10 اشتباه طراحی سایت که باعث حذف مخاطبان شما می گردد

10 اشتباه طراحی سایت که باعث حذف مخاطبان شما می گردد

اشتباهات طراحی سایت می تواند آسیب های فوق العاده زیادی به وب سایت و میزان مخاطبان شما بزنند .

اشتباهات طراحی سایت می تواند آسیب های فوق العاده زیادی به وب سایت و میزان مخاطبان شما بزنند . مخاطبان شما انتظارات خاص خود را دارند و امروز در مورد ده اشتباه طراحی وب سایت که اغلب مرتکب می شوید صحبت می کنیم :

1- توجه به راهکار های ایده آل

توسعه وب در حالت کلی همیشه در حال پیشرفت می باشد اما آیا بازدید کنندگان نیز همیشه از آخرین نسخه مرورگر ها استفاده می کنند؟ حتی برخی نیز از نسخه های اولیه مرورگر ها برای ورود به وب سایت شما بهره می برند . در هر حال طراحی وب سایت شما باید به گونه ای باشد که در هر نوع مرورگر با هر نسخه بتواند کاملا پشتیبانی لازم را داشته و کارایی کاملی را ارئه دهد . یکی از مهم ترین پارامتر ها در طراحی وب سازگاری با مرورگر ها می باشد که به غیر از هماهنگی مناسب با مرورگر های جدید امکان استفاده در مرورگر های قدیمی نیز در آن ها باشد.

2 - تبعیض بین دستگاه های نمایش وب سایت

Flipkart را می توان به عنوان یکی از مواردی دانست که وب سایت را به انزوا می کشاند . در تمام برنامه های موبایل و وب سایت هایی مختلف نیاز به نمایش آن ها در تمام دستگاه ها با تمام اندازه ها می باشد . اکثر وب سایت های در صفحات نمایش بزرگ به درستی اجرا می شوند اما موفقیت در جایی است که کاربر بتواند آن وب سایت را در صفحات نمایش کوچک تر نیز ببیند . در صورت اجرای نا درست وب سایت در صفحات موبایل و تبلت می تواند تجربه کاربر را تخریب کرده نماید لذا بهینه سازی وب سایت برای تمام دستگاه های بسیار مهم می باشد . شاید همه کسب و کار ها نتوانند برای صفحات کوچک تر وب سایتی طراحی کنند اما ایجاد یک وب سایت پاسخگو و Responsive می تواند موفقیت بزرگی در این زمینه باشد.

23.jpg


3 - بهینه سازی در موتورهای جستجو

شما نباید این انتظار را از همه خوانندگان و بازدید کنندگان وب سایت تان داشته باشید که آدرس وب سایت شما را در دنیای غیر مجازی داشته باشند و به طور مستقیم وارد وب سایت شما شوند . همینطور نمی توان تمام ترافیک وب سایت را بر اساس لینک هایی داده شده وب سایت های دیگر به وب سایت شما تامین کرد . لذا اصل ترافیک و میزان قابل توجه آن از طریق موتور های جستجو ایجاد می گردد . موتور های جستجو رتبه بندی وب سایت ها را بر اساس میزان بهینه سازی وب سایت ها و محتوا انجام می دهند و طبق استاندارد های خود مواردی چون تجربه کاربری , محتوای وب سایت , نقشه وب سایت منظم , زبان استاندارد نشانه گذاری و تگ ها و ... می باشد .

4 - منو پیچیده

منو ناوبری یکی از اساسی ترین رکن های وب سایت می باشد که می تواند راهنمای مناسبی برای کاربران گردد . مدت زیادی است که منو های بصری به طور زیاد در وب سایت ها استفاده می شود که به عنوان عناصر منو شناخته می شوند که اگر به درستی در وب سایت استفاده گردد موجب راهنمایی کاربران و تامین انتظارات بازدید کنندگان می گردد اما منو های نا مناسب و بی قانون و قاعده می تواند باعث انزوای وب سایت شما توسط مردم گردد به طور مثال لینک دادن با این عنوان " اینجا کلیک کنید " موضوعی اشتباه است زیرا شما می توانید همان متن و کلمه مورد نظر را لینک دار کرده و یا به سادگی با استفاده از آیکون ها و تصاویر کاربران را راهنمایی کنید .

43.jpg

یکی از بهترین نمونه ها در استفاده از منوی بصری وب سایت آفریقای جنوبی می باشد که به عنوان بهترین وب سایت طراحی با تصاویری ساده و گویا و هدفمند باعث راهنمایی خریداران , مستاجران و ... می شود و تبلیغی مناسب برای تمام بازدید کنندگان می باشد . منو های ایستاده با جایگاه مناسب نسبت به نمودار ها و محتوای وب سایت کمک بسیار بهتری به کاربران و بهبود طراحی سایت می کند.

5 - رگبار پاپ آپ

پاپ آپ در اصل برای تداوم حضور کاربران در وب سایت ساخته شد اما بی شک وجود تعداد زیادی پاپ آپ در وب سایت موجب نتیجه ای متناقض و خلاف اصل وجودی پاپ آپ می بشود و باعث می گردد تا بازدید کننده از دیدن ادامه اطلاعات وب سایت شما صرف نظر کرده و به صفحات بعدی نرفته و از وب سایت خارج شود. عمدتا پاپ آپ ها تبلیغاتی هستند که مرتبط با موضوع وب سایت ها می باشند اما عموم مردم در مرورگر های خود پاپ آپ ها را بلاک کرده و تا آن جا که من تجربه دارم در حال حاضر پاپ آپ به عنوان یک عنصر آزار دهنده کاربران می باشد .

