راه اندازی یک سایت جدید : 18 قدم برای داشتن یک بازاریابی و تجارت موفق

راه اندازی یک سایت جدید : 18 قدم برای داشتن یک بازاریابی و تجارت موفق

فرآیند آغاز یک وب سایت برای بسیاری از کارآفرینان، وبلاگ نویسان و صاحبان کسب و کار، چشم انداز مبهم و ترسناکی است.

فرآیند آغاز یک وب سایت برای بسیاری از کارآفرینان، وبلاگ نویسان و صاحبان کسب و کار، چشم انداز مبهم و ترسناکی است. این موضوع بیشتر به خاطر سوالات بی پاسخ و دانش ناکافی در مورد مسئله طراحی سایت است . در این مقاله ، سعی خواهم کرد بهترین پیشنهادهای خود را برای آغاز یک وب سایت موفق به شما ارائه دهم . این مقاله نه تنها به موضوع سئو بلکه به مسائلی همچون تولید ترافیک ، در دسترس بودن و ایجاد توانایی برای طراحی سایت خواهد پرداخت .
قدم اول : نصب تجزیه و تحلیل کننده ی تعداد بازدید کنندگان (Visitor Analytics ):
شما نمی توانید بدون دنبال کردن و ردیابی چیزی ، آن را بهبود ببخشید . این جمله ی حکیمانه را همیشه در ذهن داشته باشید . صفحات خود را قبل از ورود اولین بازدید کننده ، با کدهای تجزیه وتحلیل مناسب پر کنید . گوگل آنالیتیک ،یکی از بهترین انتخابها و سفارشی سازی است که می توانید از آن استفاده کنید . (برای بیشتر سایتها توصیه ی اکید من ، استفاده از صفت first-touch است ).

مدیر سئو موز

گوگل آنالیتیک و یا سایر بسته های موجود را باید در هرصفحه از سایت خود قرار داده و آن را تایید نمایید . شما میتوانید این کار را با نصب و راه اندازی آن در فایل قالب خود انجام دهید تا مطمئن شوید در همه ی صفحات شما اعمال خواهد شد(مثلا فوتر) . دستورات گوگل آنالیتیک نشان میدهد که قرار دادن این کد در بالای صفحات بهتر است اما شما می توانید آن را در پایین صفحه نیز قرار دهید تا زمان لود شدن صفحه برای بازدید کنندگان کاهش پیدا کند . ( اگرچه کدهای جدید گوگل آنالیتیک بسیار سریع هستند ). این کار عملکرد سایت در گوگل را بهتر نشان می دهد.
قدم دوم : راه اندازی اکانت های گوگل وبمستر و بینگ وبمستر:
هر دو سایت گوگل و بینگ دارای ابزارهایی برای وبمستر ها هستند که می توانند داده های شما را از ساییتان جمع آوری و مونیتور کرده و پیام های مورد نیاز را از طریق یک رابط کاربری آنلاین در اختیار شما قرار دهند . این موضوع مهمترین بخش از سایت شما از نگاه موتورهای جستجوست .

وبمستر تولز بینگ

البته اعداد داخل این ابزار همیشه کامل نیست و گاهی دارای معایب جدی است . با توجه به تجربه ی من ، کلمات کلیدی و داده های ترافیکی از آنچه که ابزارهای آنالیتیکی گزارش میدهند خیلی دور است .( در اینگونه موارد بهتر است به آنالیتیک خود اعتماد کرده و از خیر ابزارهای موتور های جستجو بگذرید).به همین ترتیب ، داده های ایندکس کردن و خزنده ها همیشه هم قابل اطمینان نیستند . با این حال ویژگیها و قابلیتهای جدیدی در حال اضافه شدن به این ابزارهاست. بنابراین ارزش استفاده و نصب را دارد .
قدم سوم : اجرای شبیه ساز Crawl بر روی سایت :
اینکه شما و تیم برنامه نویسی که سایت را طراحی کرده است چقدر قوی هستید اصلا مهم نیست . معمولا در شروع کار ، لینکهای شکسته ، ارجاع دهنده های نادرست ، عنوانهای نامناسب ، مسدود شدن فایلها توسط robots.txt و نبود برچسبهای مناسب در صفحات مشکل بزرگی است .

