اهمیت اینستاگرام برای کسب و کار های کوچک

اهمیت اینستاگرام برای کسب و کار های کوچک

شبکه اجتماعی اینستاگرام به عنوان یکی از شبکه های محبوب و پر مخاطب همواره مورد توجه کسب و کار ها برای بازاریابی شبکه اجتماعی بوده است .

اگر این سوال را از صاحبان کسب و کار بپرسید که آیا در شبکه اجتماعی اینستاگرام فعالیت دارند یا خیر با جواب های گوناگونی مواجه خواهید شد . برخی از صاحبان کسب و کار های کوچک بسیار به فعالیت در این شبکه ی اجتماعی و بازاریابی شبکه های اجتماعی اعتقاد دارند ، اما در مقابل صاحبان مشاغلی هستند که حتی تا به حال اسم این شبکه ی اجتماعی را نیز نشنیده اند یا اینکه شنیده اند اما صرف زمان ، انرژی و هزینه در آن را چندان ارزشمند نمی دانند . اما آنچه که باعث این پاسخ های ضد و نقیض می شود به میزان اطلاع صاحبان مشاغل از این شبکه ی اجتماعی بر می گردد . در ادامه ی این مقاله میخواهیم راجع به اهمیت این شبکه ی اجتماعی در بازاریابی آنلاین کسب و کار ها صحبت کنیم . بدون شک افراد زیادی به خصوص در ایران در شبکه ی اجتماعی اینستاگرام فعالیت دارند و برخی از آنها روزانه بیش از یک یا دو بار به این شبکه ی اجتماعی سر می زنند بنابراین فعالیت در این شبکه ی اجتماعی همانند ویترینی است از کسب و کار شما در فضای آنلاین که فعالان در این عرصه را از وجود شما و فعالیت شما آگاه سازد .
 

چرا اینستاگرام برای کسب و کار های کوچک ابزاری پر اهمیت است ؟

بدون شک از دست دادن شبکه ی اجتماعی که بیشتر افراد در آن فعالیت دارند باعث از بین رفتن بخش بزرگی از فرصت بازاریابی دیجیتال کسب و کار ها می شود . بنابراین بهتر است اگر در این شبکه ی اجتماعی عضویت ندارید با یک اکانت ساده در آن عضو شوید و در جریان اتفاقاتی که در آن می افتد قرار بگیرید . شاید قبلا راجع به کسب و کار شما در آنجا مطلبی درج شده باشد . میتوانید بدانید که نظر بقیه در رابطه با کسب و کار شما چیست و اطلاعاتی از این قبیل به دست آورید . در ادامه به چند نکته ی مهم در مورد چرایی فعالیت یک کسب و کار در شبکه ی اجتماعی اینستاگرام صحبت خواهیم کرد :

عدم حضور در اینستاگرام بعضا به معنی نبود یک کسب و کار است

نسل آخری که در شبکه های اجتماعی حضور فعال دارند کار را برای دیجیتال مارکتینگ کسب و کار ها راحت کرده اند اما از طرفی به کسب و کارهایی که از این شبکه ها غافل هستند زیان فرآوانی را رسانده اند . در عصر حاظر صرفا نمیتوان با راه اندازی یک فروشگاه و فروش حضوری کسب سود کرد و حتی ممکن است کسب و کار رو به زوال نیز برود برای اجتناب از این اتفاق باید با موج همراه بود و در مقابل بازاریابی اینترنتی مقاومت نکرد . این یک واقعیت است که اولین نسلی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند ، سعی دارند با داشتن اکانت در آنها هویت و قدرت خود را حوزه آنلاین به رخ دیگران بکشند بنابراین این دست از افراد بیشتر زمان خود را در این شبکه ها می گذرانند و برای خریدن یک محصول یا آگاهی از یک برند در فضای دیجیتال به دنبال آنها می گردند به علاوه برای این افراد فعالیت کسب و کار ها در بازاریابی شبکه اجتماعی به نوعی نشان دهنده هویت آن کسب و کار ها می باشد . اگر این افراد نتوانند از این طریق به کسب و کار مورد نظر برسند هرگز در فضایی دیگر به دنبال آن نمیروند و این به منزله ی نبود آن کسب و کار از نظر آن دسته از افراد است .