53.jpg

6 - سو مدیریت فیلد جستجو وب سایت

وقتی منو نتواند به میزان کافی راهنمای کاربران باشد بهترین ویژگی در کمک به کاربران فیلد جستجو در وب سایت می باشد که از گمراهی و گیج شدن بیشتر کاربران در صفحات وب سایت جلوگیری می کند . به خصوص اگر وب سایت شما در زمینه کسب و کار باشد این ویژگی می تواند موجب نزدیک تر شدن بازدید کنندگان به موضوع فروش گردد بنابر این فیلد جستجو در وب سایت می تواند یک لازمه مناسب برای هر وب سایت کسب و کار و تجارت باشد .
63.jpg

اگر شما می خواهید در فیلد جستجوی وب سایت از جستجوی پیشرفته و سفارشی استفاده کنید از سوال های متعدد و زیاد اجتناب کرده و حتی پیشنهاد ما این است که جستجوی پیشرفته نیاز نیست اما باید محل فیلد جستجو وب سایت مکان مناسبی برای دیدن بازدید کنندگان در بالای وب سایت باشد تا همگان متوجه آن شوند .

7 - مطالب سازمان دهی نشده

محتوا و طراحی گمراه کننده می تواند یکی از دلایل مهم برای نیامدن بازدید کنندگان به وب سایت شما باید . در بهترین حالت یک کاربر باید تنها در چند ثانیه اول ورود به وب سایت هدف آن را درک کند و برای این موضوع شما نیاز به یک طراحی اصولی یا یک طرح ساده و سازمان یافته و محتوای مناسب داربد . شما باید مطمعن گردید که مطاب ارائه شده کاملا قابل تشخیص هستند و نقشه وب سایت شما کاملا واضح می باشد . همینطور باید در وب سایت گزینه پرسش و پاسخ و صفحه تماس با ما را نیز ایجاد کنید .

8 - هدر دادن فضاهای خالی

به جای هدر دادن فضاهای خالی در صفحه با استفاده از یک طرح منسجم و سازمان یافته شده , بین مطالب خود فضای مناسب را ایجاد کرده و با مرز بندی های سازمانه یافته موجب جلوگیری از سردرگمی کاربران شوید . بازدید کنندگان از پوسته های روشن تفسیر بهتری دارند تا پوسته های قالب تیره و کثیف .

فضای کافی و مناسب بین نوشته ها و استفاده از ویژگی های تصویری در وب سایت که توسط قالبی با پوسته سفید و طراحی ساده می تواند به خوبی محتوا را به کاربران انتقال دهد


83.jpg


9 - فونت های محبوب

فونت نیز بی تاثیر از طراحی نمی باشد و باید با طراحی سایت هماهنگ گردد . هر چیزی که خارج ازطرح بندی صفحات وب سایت شما ایجاد گردد موجب به هم ریختگی وب سایت می گردد مگر مواردی که شما می خواهید نو آوری در وب سایت خود داشته باشید اما عموما توصیه می شود فونت با طراحی پشت زمینه که عموم بازدید کنندگان آن را پذیرفته اند هماهنگی مناسبی داشته باشد .

همچنین گاهی فونت ها برای تیتر ها نیز استفاده می گردد و البته همه افراد با فونت های خاص راحت نیستند مگر مواردی مانند توضیح درباره بیماری ایدز که می توان با برجسته کردن کلمات موجب تاثیر بیشتر شد که البته اگر آن هم زیادی صورت گیرد پاسخی بالعکس خواهد داشت.

93.jpg

نیاز اولیه برای محتوای نوشته شده خوانا بودن آن نوشته ها می باشد . انتخاب فونت از نظر سبک استایل و اندازه فونت که امکان نمایش مناسب در تمام سیستم عامل ها و دستگاه ها را داشته باشد یکی از مهمترین موارد در این زمینه است تا وب سایت شما را به یک وب سایت دوست داشتنی برای کاربران تبدیل کند .

10 - گرافیک پیچیده

هنگامی که از ماندن هرچه بیشتر کاربران در وب سایت سخن به میان می آید یکی از عوامل مهم و پر اهمیت در این مورد رابط کاربری وب سایت می باشد . در وب سایت هر صفحه می تواند موضوع و سبک خود را داشته باشد اما این انسجام در کل باید در تمام صفحات وب سایت دیده شود . پوسته های قالب وب سایت باید تلاش کند تا انسجام بین صفحات وب سایت ایجاد گردد . بهتر است در صفحات وب سایت از موارد رسانه ای سنگین مانند تصاویر پر حجم , ویدئو , صدا , انیمیشن و ... کمتر استفاده شود مگر اینکه لازم باشد . چرا که سرعت بارگذاری وب سایت نیز یکی از مهم ترین موارد رضایت کاربران می باشد .

برخی وب سایت ها نیز دارای فرم های پیچیده و طولانی می باشند که باعث ترک کردن وب سایت توسط کاربران می گردد . پس اگر نیاز به ثبت نام کاربران در وب سایت خود دارید بهتر است از فرم های کوتاه و ساده برای اعضای وب سایت استفاده کنید .

خطا کردن برای انسان است و شما کمتر انسانی را میبینید که خطا نکرده باشد . برای یادگیری هرچه بهتر در مدیریت وب سایت و رسیدن به هدف خود باید تلاش کنید و از اشتباهات دیگران درس بگیرید . کتاب ها , مصاحبه ها و مطالب بسیار زیادی در دسترس شما برای راهنمایی تان در مورد توسعه وب می باشد که باید از آن ها استفاده کنید تا وب سایتی را بسازید که کاربران عاشق دیدن وب سایت شما گردند.

896
28 تیر 1394 - 0:47