طراحی سایت موثر و اهمیت تجربه یک طراح

طراحی سایت موثر و اهمیت تجربه یک طراح

شاید نه همه طراحان اما اکثر طراحان وب به این نکته دقت می کنند که علاوه بر طراحی یک وب سایت کامل و عالی چطور بتوانند دیگر عوامل مطرح در موفقیت وب سایت را نیز مهیا کنند .

اهمیت تجربه کاری

در حال حاضر ما در زمانی زندگی میکنیم که همه چیز در دسترس بوده و در عصری هستیم که دامنه توجه هات مردم تنگ تر می شود . بنابرین می توان گفت جذب مشتریان ثابت مانند یک مسابقه می ماند و تمام شرکت ها راه حل ها و اشکال مختلف را برای انجام هرچه بهتر جذب مشتری انجام می دهند. در این عرصه بزرگ و جهانی شبکه اینترنت همه چیز فراوان است از هر دو بخش چیز های مفید و غیر مفید و نکته ناراحت کننده اینجاست که چیز های غیر مفید در کنار چیز های مفید در اینترنت رشد می کنند و باعث خدشه دار شدن تجربه کاربر می شوند .

ویرانی وب سایت و تغییرات می تواند بیشتر از حد یک کلمه در طراحی وب سایت باشد . مانند نظر یک طراح وب و یا یک نویسنده وب سایت , طراحی که هنوز هم توانایی ارتقا و هرچه بهتر کردن تجربه کاربری کاربران را داشته باشید می تواند موفق گردد . با این حال شرایط زیاد و عوامل زیادی برای هرچه بهتر کردن تجربه کاربر وجود دارد شامل همکاری شما با مشتریان تان و همکاری مشتریان با شما . با این حال سوال بزرگ این است که چگونه همکاری انجام شود تا تجربه بهتری برای کاربر ایجاد گردد.

تجربه کاربری و اعتماد مشتری
شاید نه همه طراحان اما اکثر طراحان وب به این نکته دقت می کنند که علاوه بر طراحی یک وب سایت کامل و عالی چطور بتوانند دیگر عوامل مطرح در موفقیت وب سایت را نیز مهیا کنند . مواردی همچون عملرکد و تجربه کاربر که در زمان ایجاد وب سایت باید به آن دقت نمود. همینطور از سوی دیگر مشتریان طراحی وب سایت که عموما پس زمینه ای در مورد طراحی و مدیریت وب سایت ندارند . نمی توانند این عوامل تاثیر گذار را درخواست بدهند بلکه آن ها تنها به طراحان وب یک وب سایت زیبا و کاربردی را سفارش می دهند و تنها از شما درخواست ساخت یک وب سایت خوب در یک نگاه را دارند و نگرانی در مورد جزییات آن ندارند.

بنابرین نیاز است که شما با مشتریان خود در مورد عوامل مختلف تجربه کاربر صحبت کرده و به آن ها این موضوع را اطلاع دهید که به چه دلایلی چه عناصری غیر مفید و چه عناصری مفید می باشد . بی شک این مرحله برای متقاعد ساختن مشتریان برای طراحان حرفه ای با رزومه مناسب می تواند کار آسانی باشد پس اگر شما نیز مورد موفقی در گذشته از نمونه کار های خود دارید بی شک با نمایش ان ها و توضیح موارد اثر گذار بر تجربه کاربر می توانید آن ها را به راحتی تشویق به انجام کار کنید .

طراحی وب سایت موثر

اما مشکل اصلی هنگامیست که شما یک طراح مبتدی هستید و به تازگی وارد صنعت طراحی وب شده و دارای نمونه کار های زیادی نیستید . پس در اینجا شما باید نهایت دقت را برای تایید اعتماد مشتریان خود داشته باشید و آن نیز یک ایده کاملا مناسب می باشد چرا که بیشتر مشتریان برای افراد مبتدی خطر نمی کنند و کمتر و در موارد بسیار خاص یک مشتری درخواست کار با شما بدون تجربه قبلی را خواستار می شود و چنین ریسکی می کند پس باید به عنوان یک طراح کاملا در زمینه تجربه کاربری اطلاعات داشته و با ایده های ایده آل به مشتری خود توضیح دهیبد که موضوع از چه قرار است .

عنصر مهم

طراحی حرفه ای وب سایت روز های بد و خوب زیادی دارد و زمانی که مشتری شما به راهنمایی های شما گوش دهد و دنباله رو شما در طراحی وب سایت گردد شما باید با مشاوره و به چالش کشیدن تمامی عناصر در بهتر کردن وضعیت قدم بگذارید . عناصر زیادی در بهبود وضعیت وب سایت مانند سرعت لود وب سایت , صفحه درباره ما , فضای موجود , اطلاعات تماس و ... وجود دارد و شما باید از اینکه از کجا و چگونه شروع کنید را انتخاب نمایید . البته ناگفته نماند که همه این عناصر در وب سپنتا رعایت می شوند.

