نقش روابط عمومی برکاهش هزینه های بازاریابی

نقش روابط عمومی برکاهش هزینه های بازاریابی

روابط عمومی با از بین برد ضعف یک طرفه بودن تبلیغات و ارتباط دایم بامشتری باعث بازخورد مداوم در نتیجه کاهش هزینه های مربوط به فروش میشود

اندی وارهول از افراد پایه گذاران موسیقی پاپپیشبینی کرده بود در آینده (یعنی امروزه) در هر  15 دقیقه یک نفر در این زمینه معروف میشود. او این پیش بینی را در سال 1968 انجام داده بود. امروز ه به لطف اینترنت و موبایل و بازاریابی محتوا و امکان اشتراک گذاری سریع و آسان محتوا  هرصدایی به راحتی دیده میشود.با وجود دسترسی آسان و امکان فرستادن یک پیام توسط مخاطبان، اغلب شرکت ها در بخش روابط عمومی به مشکل خورده اند.

علل مشکل در روابط عمومی سازمان ها

عدم درک صحیح روابط عمومی

اغلب افراد در درک روابط عمومی دچار مشکل هستند و  تبلیغات، بازاریابی و فروش را با آن یکسان میدانند. روابط عمومی روشی است برای استفاده از رسانه ها برای ایجاد آگاهی از یک برند بین مردم؛ ولی بازاریابی و فروش حجم زیادی از پیام ها است که در خواست عملی خاص را ازمشتری میخواهد. روابط عمومی نوعی تعامل دو طرف با مردم میباشد و هدف اصلی روابط عمومی از بین بردن رابطه یک طرفه موجود در تبلیغات است. تفاوت بین بازاریابی و فروش با روابط عمومی در زیر آمده. روابط عمومی= کسب جایگاه رسانه‌ای بازاریابی + تبلیغات + توسعه = پرداخت برای جایگاه رسانه‌ای در میان انواع روش های خاص بازاریابی، روابط عمومی در تلاش است اشتراک گذاری عملیات مثیت سازمان را حداکثر کند و پیامد های منفی سازمان را حداقل کند. در واقع هدف روابط عمومی تغییر افکار نسبت به یک محصول یا خدمات است.public-relation-agency.jpg

محدود گرفتن روابط عمومی

در اغلب پروژه ها کمی قبل اجرا مثلا روز قبل از اجرا طرحی کامل و  جامع برای روابط عمومی در نظر میگیرند، این وضعی است که روابط عمومی از ابتدای پروژه در نظر گرفته میگردد در برابر خرج های سنگین بازاریابی و فروش بسیار اقتصادی میباشد.در واقع زمانی بازخوردها عالی میشود که تیم روابط عمومی دائما درحال فعالیت باشد. بنابراین روابط عمومی در ابتدای شروع پروژه و همجت با بقیه فعالیت های بازاریابی و فروش در نظر بگیرید.

بفکر مخاطب نیستند

مشکل بزرگی که سازمان ها از آن رنج میبرند.آن ها اغلب یک سوال در ذهن دارند، مثلا "روابط عمومی چگونه بما کمک میکند؟" یا " آن چگونه به سازمان کمک میکند؟" یک روابط عمومی قوی همیشه مخاطب را در نظر میگیرد و چشم اندازش این گونه است: "شما، شما، شما چرا باید مواظب باشید؟" یکی از سوال هایی که باید پاسخ داده شود این است چرا مخاطبان باید مواظب پیام شما باشند؟ پیامی را که به مخاطب خود انتقال میدهید باید این ویژگی را داشته باشد که مورد توجه قرار گیرد. اگر به دنبال قوی کردن روابط عمومی سازمانی خود هستید سرپرستتان را راضی کنید برای شروع کار درنظر بگیرد و بر محتوایی که میخواهند به مخاطب انتقال دهند تمرکز کنند.

 

نتیجه گیری

روابط عمومی عاملی بسیارر مهم در رشد و پایداریبیزنس میباشد و طبق تاکید ارایه دهندگان مشاوره کسب و کار که باید به آن توجه ویژه ای شود.روابط عمومی با برقراری ارتباط دو طرفه با مشتری باعث کاهش هزینه های بازاریابی و فروش میشود.

516
16 مهر 1396 - 16:43