شیوه های موثر دریافت بازخورد

شیوه های موثر دریافت بازخورد

برای دریافت بازخورد از مشتری ، باید روش هایی را اجرا کنیم که خروجی حاصل موثر واقع شود

بازخورد از مهمترین مواردی است که نشان دهنده حرکت یک سیستم در جهت صحیح و درستش میباشد، یک کسب‌وکار هم یک سیستم است و برای اینکه بفهمید سیستم تا چه حد در مسیر اهداف خود به درستی حرکت میکند باید از شیوه های مختلف بازخورد دریافت کند

انواع روش های بازخورد گیری

بازخوردگیری از اجزاتی مهم روابط عمومی انواع گوناگونی دارد که میتواند مستقیم ، غیرمستقیم و یا حتی نگاه کردن به رفتار مشتری باشد. مستقیم معمولا بصورت کتبی یا شفاهی مستقیم پرسیده میشود. در این مقاله به نکاتی اشاره میکنیم که در بازخورد گیری از اهمیت ویزه ای برخوردارند.

بازخورد

 مقدمه را کوتاه کنید

مقدمه از این جهت اهمیت دارد که در آن هدف نظرسنجی را برای مخاطب مشخص میکنید، ولی این نکته را مورد توجه قرار دهید که مردم اغلب به متن نظرسنجی با تردید پاسخ میدهند و حوصله زیادی برای خواندن متن نظر سنجی نشان نمیدهند، با این حال اگر در مقدمه به طور خیلی مفصل درباره اهداف شرکت مثلا بازاریابی و فروش خود صحبت کنید بدون شک بیشتر حوصله مشتری سر میرود،پس کافی است توضیح دهید مقدمه درباره چیست و چا اهدافی دارد.

نظرسنجی را انحصاری کنید

جهت بالابردن اثر بخشی یک نظرسنجی سعی کنید آن را برای هر فرد و نام خودش تهیه کنید و از عبارت هایی مثل " مشتری گرامی" بپرهیزید، در این حالت مشتری احساس میکند با اهمیت است و با علاقه زیادی به سوال شما پاسخ میدهد. ولی اینکار فقط زمانی ممکن است که لیستی از اسامی مشتریان خود داشته باشید این بستگی به کسب و کار شما دارد .

ایجاد انگیزه کنید

خیلی از مشتری ها بدون هیچ توقعی فرم نظرسنجی را پر میکنند ولیهمه اشخاص این طور نیستند و هر کمکی به انگیزه نیاز دارند،پس برای تشویق افراد از امتیازات کوچکی مثل ارائه تخفیف استفاده کنید ، اگر با تخفیف خیلی موافق نیستید میتوانید امتیاز دیگری مثل وارد شدن به قرعه کشی به آن ها بدهید.

 

از پرسش های ساده استفاده کنید

استفاده از سوال های پیچیده و طولانی باعث فشار کلافه کردن مخاطب میشود. در این حالت مطمئن باشید مشتری شما از پاسخ دادن پشیمان میشود. پس سوال ها را خیلی ساده و کوتاه کنید و تا حد امکان سوالات چند گزینه استفاده کنید تا امکان پاسخگویی ساده باشد. استفاده از سوال های تصویری به درک بیشتر مخاطب کمک خواهد کرد.

به مشتری از رعایت حریم خصوصی اطمینان دهید

یکی از مانع هایی که باعث عدم پاسخ افراد میشود استرس آن ها از لو رفتن اطلاعاتشان است، اگر در فر نظر سنجی اطلاعات شخصی دریافت میکنید از نظر روابط عمومی باید به آن ها این این نکته را تاکید کنید که اطلاعاتشان به بیرون درز نخواهد کرد. این اطمینان را با ذکر یک جمله کوچک مانند " اطلاعات شما پیش ما محفوظ خواهد ماند" میتوانید به مشتری ابراز کنید.

استفاده از مناباع گوناگون

جمع آوری اطلاعات خود را به یک گروه کوچک محدود نکنید، نظرسنجی وقتی معتبر است که نمونه وسیعی از جامعه را پوشش دهد ، پس درجهت هدف خود از نظرسنجی تمام مشتری ها از گروه های مختلف را بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهید درباره یک محصول تازه نظرسنجی کنید نباید مشتری فعلی خود را فقط در نظر بگیرید بلکه باید به مشتری هایی که احتمالا خواهید داشت هم توجه ویژه ای داشته باشید.

یادآوری کردن برای نظرسنجی های آنلاین را فراموش نکنید

در صورت ارسال کردن فرم نظر سنجی و بازاریابی آنلاین از طریق ایمیل  اغلب اوقات پاسخ ها را در سه روز اول دریافت میکنید، اگر بعد از روز سوم پاسخ نرسید توصیه میشود یک ایمیل یاداوری بفرستید . در صورت فرم آنلاین نهایتا دوهفته آن را باز نگه دارید.

نتیجه را به اشتراک قرار دهید

مشتری از اینکه نتیجه خروجی را بداند و احساس کند موثر بوده خوشحال میشود، اگر این نظر سنجی جزو اطلاعات مخفی سازمان نمیباشد آن را برای مشتری ها عرضه کنید و تلاش هایی که برای نظر سنجی انجام داده اید بیان کنید. حس موثر بودن را به مشتری منتقل کنید.

نتیجه گیری

در فرآیند بازاریابی و فروش بازخوردها همیشه برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هستند، پس برای اینکه بتوانیم کسب و کار خود را درجهت رضایت مشتری گسترش دهیم به بازخوردهای آن ها نیاز داریم. بازخورد مثبت نشان میدهد کار ما در مسیر درست قرار دارد و بازخورد منفی مارا راهنمایی میکند تا ضعف های خود را رفع کنیم.

941
1 آذر 1396 - 15:27