پاسخ این انتخاب ساده است و بستگی زیادی به موضوع نوع صفحه وب سایت و نوع کسب و کار مشتری شما دارد . به عنوان مثال اگر شما در حال ساخت و طراحی یک وب سایت تجارت الکترونیک هستید مهمترین عناصر در این موضوع بررسی فرایند چک کردن پشتیبانی می باشد که چه میزان کارایی داشته و با چه سرعتی انجام می گیرد و اینکه آیا نیاز شما را براورده می کند یا خیر . شما می توانید در اینجا خود را به جای یک مشتری وب سایت تجارت الکترونیک قرار دهید و با الهام از این موضوع می توانید به عنوان یک مصرف کننده وارد وب سایت گردید و آن را بررسی نمایید مثلا شما برای ورود به وب سایت اطلاعات طولانی و بدون اهمیت وارد بکنید یا خرید غیر حضوری انجام دهید . در کل شما باید تجربه کاربری درستی را امتحان کنید به طور مثال چطور شما بتوانید به صورت سریع پر کردن فرم های اطلاعات را در عرض 15 ثانیه تکمیل نمایید و دلیل برگشت شما به این وب سایت به عنوان مشتری دقیقا همین تجربه است.

از سویی اگر تصور کنیم شما در حال کار بر روی وب سایت فری لنس هستید شما باید علاوه بر توجه زیاد به محتوا بر روی زیبایی شناسی این وب سایت نیز توجه داشته . در صورتی که محتوای نا مناسبی در وب سایت قرار بگیرد نمره منفی بزرگی برای کسب کار می باشد . شما باید تعیین کنید که بهترین هستید و این موضوع به نوع طراحی شما به عنوان نام تجاری خود و نه به عنوان یک طراح بپردازید .

اهمیت کپی در طراحی وب سایت

یکی از عناصری که می توان گفت کلید فروش است بحث کپی می باشد که اغلب طراحان وب سایت آن را نادیده می گیرند و نمیدانند چگونه باید ساختار طراحی را به منظور برجسته کردن کپی در آن صفحه ایجاد کنند . بسیار از طراحان هستند که علاوه بر زیبایی شناسی در وبسایت اعتقاد به یک وب سایت قابل مصرف نیز دارند که از مشخصه های یک وب سایت خوب می باشد .

اکثر طراحان به فکر ایجاد زمان و به تعوبق افتادن خروج کاربر از وب سایت هستند و تنها به فکر پر کردن وب سایت با متون زیبا اما بی کیفیت هستند باید این واقعیت را دانست که وب سایتی با زیبایی مناسب اما بدون کیفیت در بحث متون و کپی می تواند آسیب زیادی به کل طراحی بزند.

در حقیقت طراحی و کپی در وب سایت دو عنصر جدا نشدنی هستند چرا که هنگامی که یک بازدید کننده وب سایت وارد وب سایت می شود این دو عنصر را در کنار هم درک می کند و هر دوی این دو مورد باعث تجربه کاربر می شود که می تواند به تجربه خوب یا بد منجر گردد . مگر اینکه وب سایت طراحی شده یک وب سایت تفریحی ساده باشد و هدفی حرفه ای را دنبال نکند .

اهمیت ارتباط

تفاوت یک طراح خوب با یک طراح بزرگ در نحوه برقراری ارتباط با مشتریان می باشد .

همینطور که در بالاتر نیز توضیح داده شد یکی از اصلی ترین دلایل برای تجربه کاربر در وب سایت شما ارتباط شما با مشتریان و ارتباط مشتریان با شما می باشد . شما باید این را درک کنید که آن ها چه چیزی را می خواهند و چه چیزی را نمی خواهند و شما چه پیشنهادی را به مشتریان تان می دهید . در این مورد می توان به ضرب المثلی رسید که هنوز هم مشتریان به عنوان پادشاه هستند و آن ها هستند که تعیین کننده اصلی می باشند . برای این منظور ارتباط آسان با مشتری بسیار اهمیت دارد . یک قرار با رئیس و مشتری بسیار موثر خواهد بود و یا اگر کار شما دور کاری می باشد پس شما یک چالش بزرگ دارید چرا که هر مشتری با مشتری دیگر متفاوت بوده به طور مثال برخی از مشتریان از ابتدای پروژه تا انتها نیاز به گزارش دهی شما به صورت منظم دارند اما برخی نیز شما را آزاد گذاشته و تا پایان پروژه برقراری تماسی با شما ندارند/

آنچه که باعث تفاوت یک طراح خوب با طراح بزرگ است موضوع نوع ارتباط شما با مشتریان تان هست که چگونه با آن ها ارتباط برقرار کنید و همینطور چگونه مشتریان تان را مدیریت کنید . این موضوع یک عامل بزرگ است که مشتریان شما باز هم به نزد شما برای طراحی وب سایت رجوع کنند . چرا که در بار اول طراحی شما در کارتان با کیفیت بوده و مشتری شما احساس می کند که همکاری خوبی با شما داشته است.

نتیجه گیری

طراحی وب سایت موثر و همینطور تجربه کاربری در وب سایت تنها برای زمانی که وب سایت دارای بازدید کننده می باشد شروع نمی شود بلکه خیلی قبل تر این موضوع دارای اهمیت بوده است از زمانی که شما طراحی وب سایت را با ایجاد کد های انجام می دهید تجربه کاربری را شروع کرده اید و با ارتباط مناسب و مستقیم با مشتری خود می توانید اعتماد او را به خوبی در زمینه کار خود جلب کرده زیرا که هر مشتری کاملا با ارتباط مستقیم با شما می تواند به وضوح شرایط کار و پروژه را درک کرده و به آن اعتماد نماید . بنابراین شما ی توانید به عنوان یک متخصص کار خود را در مورد طراحی وب سایت با ارتباط مستقیم با مشتری خود شروع کنید و طراحی را با تجربه کاربری مناسب و صفحات موثر به پایان برسانید.

962
15 تیر 1394 - 15:39