راه اندازی سایت

با اجرای تست Crawl (خزنده ها) با استفاده از ابزارهای رایگانی همچون Xenu ،GSiteCrawler و یا با استفاده از ابزارهای پولی مانند Custom Crawl و یا Crawl Service in the Web App ( تصویر بالا ) می توانید در دسترس بودن سایت خود را بررسی نمایید تا مطمئن شوید بازدید کننده ها وموتورهای جستجو به تمامی صفحات شما دسترسی دارند . در هنگام اولین آغاز متوجه خواهید شد که خطاهای مهم از هم پاشیده شده اند زیرا لیست اولویتها به سرعت توسط خواسته های دیگر در زمان توسعه پر می شود .استفاده از تست Crawl بهترین روش برای تایید کار پیمانکار و یا توسعه های برون سپاری است .

قدم چهارم : بررسی طراحی سایت با شبیه سازهای مرورگر:
سعی کنید این اشتباهات طراحی سایت را مرتکب نشوید. علاوه بر تست سایت برای هر کدام از موتورهای جستجو و بررسی در دسترس بودن آن ، ممکن است بخواهید از نحوه ی نمایش و گرافیکی که برای سایت خود انتخاب کرده اید آگاه شوید . به نظر من بهتر است سایت خود را در مرورگرهای مهمی همچون اینترنت اکسپلورر، فایر فاکس ، کروم ، سفری و اپرا تست کنید . لیست خوبی در مورد گزینه های تست و بررسی سایت در مرورگرها وجود دارد که می توانید آن را در سایت FreelanceFolder پیدا کنید .
قدم پنجم : نصب و راه اندازی Feed Analytic :
معمولا هر سایتی برخی از داده های ساختاری را داراست که از طریق فید های RSS به نمایش گذاشته می شود . همانند تجزیه و تحلیل بازدیدکنندگان ، اگر می خواهید دسترسی و کیفیت فیدهای خود را بهبود ببخشید باید داده های خود را امتحان کنید .

فیدبرنر

نرم افزار Feedburner میتواند انتخاب خوبی برای اینکار باشد و این نرم افزار بسیار قابل اطمینان است ( اگرچه نرم افزارهای جایگزین بسیاری وجود دارد ).بررسی و دنبال کردن فیدها کار چندان سختی نیست زیرا نیاز به تایید چیزی ندارید . شما میتوانید هر فیدی را که خواسیتد تنها با چند کلیک ایجاد کنید . توصیه ی مهمی که اینجا باید به آن دقت کنید این است که از ابتدا از شمارنده ی chicklet استفاده نکنید .

چک کردن فید برنر

هنگامی که ببینید هیچ کس مشترک فید شما نیست، تاثیر بدی بر روی روحیه ی شما خواهد داشت . در عوض می توانید یک لینک یا گرافیک استاندارد فراهم کنید و بعد از اینکه تعداد مشترکان شما افزایش یافت از یک شمارنده ی عددی استفاده نمایید .
قدم ششم : فعالیت های مهم خود را برچسب کنید:
موضوع سایت شما زیاد هم مسئله ی مهمی نیست ، همیشه مواردی وجود دارد که دوست دارید فعالیت بازدید کنندگان در آنها افزایش یابد . مثلا دوست دارید خوانندگان سایت ، دیدگاههای خود را ثبت کنند ، از محصولات شما خرید نمایند و یا مشترک خبرنامه ی ایمیلی شما باشند . با توجه به این فعالیتها، شما باید بازدیدهایی را که از این فعالیتها انجام می شود را ضبط و بررسی نمایید . بعد از اینکه بررسی های کامل را انجام دادید می توانید منابع مورد نیاز برای افزایش ترافیک در این فعالیتها را افزایش دهید .
قدم هفتم : انجام تست آنلاین قابلیت استفاده/برندینگ:
قبل از آغاز رسمی وب سایت ، بررسی آنچه کاربران در بازدید اول خود می بینند و به یاد می سپارند بسیار مهم و مفید است . نرم افزارهای جدید و فوق العاده ای در این زمینه وجود دارد که میتواند در انجام اینکار به شما کمک کند . یکی از این نرم افزارها Clue App است که اسکرین شات آن را در شکل زیر می بینید :

