چرخه عمر محصول چیست ؟

چرخه عمر محصول چیست ؟

چرخه عمر محصول فروش، سود، موقعیت و خواسته مخاطبین وهمچنین رقبا را بیان می کند و شامل چهار مرحله می باشد

تئودور لویت

 

نظریه چرخه عمر محصولات اولین بار توسط لویت در حوزه بازاریابی مطرح شد که تمام مدیران و متخصصین بازاریابی  و فروش برای کسب موفقیت باید با مفهوم چرخه عمر آشنایی کامل داشته باشند چرخه عمر محصول فروش، سود، موقعیت و خواسته مخاطبین وهمچنین رقبا را بیان می کند و شامل چهار مرحله می باشد

مرحله معرفی چرخه عمر

در مرحله معرفی ابتدا محصولات و تولیدات به بازار معرفی می شوند و برای جذب  و ورود به بازار تلاش می شود نقش روابط عمومی در این مرحله بسیار تاثیر گذار است  . در مرحله معرفی بازاریابی  به کندی صورت می گیرد و رشد آن بسیار کند است و رقابت در این مرحله خیلی جدی نیست .طرفداران محصولات جدید غالبا کسانی هستند که اهل ریسک می باشند و ترجیح می دهند در استفاده از محصولات جدید پیش قدم باشند در این مرحله حاشیه سود بسیار پایین است در برخی موارد کسب و کار ممکن است دچار ضرر می شود

مرحله رشد چرخه عمر محصول

این مرحله زمانی است که محصول به خوبی در بازار پذیرفته شده و بازاریابی از روش های مختلف سنتی و دیجیتال مارکتینگ انجام شده و فروش افزایش یافته است. در این دوره فروش محصول دارای نرخ رشد افزایشی است.

مرحله بلوغ چرخه عمر محصول

در اواخر دوره ی رشد، سود حاصله از فروش، شروع به کاهش می کند. در این مرحله همچنان میزان فروش افزایش دارد و رو به رشد است اما نرخ محصول دائماً در حال کاهش است. این مرحله را مرحله بلوغ محصول می نامند.
مرحل افول چرخه عمر محصول
پس از مرحله ی بلوغ، هنگامی که اکثر مشتریان بازار هدف، محصول را خریداری کرده اند، مرحله ی افول محصول آغاز می شود.

نتیجه گیری

بر طبق این نظریه لویت، در مرحله ی معرفی، تمام تمرکز می بایست بر روی افزایش تقاضا از سمت مشتری تمرکز داشته باشد. توجه داشته باشید که طول عمر محصول به طبیعت و ساختار محصول بستگی دارد. بعنوان مثال یک محصول تکنولوژیک مثل گوشی های هوشمند و یا تلویزیون های هوشمند و باریک امروزی چرخه عمر کمتری نسبت به محصولات قدیمی دارند به این دلیل که معمولاً خیلی زود تکنولوژی ها و محصولات جدید جایگزین آن می شوند. در مرحله ی رشد، میزان فروش و استفاده از محصول به سرعت افزایش می یابد. در این مرحله رقبا وارد بازار شده، و تمایز بین نام های تجاری مختلف بیشتر می شود و همه تلاش های بازاریابی آنلاین و سنتی ، سعی بر این دارند که مشتری را به انتخاب نام تجاری مورد نظر خود ترغیب کنند. در مرحله ی بلوغ، بازار از محصول اشباع می شود و در این مرحله، رقابت بر سر قیمت بسیار شدید است. تفاوت کالاها به خوبی محسوس و تلاش برای ارائه ی خدمت به مشتری بیشتر می شود. در مرحله ی افول، مقدار اندکی از عرضه کنندگان محصول در بازار باقی می مانند و بسیاری دیگر از بازار محو می شوند. لویت معتقد است که مدیران باید سعی کنند تا چرخه ی محصول مورد نظر خود را پیش بینی کنند، اگرچه که پیش بینی چرخه عمر محصول کاری دشوار باشد. توجه به مفهوم چرخه ی عمر محصول موجب می شود که بازاریابان، شرایط بازار را بهتر درک نمایند و با دید بازتری برنامه های بازاریابی استراتژیک خود را به پیش ببرند.
649
30 آبان 1396 - 16:04