برند شیرین عسل و قوت و ضعف هایش

برند شیرین عسل و قوت و ضعف هایش

شیرین عسل با وجود جایگاه قوی در زمینه شیرینی و شکلات دارای ضعف هایی نیز میباشد که اگر این ضعف ها برطرف نشود در آینده ای نزدیک ممکن است به ضرر این برند تمام شود

صنعت شکلات و شیرینی از جمله مهمترین صنایع در ایران میباشد، پایدار بودن این صنعت در شرایط پیچیده از مهمترین ویژگی های این صنعت است با این حال پایداری در این بحران اقتصادی خیلی هم ساده نیست و فقط برای شرکت های بزرگی چون شیرین عسل ممکن است. با این حال حتی شیرین عسل هم مثل هر برند دیگری ممکن است برخی جوانب برندینگ را از یاد ببرد.

جایگاه شیرین عسل صنعت شکلات

شیرین عسل هم مثل خیلی برندهای دیگر با نام پایه گذار خود همراه است و ماجرای شیرین عسل بارها تعریف شده و تلاش بی وقفه یونس ژائله حرکتی بوده که نه تنها شیرین عسل را بزرگ کرده، بلکه تاثیر زیادی بر برند شیرین عسل گذاشته و هرگز نمیتوان شیرین عسل را بدون ژائله تصور کرد. این روش برندینگ کاملا ناخودآگاه پیش میرود و هیچ گونه استراتژی ای برای آن وجود ندارد ولی ماجرای پایه گذار یک برند، همواره یک عامل بزرگ برای برنده های پیشرو در صنعت بوده است. به همین دلیل کاملا منطقی است که در پاسخ به کسانی که به نام شیرین عسل ایراد میگیرند، بگوییم که اگر بخواهیم دوباره نامی برای شیرین عسل انتخاب کنیم بهترین اسم صنایع شکلات ژائله میباشد.

ضعف های برند شیرین عسل

نام شیرین عسل

  • شیرین عسل به عنوان نامی که بسرعت وارد بازارهای بین المللی شد می توانست نام بهتری انتخاب کند تا از لحاظ تلفظی برای کشورهای انگلیسی زبان راحت تر باشد، یک اسم تک بخشی میتوانست تاثیر گذاری بهتری در زمینه برندینگ داشته باشد. از نظر مشاوره کسب و کار استفاده کردن از اسمی مثل شیرین عسل که هردو قسمت آن شیرینی را یاد آوری میکند خیلی موجه نیست.

ورود به حوزه صنایع نامربوط به حوزه فعالیت

  • از بزرگترین ایراداتی که از لحاظ مشاوره کسب و کار همواره به شیرین عسل گرفته میشود این است که شرکتی که در زمینه شکلات و شیرینی فعال است به چه دلیل باید واردحوزه رب و ماکارونی نیز شود. در پاسخ به انتقاد مدیر بازاریابی شیرین عسل به صورت مداوم باید به بحث فرابازاریابی پرداخت و معتقد است که قوانین برندینگ و بازاریابی در ایران به نحوی کاملا متفاوت از کشورهای پیشرفته عمل میکند. تنها مدعی این دیدگاه جدید به بازاریابی فقط بوسیله شرکت های بزرگ ممکن است . این استراتژی تنوع محصول خیلی هم مورد جدیدی نیست و کمپانی های بزرگ دیگری هم به این تنوع محصول دست زده اند، بهترین مثالی که بازتاب خبری وسیعی داشته ورود کوکاکولا به تولید شیر است.

عدم تطبیق درست با شرایط ناپایدار اقتصادی

  • اما نباید فراموش کرد که در کشورهای درحال توسعه،بیش از آنکه روش های برندینگ موثر باشد، طراحی،کیفیت و قیمت محصول است که در درجه اول قرار میگیرد و به همین اصل که شیرین عسل در زمینه کیک و شکلات همیشه پیشرو بوده است. با همه این دلایل شیرین عسل هم مثل بقیه فعالان صنعت از گزند بحران اقتصادی دور نبوده و کوچک شدن و در عین حال گران شدن قیمت ها، بسیاری از برنامه های بازاریابی و فروش شیرین عسل را بهم زده است و از وزن محصول کاسته و بر قیمت آن ها افزوده شده است و ممکن است اثری منفی بر رضایت مشتری ها داشته باشد واگر میتوانست با شرایط موجود کنار بیاید میتوانست ارزش سهام خود را چند برابر کند.

عدم حضور پررنگ رسانه ای

  • شیرین عسل در بین مصرف کنندگان بسیار معروف است اما تلاشی برای ایجاد ارتباطات در سطح برندهای هم ردیف خود نکرده است. هر چند بیشتر مردم منطقه آذربایجان به داشتن برندهای معتبری مثل شیرین عسل، آیدین و آناتا و ... افتخار می کنند اما شیرین عسل هیچوقت پاسخ این افتخار را نداده و فعالیت رسانه ای چندانی در محدوده وظایف اجتماعی خود نداشته است و مصرف کننده نهایی به عنوان حلقه ای در  روابط عمومی شیرین عسل عاملی فراموش شده، حساب میشوند.

>

برنامه های بازاریابی شیرین عسل

شیرین عسل از لحاظ بازاریابی و فروش از برندهای پیشگام میباشد و کاملا مشخص است که گروهی کارکشته در پشت برنامه های این شرکت فعال میباشند، اما شاید تنها ایرادی که در برنامه های یازاریابی شیرین عسل پیدا کرد حضور کم رنگ در فعالیت رسانه ای باشد. با اینکه شیرین عسل در جایگاعهی نیست که نیازی به تبلیغات آگاهی دهنده داشته باشد ولی برندهای بزرگی مثل کوکاکولا هم هیچ وقت تبلیغات را دست کم نمیگیرند و تیم خلاقیت بزرگی برتبلیغات آن ها فعالیت دارد این در حالی است که مدیر  یازاریابی و فروش شیرین عسل اعتقاد دارد که در ایران تیم تبلیغاتی خلاق و مناسبی جهت همکاری وجود ندارد و همین می تواند از بزرگترین نقاط ضعف این برند باشد.

01-65.jpg

 

نتیجه گیری

شیرین عسل شرکت بزرگی است ، تقریبا ده شرکت زیر مجموعه دارد و در جهت حرکت به سمت استراتژی " از دانه تا قفسه " جلو میرود. این رشد سرانجام به معماری مهتری نیاز خواهد داشت باید در زمینه بازاریابی و فروش و با ظهور رقبای جدید مانند "شیرین نوین " این نیاز بیش از گذشته خود را نشان میدهد.

1150
21 آبان 1396 - 11:28