استراتژی هایی برای موفقیت در شبکه های اجتماعی

استراتژی هایی برای موفقیت در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی پلتفرم های محبوبی هستند که کاربران زیادی در آنها فعالیت میکنند ، این محبوبیت باعث شده است تا شبکه های اجتماعی به یکی از گزینه های پیش روی کسب و کار ها برای جذب مخاطب هدف و بازاریابی آنلاین تبدیل شود.

برای اینکه یک کسب وکار بتواند در بازاریابی آنلاین به نتایج قابل قبولی دست یابد رعایت چند فاکتور ضرورت دارد و صرفا حظور در یک سری شبکه ی اجتماعی و صرف زمان و هزینه نمیتواند برای کسب و کارها نتیجه ی مطلوب را فراهم آورد .برای موفق شدن در بازاریابی شبکه ی اجتماعی علاوه بر شناسایی مخاطب هدف و جاهایی که آن مخاطب هدف حظور دارد کفایت نمی کند . شما باید استراتژی هایی را در نظر بگیرید که بتواند در عین جذب مخاطب و برطرف نمودن خواسته ها و نیاز های او شما و کسب و کارتان را نیز به نتایج دلخواهتان برساند .

سه سوالی که برای موفقیت در شبکه های اجتماعی باید پاسخ داده شوند:

بعد از شناسایی مخاطب هدف و مجاب کردن او به بازدید از وب سایت یا شبکه ی اجتماعی خود باید بدانیدکه چگونه او را به مشتری خود تبدیل کنید . برای این منظور در ابتدا باید انتظار خود را از مشتری مشخص کنید، آیا شما انتظار خرید از مشتری را دارید ؟ پس از مشخص شدن انتظار خود باید بدانید با داشتن چه استراتژی میتوانید مخاطب را ترغیب به انجام کار دلخواهتان بکنید .برای دست یافتن به این استراتژی بایستی در ابتدا به سه سوال زیر پاسخ دهید:
 

مخاطب هدفتان کیست ؟

در واقع مشتری یا مخاطب شاکله ی اصلی و دلیل حیات هر کسب و کاری است و کسب و کار ها بدون مشتریان قطعا ورشکست می شوند . پس هر گامی که در دیجیتال مارکتینگ بر میداریم باید در نظر داشته باشیم که مخاطب هدف در آنجا حظور دارد یا خیر . خیلی اهمیت دارد مطلب و پستی که منتشر میکنیم به دست مخاطبانی برسد که میتوانند تبدیل به مشتریانمان شوندبنابراین در انتخاب شبکه ی اجتماعی باید دقیق باشیم تا محتوای مد نظر به دست مخاطب برسد. بررسی و مطالعه ی بازار خیلی به این امر میکند .باید بدانید محصول یا خدمتی که ارائه میکند مورد استقبال چه قشری از جامعه است و رنج سنی و جنسیت افرادی که میتوانند از محصول یا خدمات ما استفاده کنند چیست . اگر بتوانیم به این سوال به درستی پاسخ دهیم به جرات میتوان گفت گام برزگی را برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال برداشته ایم .

بازاریابی آنلاین

هدف از بازاریابی شبکه اجتماعی دست یابی به چه اهدافی است؟

با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و گسترش سریع شبکه های اجتماعی و تعدد آنها و با توجه به محدود بودن منابع مالی و زمانی ، کسب و کار ها باید بدانند که چه هدفی از فعالیت در این شبکه های اجتماعی دارند و برای دست یابی به این اهداف بهتر است در کدام یک از این شبکه ها فعالیت پر رنگتری را داشته باشند . بنابراین گام اول تعیین هدف می باشد .هر کسب و کار از بازاریابی دیجیتال و بازاریابی شبکه ی اجتماعی یک سری اهداف را دنبال میکند که برخی از این اهداف به شرح زیر است : بازاریابی فروش محصولات یا خدمات آگاه کردن مخاطب از وجود یک محصول یا خدمت خاص استفاده از تاثیر شبکه های اجتماعی بر نتایج موتور های جستجو اطلاع رسانی در زمان کوتاه برای رنج وسیعی از مخاطب برندینگ و هویت برند وقتی که اهداف خود را مشخص میکنید اولین چیزی که اهمیت دارد هم سویی آن هدف با کسب و کار شما و قابل دست یابی بودن آن می باشد .با انجام این کار در فضای گسترده ی دیجیتال میتوانید جهت مشخصی را به بازاریابی آنلاین کسب و کار خود بروید و در سیل عظیم شبکه های اجتماعی سردرگم نشوید . وقتی که یکی از اهداف بالا را برای کسب و کار خود انتخاب کردید باید بدانید که رسیدن به هر یک از آنها نیازمند یک استراتژی خاصی است که این استراتژی بسته به نوع کسب و کار میتواند متفاوت باشد . برای مثال اگر هدف شما از بازاریابی شبکه های اجتماعی فروش محصولاتتان می باشد باید بدانید که چه محتوایی میتواند مخاطب را وادار به خرید کند . یا گاهی اوقات یک عکس جذاب از محصول یا برگزاری ایونت ها یا دادن آفر های خاص میتواند مخاطب را ترغیب به انجام همان کاری کند که شما از او انتظار دارید .یا اگر قصد دارید شبکه ی اجتماعی ابزاری باشد که از آن طریق بیشتر در موتورهای جستجو دیده شوید باید بدانید که نوشتن محتوای مناسب و مرتبط ، فعالیت در شبکه های اجتماعی که برای آن موتور جستجو اهمیت دارد و دادن لینک های مرتبط میتواند به رسیدن به هدفتان به شما کمک کند.


بازاریابی شبکه های اجتماعی

انتظار ما از مخاطب چیست؟

هدف از به وجود آوردن شبکه های اجتماعی آن بوده است که افراد در دنیایی که دغدغه ها ی زیادی دارند بتوانند از طریق این پلت فرم ها با هم در تعامل باشند و لحظات خوب خود را با سایر دوستانشان در میان بگذارند . افراد نیز به همین منظور در شبکه های اجتماعی عضو میشوند و در آنها فعالیت میکنند . اما از آنجایی که این رسانه ها بسیار محبوب میشوند کسب و کار ها نیز به صورت هوشمندانه از این محبوبیت استفاده کرده و برای جلب نظر مخاطبان در این شبکه ها فعالیت می کنند . اما جلب کردن نظر افرادی که با اهداف دیگری در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنند کار چندان آسانی نیست ، برای موفقیت در این پلتفرم ها در ابتدا باید بدانیم به دنبال کدام مخاطب هستیم ، انتظار ما از آنها چیست؟ و برای اینکه آنها را ترغیب به انجام کار دلخواهمان بکنیم چه استراتژی و سیاستی را در پیش گرفته ایم .

نتیجه گیری
با توجه به پیشرفت روزافزون فضای مجازی و کاربری زیاد آن در بین عموم مردم نمیتوان از تاثیر بسیار آن در شبکه های اجتماعی چشم چوشی کرد .اما تعدد زیاد این شبکه های اجتماعی و زمان بر بودن فعالیت در آنها این اجازه را به کسب و کار ها نمیدهد که بتوانند در همه ی آنها فعالیت داشته باشند . انتخاب رسانه ی مناسب از بین رسانه های موجود اولین گام موفیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی است و پاسخ دادن به سوال هایی که در بالا بدان ها اشاره شد به کسب و کار کمک میکند سریع تر بتواند این انتخاب مناسب را انجام دهد و در حوزه ی بازاریابی اینترنتی و برندینگ موفق شود.
452
22 آبان 1396 - 15:49