تجارت موفق

هفته ی گذشته من این برنامه را برای صفحه ی اصلی سایت SEOmoz در عرض 30 ثانیه راه اندازی کرده و یک لینک به آن اضافه نمودم. سپس این نرم افزار 158 نوع پاسخ با کلمات ومفهومی که افراد از سایت من به یاد داشته اند را تولید کرد .این نوع تست خام زیاد هم کامل نیست اما شما می توانید به عمق نگاه بازدید کنندگان خود دسترسی داشته باشید و از افکار آنها استفاده کنید . اگر نتیجه ای که از این نرم افزار میگیرید باب میلتان نیست ، بهتر است در سایت خود تغییراتی ایجاد کنید . علاوه بر این نرم افزار ، نرم افزارها و اپلیکیشن های متعددی برای تست کاربری سایت در بازار موجود است .
قدم هشتم : ایجاد یک داشبورد KPI :
وجود برخی از معیارهای کلیدی برای سایت بسیار مهم است . اگر کار خود را به عنوان یک وبلاگ نویس آغاز کرده اید، مشترکان RSS ، بازدید های ویژه و منحصر به فرد ، بازدید از صفحات و وضعیت شبکه های اجتماعی ( مانند توییتر، فیس بوک و غیره ) نیروی حیاتی شماست . اگر شما در تجارت الکترونیک هستید باید تمامی موارد بالا به اضافه ی مشتریان ، فروش ، حجم فروش ، ارجاعی ها و خریداران جدید را در نظر بگیرید .

بازاریابی با وب سایت

برای اینکه بتوانید این معیارها را به درستی ارزیابی کنید بهتر است تمامی موارد بالا را به صورت هفتگی یا ماهیانه یادداشت نمایید . انجام اینکار در آغاز ، میتواند از ایجاد و برروز مشکلات بعدی در آینده جلوگیری کند .
قدم نهم : ایجاد لیست ایمیل مشتریان و دوستان:
ممکن است این موضوع کمی عجیب و نامفهوم به نظر برسد اما داشتن لیست ایمیل دوستان ومشتریان قبلی می تواند برای یک شروع موفقیت آمیز مفید باشد . سعی کنید لیست خود را با افراد مورد اطمینان آغاز کنید . بعد از ایجاد لیست ایمیل ها ، حالا نوبت ارسال ایمیل است . من پیشنهاد میکنم که شفاف باشید ،درخواست باز خورد نمایید و از آنها بخواهید نظراتشان را بیان کنند . شما باید از BCC استفاده کنید .
مرحله دهم : ایجاد Google Alerts:
سرویس هشدارهای شرکت گوگل اگرچه بهترین نیست ولی رایگان و منحصر به فرد است و میتواند به شما کمک کند تا سایتهایی که به شما لینک داده اند را در یک زمان کوتاه دریافت کنید .

اخطار گوگل

متاسفانه این سرویس لینکهای مرتبط بسیاری را از دست میدهد.
قدم یازدهم :نشانه گذاری پرس وجوهای مرتبط با برند :
به منظور پیشرفت سایت و تشخیص سایتها و صفحاتی که به سایت شما لینک داده اند ، می توانید یک سری پرس و جو ها را ایجاد کنید که به صورت منظم اجرا می شوند ( اگر یک سیستم جمع آوری خوب دارید می توانید اینکار را به صورت خودکار انجام دهید و اطلاعات را در یک برنامه ی ردیابی قرار دهید ).این موارد شامل تعدادی از جستجوها در گوگل ، توییتر و Backtype است :

مانیتور کردن ورودی ها

این پرس وجوها باید از نام تجاری شما با ترکیب جستجوهای خاص استفاده کند. مثال زیر می تواند همه چیز را روشن کند (استفاده از seomoz و seomoz.org)

