مسئولیت اجتماعی و کسب و کار

مسئولیت اجتماعی و کسب و کار

این روزها برخلاف گذشته باید بجز فعالیت های مربوط به بازاریابی و فروش به مسئولیتی که ما و محصولمان نسبت به جامعه دارد اهیمت دهیم

علی درخشی به عنوان مدیرعامل آژانس تبلیغاتی پارادایس ، یکی از بزرگترین آژانس های تبلیغاتی در تهران که کارکردن با برندهای بزرگی را در رزومه دارد هفته پیش در سمیناری تخصصی در زمینه برندینگ و  روابط عمومی به نام «تبلیغات و مسئولیت اجتماعی» بوسیله اجتماع طراحان گرافیک برگزار شده بود سخرانی میکرد و درباره مسئولیت اجتماعی  و نقشی که بازاریابی در کیفیت زندگی می‌تواند داشته باشد صحبت میکرد و یک مثال درباره نقشی که تبلیغات در زلزله آذربایجان داشت ارائه داد.

ارتباط مسئولیت اجتماعی با کسب و کار

بعد از اینکه سخنرانی او به پایان رسید ، در قسمت پرسش سمینار یکی از حضار که ظاهرا خیلی خشمگین بود سوالی جنجالی طرح کرد که ظاهرا نظر همه افراد با او همراه بود.این شخص با رفتاری عصبی بیان کرد که هیچ بازاریابی در زمینه بازاریابی محتوا برای فروش اهمیتی به مسئولیت اجتماعی نمیدهد و همه دنبال منافع اقتصادی گام بر میدارند .

تناقض بین فعالیت های بازاریابی با مسئولیت اجتماعی

او بیان کرد هیچ وقت شرکتی را ندیده که هم در جهت بازاریابی و فروش محصول خود قدم بردارد و هم برای بالا بردن کیفیت زندگی در جامعه بپردازد. او پافشاری میکرد که شرکت ها نه تنها هیچ تاثیری در کیفیت زندگی ندارند بلکه عدت هایی منفی را بین اعضای جامعه بوجود می آورند. او همچنین مثالی از تبلیغ تولید کننده خمیر دندان زد که این طور به کودکان القا میکرد که قبل از اینکه مسواک بزنند هرچقدر دلشان میخواهد میتوانند شکلات و شیرینی بخورند.

مسئولیت اجتماعی

 

بازاریابی

تبلیغ کالای لوکس و تاثیر آن برجامعه

همینطور تاکید کرد به کاربردن تبلیغات کالای لوکس جامعه را به دو بخش فقیر و ثروت مند تقسیم میکند و اشخاصی که توانایی خرید آن ها را ندارند احساس سرخوردگی شدید میکنند. پافشاری این شخص در این بود که بازاریاب ها خیلی بیشتر از گذشته مشتری را مد نظر قرار دهند و فقط فروش را در نظر نگیرند و به اخلاقیات هم احترام بگذارند.

 حفظ تعادل کسب و کار و مسئولیت اجتماعی

پرسش نهایی این شرکت کننده در این بود که  آژانس ها و گروه های بازاریابی و فروش شرکت‌ها چطور باید در جهت حرکت این تبلیغات حرکت کنند؟ این به شدت فکر درخشی را مشغول نمود و تلاش کرد پاسخ منطقی برای آن ارائه کند. شماهم نظر این فرد را تایید میکنید؟؟ آیا تبلیغی را یاد می آورید مسئولیت اجتماعی را رعایت کرده باشد؟ اگر شما جای علی درخشی بودید چه جوابی میدادید؟

 

نتیجه گیری

بطور کلی امروزه شرکت ها وظیفه دارند علاوه بر فعالیت های مربوط به کسب و کار خود باید وظیفه خود در قبال جامعه را نیز در نظر بگیرند و تلاش کنند علاوه بر بازاریابی و فروش به منافع جامعه نیز اهمیت دهند.

360
11 آذر 1396 - 14:28