  • در مناسب های مختلف پست های مربوط به همان مناسبت را در شبکه اجتمعای خود منتشر کنید
  • مطالب جالب و خنده دار و به روز را در شبکه اجتماعی خود قرار دهید .

بازاریابی آنلاین

هدف اصلی خود را افزایش تعامل با مخاطب قرار دهید .

در ابتدا باید مشخص کنید از فعالیت در شبکه های اجتماعی چه هدفی را دنبال می کنید ؟ برای اینکه میزان رسدن خود به هدف را اندازه گیری کنید چه معیار هایی دارید ؟ شما با هر هدفی در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید چه بازاریابی و فروش ، چه برندینگ و چه برای تعامل صرف با دوستان اولین قدمی که به اهداف شما کمک می کند داشتن دنبال کنندگان فعال است ، اگر این مورد مهیا نشود دستیابی به تهدافتان تقریبا ممکن نیست . به علاوه شما قطعا برای اینکه میزان موفقیتتان را از دیجیتال مارکتینگ اندازه بگیرید نیازمند معیار های کمی هستید . زمانی که درصد تعامل مخاطب با پست های شما بالا رفت و آن را به اشتراک گذاشتند میتوانید به فروش بیشتر محصولاتتان امیدوار باشید . در واقع هر اندازه تعداد بازدید ها از صفحه ی شما بیشتر باشد امکان دیده شدنتان بیشتر شده و احتمال افزایش فروش نیز بیشتر می شود . بنابراین شما از فعالیت در شبکه های اجتماعی هر هدی داشته باشید باید تمامی تلاش خود را بکنید تا در وحله ی اول تعامل خوبی با مخاطب ایجاد نمایید .
 


در زیر به چند روشی که می تواند به این افزایش تعامل کمک کند اشاره میکنیم :
  • تصاویر و محتوای مورد دلخواه مخاطب را منتشر کنید .
  • سعی کنید با انتشار عکس های حرفه ای و محتواهای مفید میزان به اشتراک گذاری پست ها توسط مخاطبانتان را افزایش دهید .
  • محتوا آموزشی منتشر کنید .
  • مخاطب را دعوت به شرکت در مسابقات و درج نظر کنید.
  • سعی کنید ماژول های شبکه های اجتماعی را بر روس سایتتان نیز قرار دهید تا بتوانید ورودی های سایت را به بازدید از صفحه ی شبکه اجتماعی تان ترغیب کنید .

بازاریابی دیجیتال

نتیجه گیری
همان گونه که برای ورود و موفقیت در هر کسب و کاری نیازمند شناخت کافی از آن هستیم بازاریابی آنلاین نیز همین طور است و برای موفق شدن در آن باید با نحوه رفتار مخاطب ، نوع شبکه ی اجتماعی ، محصول خود و .... شناخت کافی داشته باشید . موفقیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی چندان دشوار نسیت اگر شما قواعد و قوانین بازی را بدانید و به درستی باید ها و نباید ها را رعایت کنید میتوانید در این شبکه ها به برند های پرفروش و محبوب تبدیل شوید.
406
12 آذر 1396 - 12:52