Google Blog Search mentions
Google Blog Search links
Google Web mentions (past 24 hours)
Google News mentions
Twitter Search
Backtype Search
شما می توانید موارد بیشتری را به لیست بالا اضافه کنید . اما لیست بالا میتواند کمک کند تا بفهمید سایت شما چگونه در سایتهای دیگر لینک شده است .
قدم دوازدهم :ایجاد ایمیل ثبت نام/ اشتراک در دسترس :
جمع آوری آدرس ایمیل افراد و مشتریان بالقوه می تواند برگ برنده ای برای شما باشد تا بتوانید از آن در آینده برای افزایش فروش محصولات و یا ارائه ی خدمات خود استفاده کنید . قبل از شروع ، باید در نظر داشته باشید که کجا باید پیشنهاد خود را مطرح کنید تا بتوانید لیست خوبی از ایمیل ها را جمع آوری نمایید . یکی از رایج ترین راهها برای ایجاد لیست ایمیل ، پیشنهاد کتابهای الکترونیکی ، ویدئو و یا محصولات آموزشی قابل دانلود است که نیاز به وارد کردن ایمیل دارند . همچنین شما میتوانید ایمیل افراد را از قسمت دیدگاهها واشتراک خبرنامه نیز جمع آوری نمایید ( اما در این موراد اگر میخواهید دسترسی کامل به ایمیلها داشته باشید ،باید خودتان مدیریت کنید ). سرویسهایی همچون MailChimp ،ExactTarget ،, Constant Contact و iContact گزینه هایی هستند که می توانید از آنها برای ساخت و مدیریت لیست ایمیل استفاده کنید .
قدم سیزدهم : ایجاد اکانت در شبکه های اجتماعی :
شبکه های اجتماعی به قدر کافی قدرتمند هستند که کاربران و سایتهای تازه کار از مزایای آن به نفع خود استفاده نمایند . پیشنهاد من ایجاد اکانت در شبکه های اجتماعی زیر است :
توییتر
فیس بوک
لینکداین
فلیکر
یوتیوب
اگر زمان و انرژی کافی نیز در اختیار دارید می توانید از سایتهای زیر نیز استفاده کنید :
Quora
Slideshare
Scribd
Reddit
راه اندازی این اکانتها پشتکار مهمی را می طلبد . سعی کنید زمان خود را صرف ساخت پروفایلهایی با اطلاعات کامل کنید . اگر بتوانید از این اکانتها و شبکه های اجتماعی به نفع خود استفاده کنید بسیار خوب خواهد بود ولی اگر در این شبکه ها غیر فعال باشید نمی توانید از مزایای آن به خوبی استفاده کنید . سعی کنید تا جایی که میتوانید با فعالیت زیاد ، ترافیک بیشتری را به سایت خود بفرستید . بر اساس اندازه و ساختار سایت می توانید در این شبکه ها صفحه ی طرفدارن و یا صفحات شرکتی ایجاد کنید .
قدم چهاردهم : به اکانتهای اجتماعی خود بپیوندید :
بعد از ایجاد اکانت در شبکه های اجتماعی باید آدرس و لینک سایت خود را در آنها قرار دهید . اگر تا به حال اینکار را انجام نداده اید می توانید زمان کافی برای اینکار اختصاص دهید و اطلاعات و لینک سایت را در آنها قرار دهید. از صفحات و پرو فایلهای مختلف خود بازدید کنید و مطمئن شوید که لینک ساییتان در آنها قرار دارد .

