اشتباهات رایج بازاریابی

اشتباهات رایج بازاریابی

اشتباهات رایج و پرتکرار در بازاریابی

برخی از بازاریابان در بازار کسب و کار وجود دارند که سرمایه افراد و صرفا صرف هزینه تهیه بروشور و وب سایت هایی می کنند و در نهایت هیچ تاثیری و بازخورد مناسبی از حجم عظیم تبلیغاتشون بدست آورند از سوی دیگر شرکتی وجود دارند در زمینه دیجیتال مارکتینگ و SEO بهینه سازی نتایج در موتورهای جستجوگر می پردازند این شرکت ها در واقع پادزهر فروش های جدیدی هستند که در متعهد میشوند در ازای دریافت مبالغی ناچیزی در ماه شرکت شما را در بالاترین رتبه قرار می دهند علی رغم وجود بسیاری از این شرکت ها و بازاریابان خوشبختانه استعدادهای حرفه ای زیادی وجود دارند که به انگیزه و مشتاقانه در پی کشف مرزهای بازاریابی و فروش هستند که شدیدا نیاز به نوآوری و خلاقیت دارد
 

متمرکز شدن بر هدف و نیت

اگر تمایل دارید بازاریابان واقعی را از بازاریابان غیرمتخصص تشخیص دهید از آنها می توانید علت انتخاب های مختلف شان را بپرسید. بسیاری از آنها این گونه جواب خواهند داد: "واقعاً نمی‌دانم چرا" یا " ما همیشه اینگونه عمل می کنیم" یا حتی بعضی ها کمی حرفه ای تر جواب می دهند و می گویند: "این یک روش استاندارد در حرفه ماست". هدف اصلی و اساسی بازاریابی از نیت و خواسته مشتریان آغاز می شود یک بازاریاب حرفه ای اول به هدف و نیت توجه می کند و هر اقدامی که در کمپین بازاریابی آنلاین و  سنتی  خود تدوین می کند با این هدف است که جامعه هدف خود را به سمت آن هدف و نیت هدایت کند. هر اقدامی غیر از این تضییع منابع است و عملی غیرحرفه ای محسوب می شود.
اشتباه بازاریابی
 

هنر طراحی پیام

آیا پیام و شعار شما هم درست شبیه سایر شرکت های رقیب‌ تان است و مانند آنها خسته کننده و قدیمی است؟ به خاطر داشته باشید که بازاریابی تنها چیدن کلمات برای پر کردن فضاهای خالی وب سایت و بوروشورها نیست. کار بازاریابان خبره و متخصص ، داشتن نوآوری در طراحی ارزش های پیشنهادی تاثیرگذار و در هم تنیده با نیازها و خواسته ای مشتریان بالقوه است که با مشاوره کسب و کار و روابط عمومی و روش های مختلف می توان آن را کسب کرد . این ارزش پیشنهادی که برای محصول خودتان طراحی می‌کنید باید با دردهای مشتریان‌ تان مرتبط باشد تا آنها بدانند که شما آمده اید تا با محصول‌ تان این درد را التیام بخشید و همیشه برای آن حاضرید. تا وقتی آنها ندانند که شما برای آنها اهمیت قائلید توجهی به شما نخواهند کرد.
 

اقدامات متناسب و متعادل

بسیاری از افرادی که در حوزه بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی موتورهای جستجوگر و بازاریابی به صورت سنتی فعالیت می کنند فکر می کنند که هر اقدامی که انجام می دهند باید تاثیر مشخص و مجزا بر بازار داشته باشد و یا تفکر غلط از اینجا ناشی می شود که اکثر اقداماتی که در حال حاضر انجام می شود نامتناسب و غیر مرتبط به هم است.حتی از نظر ظاهری نیز محتوای وب سایت ها هیچ ربطی با تبلیغات شرکت ندارند و گاهی هیچ ارتباطی به گفته های تیم فروش ندارد یک بازاریابی زمانی موفق خواهد بود که مجموعه ای از اقداماتی است که مرتبط به هم و متناسب با هم برای تبدیل یک مشتری بالقوه به مشتری بالفعل طراحی و انجام می شود. اطمینان حاصل نمایید که پیامی که منتقل می کنید با ارزش پیشنهادی محصول‌تان در ارتباط و وحدت باشد. علاوه بر این هر اقدام‌تان با سایر اقدامات‌تان نیز در ارتباط باشد. یک مسیر روشن برای مشتریان‌تان ترسیم کنید و سعی کنید در هر اقدام تجربه مشتریان‌تان را از محصول در مراحل مختلف این مسیر افزایش دهید و مطمئن شوید که تیم فروش شما از این روش تبعیت می کنند وگرنه کل فرایند به هدر خواهد رفت.
 
خلاقیت یک عنصر تاثیرگذار
امروزه بازاریابان دسترسی به انبوهی از امکانات جدید و ابزارهای خلاقانه دارند  و بازاریابی محتوا است ولی بازهم از همان منابع گذشته و در دسترس قدیمی استفاده می کنند، اکثر ویدئو های تجاری خسته کننده اند به طوری که نمی توان بیشتر از 20 ثانیه آنها را تحمل کرد. یک بازاریاب حرفه ای به این نکته واقف است که آنها در درجه اول باید یک سرگرم کننده باشند، مانند یک هنرمند که با بومی از رنگ باید یک تصویر زیبا و جذاب برای جذب مشتریان بیافریند.
 
نتیجه گیری
بسیاری از متخصصین بازاریابی گمان می کنند تولید و توزیع ابزارهای بازاریابی نقطه پایان ماجراست. آنها به وب سایتی که طراحی کرده اند افتخار می کنند و از بوروشورهایی که در ابعاد گسترده توزیع کرده اند راضی اند. اما در حقیقت بازگشت سرمایه پایان ماجرا است و این را بازاریابان موفق و حرفه ای می دانند افرادی که بازاریابی را حرفه ای دنبال می کنند باید توانایی و علاقه جذب اطلاعات و داده های متفاوت در تمامی زمینه ها را داشته باشند تا بدانند که هر اقدامی که می کنند چه تاثیری دارد و از این راه بهترین اقدام را شناسایی و تقویت کنند. در نتیجه باید روشی را پیدا کنید که تاثیر هر ریالی را که خرج می کنید بسنجید، اگر نمی توانید بسنجید کمپین بازاریابی خود را به منابعی اختصاص دهید که قابل سنجش باشند.
 
 

 

184
11 آذر 1396 - 18:40