تفاوت تجربه کاربر( UI ) و تعامل کاربر (UX)

تفاوت تجربه کاربر( UI ) و تعامل کاربر (UX)

دو مقوله تجربه ی کاربر (UI) و تعامل کاربر (UX) دو موضوع بسیار مهم در فضای بازاریابی آنلاین می باشد که بر خلاف تصور بیشتر مردم تفاوت های بسیاری بین این دو موضوع وجود دارد .

اگر تا به حال به عنوان مسئول بازاریابی یک برند یا شرکت در فضای دیجیتال بازاریابی آنلاین انجام داده باشید بدون شک به دو واژه تجربه کاربر و تعامل کاربر برخورد کرده اید . بسیاری از فعالان در حوزه بازاریابی شبکه های اجتماعی فرق این دو را نمیدانند و تفاوتی برای آنها قائل نیستند . اما اگر میخواهید که به صورت حرفه ای در بازاریابی اینترنتی فعالیت داشته باشید باید بدانید که این دو با یکدیگر بسیار متفاوت هستند . در ادامه ی این مقاله قصد داریم شما را با تفاوت تجربه کاربر و تعامل کاربر آشنا کنیم چرا که این موضوعی امری حیاتی است و دانستن آن به کسب و کار کمک میکند تا با ایجاد تجربه ی مناسب در کاربر اون را به مشتری همیشگی و تبدیل کرده و از این طریق با مشتری بیشتر در تعامل بود .
 

تفاوت تعامل کاربر و تجربه کاربر چیست؟

همانظور که در بالا اشاره شد این دو واژه نه تنها مفهوم یکسانی ندارند بلکه میتوان گفت که رابطه ی علت و معلولی نیز با یکدیگر دارند بنابراین برای داشتن یک بازاریابی دیجیتال موفق باید فرق این دو را کامل متوجه شوید و برای بهبود هر یک جداگانه اقدام کنید.
تجربه کاربر چیست؟

قطعا برای خود شما نیز پیش آمده است که به سایتی مراجعه کرده

باشید ، آیا همه ی سایت هایی که تا به حال برای خرید ، مشاوره ، آموزش و یا .... به آنها مراجعه کرده اید تا یک اندازه برای شما جذاب بوده اند . آیا برای شما پیش آمده که بین دو سایت مشابه یکی را در اولویت های خود قرار دهید ؟ دلیل آن چیست ؟ شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید و برایتان آنقدر مهم نباشد که علت چیست ، اما پشت این واقعیتی که شما به راحتی از آن میگذرید مطالعات بسیاری صورت گرفته است . اگر به عنوان یک کسب و کار بازاریابی اینترنتی را به عنوان یکی از روش های جذب مخاطب در نظر گرفته اید برای اینکه بتوانید تجربه ی کاربری خوبی در مشتری ایجاد کنید باید به سوالاتی نظیر سوالات زیر پاسخ دهید :
  • آیا کار کردن با سایت برای مخاطب ساده است ؟
  • آیا ظاهر سایت شما به گونه ای است که برای مخاطب زیبا و جذاب باشد ؟
  • آیا سایت شما قادر است برای مشکلات مخاطب راه کارهایی را پیشنهاد دهد؟
  • آیا فرآیند رسیدن مخاطب به هدفش در سایت فرآیندی دشوار است یا با طی گام هایی ساده امکان پذیر است ؟


c37e8a170dfb353a1916840eb3023ba7.jpg

در حالت کلی تجربه ی کاربری شامل طراحی و محتوا می شود . البته بسته به کاربری سایتی که راه اندازی می شود باید طراحی خاص آن نیز انجام شود گاهی اوقات یک طراحی سایت ساده میتواند برای مخاطب جذاب تر بوده و او را سریعا به هدفی که میخواهد برساند برای مثال گوگل دارای تجربه ی کاربری و ظاهری بسیار ساده است و همین سادگی است که مخاطب را ترغیب به استفاده از آن می کند .
 

Online-Marketing-Techniques.gif


تعامل کاربر

البته تمام ماجرای دیجیتال مارکتینگ به طراحی جذاب و زیبا که مخاطب را ترغیب به ورود به سایت کند ختم نمی شود هدف غایی یک کسب و کار از بازاریابی دیجیتال افزایش تعامل با مخاطب است که در نهایت به افزایش فروش منجر شود بنابراین تجربه ی کاربری که موجب افزایش تعامل کاربر نشود عملا بی فایده است . در واقع مثالی واضح از این موضوع را میتوان بدین صورت عنوان کرد که شما ممکن است یک سایتی داشته باشید که ظاهری بسیار جذاب دارد ولی مثلا صرفا فروش عمده انجام میدهید بنابراین کاربری که با هدف خرید تکی وارد سایت شما شده و بسیار هم از طراحی سایت لذت برده است در نهایت نمیتواند به هدف خود رسیده و نمیتواند ارتباط طولانی با سایت شما برقرار کند . بنابراین اولین قدمی که به شما کمک میکند تعامل کاربری مناسبی با کاربرانتان داشته باشید شناختن مخاطب ، رنج سنی و جنسیت آنها و خواسته های آنها است . شما باید از طریق محتوایی که در سایت منتشر می کنید برای مخاطب ارزش آفرینی کرده و او را به مخاطب همیشگی خود تبدیل کنید .
در واقع تعامل کاربر میزان درگیر شدن کاربر با محتوای منتشر شده توسط یک کسب و کار می باشد این درگیری می تواند به صورت درج کامنت ، لایک کردن مطالب یا به اشتراک گذاری آن محتوا می باشد . هر اندازه که یک کاربر تعامل بیشتری با سایت داشته باشد امکان بازگشت مجدد او و تبدیل شدنش به مشتری بیشتر خواهد بود . در واقع آماری که از سایت میتوان گرفت یا آمار میزان بازدید پست ها ، تعداد لایک ها و کامنت ها میتواند به یک کسب و کار بیشتر کمک کند که آمار دقیق تری از میزان تعامل کاربرانشان داشته باشند . اگر موفق به کسب میزان تعامل موردنظر خودتان با مخاطب نشده‌اید، می‌توانید شکل‌های متفاوتی از محتوا، عناوین مختلف و سبک‌های نگارشی مختلفی را امتحان کنید. روش‌های مختلف را امتحان کنید تا بالاخره به نتیجه موردنظر دست پیدا کنید.
 
نتیجه گیری
برای داشتن دیجیتال مارکتینگ موفق و تبدیل شدن به یک برند در فضای دیجیتال نکات بسیاری وجود دارد که دو مورد بسیار مهم از آنها تجربه کاربری و تعامل کاربری می باشد که دو مقوله ی کاملا متفاوت است که هر کدام به خودی خود بسیار حائز اهمیت بوده و در کنار یکدیگر می توانند برندینگ و بازاریابی آنلاین قوی برای یک کسب و کار رقم بزنند .
359
7 آذر 1396 - 14:20