پروفایل توئیتر

تمامی این لینک ها دارای ارزش سئو نیستند( زیرا بیشتر آنها به صورت"nofollowed" هستند ) اما کلیک ها و ارجاعاتی که شما از این لینکها بدست می آورید با ارزش است.
قدم پانزدهم : تهیه ی لیستی از وبلاگ نویسان ، افراد شاغل در صنعت و غیره
بسته به سایتتان ، شما ممکن است دارای رسانه های سنتی ، لیستی از وبلاگ نویسان ، مشاهیر صنعت، دانشگاهیان،منابع آفلاین قدرتمند و یا سایر موارد داشته باشید که میتوانند برای سایت جدید شما ارزش آفرین باشند . تنها به این لیستها بسنده نکنید ، سعی کنید لیستی از افراد ، منابع و شخصیت ها را تهیه کنید و با آنها در ارتباط باشید . این لیست باید تا حد امکان ، اطلاعات تماس افراد مختلف را در خود داشته باشد . ( مانند اطلاعات ایمیل ، اطلاعات اکانت شبکه های اجتماعی و حتی آدرس محل کار ). اگر با افراد صادق باشید می توانید از این فرصت به نفع خود استفاده کنید و سایت خود را ارتقا ببخشید .

قدم شانزدهم : ایجاد لیستی از کلمات کلیدی برای هدف قرار دادن در موتور جستجو:
سایتهای تازه تاسیس باید به یاد داشته باشند که موتورهای جستجو برای هر چیزی پرس و جوهای زیادی دارند . اگر فکر میکنید کلمه ی کلیدی مناسبی وجود دارد که میتوانید به آن اعتماد کنید و از آن برای افزایش رنکینگ خود استفاده کنید ، پس باید آن را در لیست خود قرار دهید .ممکن است در ابتدا ترافیک مورد نظر از این کلمات را دریافت نکنید و حتی جستجوها افراد را به صفحه ی مشخصی هدایت نکند اما در آینده میتوانید از این کلمات به نفع خود استفاده نمایید . از کلمات کلیدی که ترافیک بالایی دارند استفاده نکنید زیرا این کلمات رقابت بیشتری داشته وامکان قرار گرفتن سایت شما در صفحه ی اول موتور جستجو پایین است .از کلمات کلیدی مرتبط با محتوا استفاده کنید .
قدم هفدهم : تعیین اهداف برای 12 ماه آینده:
بدون داشتن هدف نمی توانید ارزیابی درستی از سایت داشته باشید .هیچ کاری بدون داشتن هدف و بدون داشتن لیستی از انتطارات نمی تواند به موفقیت دست یابد . اگر کسب وکار شما کوچک است میتوانید از معیارهای زیر استفاده کنید :
متوسط بازدید هفتگی
متوسط بازدید از صفحات
تعدا پستهای جدید / صفحات و محتوای تولید شده در هر ماه
تعداد آیتمهای بدست آمده ( از قدم پانزدهم )
معیارهای شبکه اجتماعی
هر کدام از ایتمهای کلیدی بدست آمده از قدم هشتم
سعی کنید زیاد به خود سخت نگیرید. زیرا در اینصورت ممکن است نا امید شوید و پیگیری را قطع کنید .در مقابل ، از اهدافی که به اسانی قابل دسترسی هستند نیز استفاده نکنید .هر 3 یا 6 ماه یکبار ، باید این اهداف را ارزیابی کنید و در صورت نیاز اهداف جدیدی ایجاد نمایید .
قدم هجدهم : استفاده از افزونه ی SEOmoz Web App :

طراحی سایت

این موضوع کمی خودخواهانه است . زیرا این افزونه متعلق به سایت خودم است اما دوست دارم آن را بیان کنم. این افزونه دارای قابلیتهای ردیابی و مونیتورینگ بسیار خوبی است که میتواند به بهینه سازی صفحات سایت کمک فراوانی بکند . سیستم crawl ، می تواند در قدم سوم به شما کمک کند و خطاهای موجود را نیز یاددآوری نماید . ردیابی رنکینگ نیز در قدم شانزدهم به درد شما میخورد .همچین قابلیت جدید GA نشان دهنده ی کمیت صفحات ، کلمات کلیدی و بازدیدهایی است که از سایت شما می شود . با استفاده از لیست بالا شما میتوانید به اسانی سایت خود را راه اندازی کنید و مطمئن باشید که تمامی نکات مورد نیاز و اولیت های بازاریابی را رعایت کرده اید .

 

 

1001
8 مهر 1394 - 13:09