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

بازاریابی آنلایناگر در اینستاگرام حضور ندارید بخش عظیمی از مخاطب بالفعل خود را از دست داده اید.

این که شما چه چیزی می فروشید ، چه خدمتی را ارائه می کنید ، به چه کسانی میفروشید در صورت نبود مخاطب هیچ ارزشی ندارد . این مخاطب و مشتری است که به کسب و کار شما ارزش می دهد و به فروش شما منجر می شود . اگر میخواهید مشتریان زیادی داشته باشید باید دایره ی تعاملاتتان را افزایش دهید .یکی از راه های افزایش تعاملات و یافتن مخاطبان بازاریابی دیجیتال در شبکه های اجتماعی پر مخاطب است . شما از این طریق می توانید خود را به دیگران معرفی کرده و علاقه مندان به محصولات و خدماتتان را جذب کنید در وحله ی دوم این شما هستید که با ارائه ی ارزش افزوده به مخاطب آنها را از مخاطب باالفعل به مخاطب بالقوه تبذیل می کنید .
 

فرصت رقابت با رقبا را از دست می دهید !

خواه ناخواه چه شما به فعالیت در شبکه های اجتماعی علاقه داشته باشید چه نداشته باشید بسیاری از رقبای شما هستند که به خوبی در این شبکه ها بازاریابی اینترنتی را انجام می دهند اگر برای یک بار به اینستاگرام مراجعه کنید و در حوزه ی کاری خودتان کلماتی را جست و جو کنید با کلید واژه ها و هشتک های محبوب در حوزه ی کاریتان آشنا خواهید شد و خواهید دید که رقبایتان چگونه با استفاده از آنها میتوانند مخاطب را پیدا کرده و محصولات خود را به آنها عرضه کنند . در واقع سود نهفته ای در این کار است که در صورت عدم انجام شما آن بخش از سود را از دست خواهید داد . اینستاگرام فرصت های زیادی را برای برندینگ و افزایش فروش کسب و کار ها را پیش رویشان قرار میدهد ، اینکه هر کسب و کاری چه استفاده ای از این فرصت ها می کند و تا چه حدی میتواند از این ابزار برای معرفی خود به مخاطب استفاده کند به صاحبان کسب و کار بر می گردد .

ترجیح شما کدام است ؟

فرض کنید شما قصد کوتاه کردن موهایتان را دارید . و در شبکه های اجتماعی به دنبال آن هستید ، ترجیح شما کدام است ؟ کسب و کاری که مدام از کارهایش عکس می گذارد و شما به راحتی میتوانید از کیفیت کارهایش اطلاع داشته باشید ، پرسش های شما را به موقع پاسخ می دهد و برایتان راه کار پیشنهاد می دهد ، عکس از قبل و بعد از کوتاهی سایر مشتریان میگذارد و همه جانبه شما را در جریان کارهایش قرار می دهد ، یا کسب و کاری که هیچ کدام از این کار ها را انجام نمیدهد و در این شبکه فعالیتی ندارد یا در صورت فعالیت نیز یک لینک صرفا قرار می دهد . قطعا یکی از روش های جلب اعتماد مخاطب داشتن تعامل بیشتر با اوست و اینستاگرام این پلت فرم را برای کسب و کار ها فراهم کرده است که از این طریق بتوانند خود را به مخاطب معرفی کنند ، مخاطب را جذب کنند و در نهایت افزایش فروش داشته باشند بنابراین کسب و کاری که در این رسانه حضور ندارد تمامی این فرصت ها را از دست خواهد داد .

برندینگ

 
نتیجه گیری
اینستاگرام به عنوان یک شبکه ی اجتماعی محبوب ، ابزاری قدرتمند است که در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ کمک های زیرادی به کسب و کار ها برای برندینگ و افزایش فروش و تعامل با مخاطب می کند و عدم فعالیت در آن نه تنها می توانند حاشیه سود یک کسب و کار را کاهش دهد ، در برخی از مواقع می تواند باعث نابودی یک کسب و کار نیز گردد.
422
8 آذر 1396 - 14:25