اندازه گیری نحوه عملکرد سایت در گوگل

اندازه گیری نحوه عملکرد سایت در گوگل

در این مقاله قصد داریم یکسری ابزار رایگان گوگل را برای اندازه گیری عملکرد سایت معرفی کنیم .

در این مقاله قصد داریم یکسری ابزار رایگان گوگل را برای اندازه گیری عملکرد سایت معرفی کنیم . با انتشار به روزرسانی الگوریتم موبایل دوست گوگل در 21 آوریل ، بیشتر صاحبان سایتها سعی کردند بیشتر صفحات سایت خود را به صورتی طراحی کنند که واکنش گرا باشد ( بتوان محتوای آن را در دستگاه هایی همچون موبایل و تبلت به خوبی مشاهده کرد ) . حقایقی کلیدی در مورد این به روزرسانی وجود دارد که بهتر است در مورد آن کمی اطلاعات داشته باشید:
این ارزیابی بر اساس ویژگی صفحه به صفحه و در یک زمان واقعی بوده است .
ارزیابی گوگل یک مقدار بولی است . یا برای موبایل خوب است و یا نیست هیچ حد واسطی در این میان وجود ندارد .
گوگل ابزارهای تست رایگانی برای کمک به بازاریابان منتشر کرده است تا صفحات هدف خود را به صورت کامل بررسی کنند .
اگر صفحه ای بتواند این تست را به خوبی پشت سر بگذارد ، با یک اسنیپت (snippet) در نتایج جستجوی موبایل جایزه داده می شود .
داشبورد موبایل دوست برای گوگل آنالیتیک :
طبق گزارش سایت BuiltWith ، بیش از 27 میلیون نفر از صاحبان سایتها ، ترافیک سایت خود را با استفاده از گوگل آنالیتیک اندازه گیری میکنند . بنابراین می توان از این ابزار برای اندازه گیری ترافیک موبایلها نیز استفاده کرد .من یک داشبورد برای موبایلها ایجاد کرده ام که به صاحبان سایتها اجازه میدهد ترافیک موبایل خود را بررسی کنند . این داشبورد شامل ابزارک های زیر است :
تمامی Session ها : این گزینه قبلا به اسم بازدید ها در صفحه ی گوگل آنالیتیک مشخص بود . این ابزارک ارزیابی از ترافیک سایت شما را برای فراهم نمودن بستری برای ترافیک موبایل انجام میدهد .
Session های موبایل : این قسمت شما را قادر می سازد Session ها را تنها از طریق دستگاههای موبایل بررسی کنید .
Session های تبلت: از آنجایی که کاربران تبلت ها همانند کاربران دسکتاپ عمل میکنند ، بهتر است این ترافیک به صورت جداگانه ارزیابی شود.
Session های دسکتاپ: اگر بیشتر ترافیک سایت شما در سال 2015 از سمت کاربران دسکتاپ است ، بهتر است تجربه ی خود با استفاده از موبایل را نیز ارزیابی کنید.
نمایش صفحات موبایل : این ابزارک دستگاههای موبایل و تبلت را ترکیب میکند .
Session ها از دستگاههای مختلف: این ابزارک تنها برای طبقه بندی دستگاهها است. این طبقه بندی شامل موبایل ، دسکتاپ و تبلت می باشد .
Session های موبایل توسط کانال ها مختلف بازاریابی: این ابزاراک به شما اجازه میدهد ترافیک سایت خود را بر اساس کانالهای بازاریابی همچون (شبکه های اجتماعی ، مستقیم ، ppc و غیره ) ارزیابی کنید .

واکنش گرا بودن طراحی سایت

اگر از گوگل آنالیتیک استفاده میکنید می توانید این داشبورد موبایل سفارشی را بر روی اکانت خود اعمال کنید .برای اینکار کافیست به bit.ly/mobile-dashboard بروید و از آنجا نمایش یا همان view را انتخاب نمایید .
ابزارهای تست موبایل دوست گوگل :

به روزرسانی الگوریتم رتبه بندی موبایل دوست و یا واکنش گرا بودن سایتها ، بیشتر بر روی کاربردی بودن تمرکز دارد . همچنین این به روزرسانی بیشتر بر روی کاربران گوشی های هوشمند تمرکز داشته و کاربران تبلت را شامل نمی شود . البته تجزیه و تحلیل سایت از نگاه کاربران تبلت نیز بسیار مهم است .

