اهمیت شبکه های اجتماعی در دپارتمان های مختلف یک سازمان

اهمیت شبکه های اجتماعی در دپارتمان های مختلف یک سازمان

بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از ابزارهایی است که کسب و کارها از طریق آنها با مشتریان میتوانند در تعامل باشند و سرعت پاسخگویی در شبکه های اجتماعی بسیار اهمیت دارد

بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از ابزارهایی است که کسب و کارها از طریق آنها با مشتریان میتوانند در تعامل باشند و سرعت پاسخگویی در شبکه های اجتماعی بسیار اهمیت دارد .زمانی که مخاطبان از طریق این شبکه ها مسئله یا مشکلی را مطرح میکنند انتظار دارند که در اسرع وقت به مسئله یا مشکل آنها پاسخ داده شود .از طرفی در اکثر کسب و کار ها مسئولیت مدیریت شبکه های اجتماعی بر عهده ی دپارتمان بازاریابی و فروش  میباشد و اصولا این تیم از برخی از مسائل فنی ، نیاز های مشتری و ... بی اطلاع هستند . بنابراین ممکن است به سوالات و دغدغه های مشتریان نتوانند به درستی پاسخ دهند و این یک ضعف به شمار می آید . بنابراین نیاز است مسئولیت مدیریت شبکه های اجتماعی علاوه بر دپارتمان بازاریابی به سایر دپارتمان ها نیز داده شود تا متناسب با نیاز مشتریان افراد مربوطه بتوانند پاسخگو باشند . مسئله ی دیگری که اهمیت دارد فضای رقابتی عصر حاضر می باشد ، چنانچه مشتری پاسخی که میخواهد را سریعا دریافت نکند به سراغ رقبا رفته و این به ضرر یک سازمان است و مشتریانش را از دست می دهد . به منظور برقراری ارتباطی اثربخش با مخاطبان ، سازمان موظف است از هر بخشی از سازمان افرادی را به عنوان نماینده آموزش دهند تا مسئولیت مدیریت شبکه های اجتماعی را برعهده گیرند .تقسیم وظایف در بخش های مختلف یک سازمان باعث کار آیی بیشتر شبکه های اجتمای می شود .

چهار نکته ی طلایی برای تقسیم وظایف شبکه های اجتماعی در دپارتمان های مختلف یک سازمان

همانطور که اشاره شد شبکه های اجتماعی برای کسب و کار ها از اهمیت فراوانی برخوردار هستند و بازاریابی آنلاین بدون فعالیت در شبکه های اجتماعی میسر نخواهد بود . علاوه بر این یک سری فاکتور هایی وجود دارد که بتوان بازاریابی شبکه های اجتماعی را به بهترین شکل انجام داد . برای این کار باید وظایف هر واحد مشخص شده و با تعریف یک سری قوانین آنها را موظف کرد که در داخل چارچوب تعریف شده قدم بردارند ، برخی از کارهایی که به این تقسیم وظیفه کمک میکنند در زیر اشاره شده است :
شبکه

تشکیل تیم مدیریت شبکه ی اجتماعی

آنچه که در وحله ی اول اهمیت دارد این است که بدانیم اعضای این تیم را از چه دپارتمان هایی انتخاب شوند و از هر دپارتمان چه کسانی به عنوان نماینده در این تیم حظور داشته باشند . چرا که همانطور که گفته شد سوال هایی که مشتریان میپرسند بعضا تخصصی بوده و پاسخ گویی به آن سوال ها توسط تیم بازاریابی ممکن نیست بنابراین از هر تخصص فردی مسئول می شود تا به سوالات مشتریان در آن حوزه تخصصی پاسخ دهد به علاوه نیاز ها و دغدغه های مشتریان در مراحل مختلف پیش از خرید ، در هنگام خرید و پس از خرید محصول متفاوت می باشد و پاسخ گویی درست برای هر یک از این دغدغه ها نیازمند افراد متخصص همان حوزه می باشد .

تعریف مسئولیت های به خصوص هر شخص

پس از مشخص شدن تیم مدیریت شبکه ی اجتماعی به منظور کارایی بیشتر بازاریابی دیجیتال باید مسئولیت افراد مختلف در تیم مشخص شود . هر یک از افراد مسئولیت پاسخگویی به کدام سوال را برعهده بگیرد ،تخصصی کردن کار ها کمک میکند تا کسب و کار بتواند به تمامی دغدغه های مشتریان در فضای آنلاین پاسخ دهد و با جلب رضایت مخاطب هم در بازاریابی فروش و هم در مشاوره برندینک موفق شود.
شبکه

تعریف کردن دستورالعمل های مشخص

برای اینکه بتوان ارتباط یکپارچه ای با مشتری برقرار کرد باید یک سری قوانینی تعریف نمود که در رابطه با بازاریابی شبکه ی اجتماعی همه ی افراد آن قوانین را رعایت کنند . این قوانین میتواند در خصوص لحن و نحوه ی ارتباط با مشتری یا باید ها و نباید های سازمان باشد که توسط بخش منابع انسانی گذاشته شده است در صورت هماهنگ بودن افراد در بخش های مختلف یک سازمان حرف های ضد و نقیض گفته نمیشود و کسب و کار میتواند در بازاریابی دیجیتال خود موفق شود.

تعیین اهداف مشخص بر اساس شاخص های کلیدی عملکرد

برای هر فعالیت و فرآیندی در یک سازمان یک سری شاخص هایی تعریف می شود که دست یابی به آنها منجر به موفقیت سازمان می شود ، دیجیتال مارکتینگ نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد . برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی و علی الخصوص بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز یک سری شاخص هایی از قبیل زمان پاسخگویی به مخاطب ، تععامل با مخاطب ، میزان به اشتراک گذاری ها ، لایک ها و ... تعریف می شود . میزان اثر بخشی بازاریابی آنلاین را میتوان با توجه به میزان دستیابی کسب و کار به این شاخص ها سنجید و میزان موفقیت سازمان در امر فروش و برندینگ را اندازه گیری کرد. نتیجه گیری

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد برای موفقیت بیشتر در بازاریابی دیجیتال تشکیل تیمی با تخصص های مختلف برای مدیریت شبکه های اجتماعی امری ضروری است و تا زمانی که در شرح وظایف تخصصی سازی اتفاق نیوفتد سازمان نمیتواند اثر بخشی و کارایی لازم را داشته باشد .
283
23 آبان 1396 - 12:21