ابزار گوگل برای سنجش سایت

برای کمک به وبمسترها در مورد اینکه کدام یک از صفحات سایتشان از نگاه کاربران موبایل کمبود دارد ، گوگل ابزارهای تستی برای اینکار منتشر کرده است . تنها کافیست آدرس URL سایت خود را وارد کنید و این ابزارها بر اساس تعدادی از فاکتورهای طراحی ،قبول و یا رد شدن سایت شما را مشخص خواهند کرد . همچنین در قسمت نتایج شما می توانید پیش نمایشی از سایت خود را ببینید ، بنابراین می توانید خود نیز نحوه ی نمایش سایتتان در گوشی های هوشمند را مشاهده کرده و عیب های آن را به خوبی تشخیص دهید . همچنین به شما اجازه میدهد بدانید که ایا منابع ضروری از گوگل مانند فایلهای CSS و یا جاوا اسکریپت مسدود شده است یا خیر. حتما به این مورد توجه داشته باشید که گوگل بعد از آپدیت الگوریتم خود به موضوع واکنش گرا بودن طراحی سایت بسیار اهمیت میدهد در واقع از نظر گوگل سایتی که برای موبایل بهینه نشده باشد و به راحتی لود نشود به درد نمی خورد و نباید رتبه خوبی نیز در نتایج جستجو داشته باشد.
گزارشی ضروری گوگل برای وبسمترها:
برخی از گزارشها در ابزار وبمستر گوگل وجود دارد که می توانید برای ارزیابی ترافیک موبایل مفید باشد . اجازه دهید نگاه کوتاهی به هر کدام از این موارد داشته باشیم :
قابلیت استفاده در موبایلها : این گزارش به شما اجازه میدهد که مشکلاتی که تاثیر منفی بر روی قابلیت استفاده در موبایل داشته است را شناسایی کنید .

طراحی سایت واکنش گرا

برخی از مشکلاتی که در این قسمت گزارش می شود شامل موارد زیر است :
استفاده از فلش : اکثر مرورگهای تلفن همراه ، محتوای مبتنی بر فلش را نشان نمیدهند.
نبود تگ Viewport :صفحات سایت شما باید دارای تگ Viewport باشند . این تگ به مرورگرها اجازه میدهد اندازه ی صفحه را بر اساس اندازه ی دستگاه تنظیم کند .
عرض ثابت در تگ Viewport : این تگ نباید عرض ثابتی داشته باشد . باید بر اساس اندازه و مقیاس هر دستگاهی این مقدار نیز تغییر کرده و با آن مطابقت داشته باشد .
اندازه کوچک فونت : باید اندازه ی فونت به گونه ای باشد که کاربر نیازی به زوم کردن بر روی نوشته نداشته باشد .
اگر گوگل هر کدام از این مشکلات را در صفحه ی سایت شما شناسایی کند ،در این گزارش نشان داده خواهد شد .

ابزار تست واکنش گرا بودن سایتتست وب سایت

خطای crawl :
گزارش خطای crawl را میتوان در دسته ی crawl دید . برای اینکه خطاهای مربوط به گوشی های هوشمند را ببینید، روی تب گوشی های هوشمند (smartphone ) کلیک کنید . در این قسمت تمامی خطاهای رخ داده را مشاهده خواهید کرد .
آنالیز جستجوها:

گزارشهای مربوط به این قسمت نشان دهنده ی این است که سایت شما چقدر در نتایج جستجو دیده می شود . با استفاده از این قسمت می توانید عبارت های جستجو شده را به خوبی ببینید .

سایت واکنش گرا

این ابزار ماه می سال 2015 جایگزین گزینه ی Search Queries شد . یکی از مسائلی که این گزارش را مفید و کاربردی کرده است ، فیلتر کردن آن توسط هر پرس و جوی جستجویی است .

ابزار گوگل آنالیتیکس

نتیجه گیری :
گوگل ابزارهایی را برای وبمسترها و بازاریابان فراهم کرده است تا بتوانند از آن برای بهبود و بررسی عملکرد سایت خود استفاده کنند . این ابزارها به صاحبان سایت کمک میکند خود را با فناوری های جدید موبایل همگام سازند . افرادی که از تمام مزایای این ابزارها استفاده میکنند در مقایسه با سایر افراد ،ترافیک بیشتری را دریافت میکنند .

1008
28 شهریور 1394 - 12:33