اشتباهات سرنوشت ساز در شبکه های اجتماعی

اشتباهات سرنوشت ساز در شبکه های اجتماعی

اشتباهات در شبکه های اجتماعی می تواند باعث سقوط شما از قله اهداف باشد.سعی کنید از بروز هر گونه اشتباه در بازاریابی شبکه های اجتماعی جلوگیری کنید.

جامعه بازاریابی با شیوه هایی نوینی از جمله بازاریابی شبکه های اجتماعی رو به رو است . امروزه یکی از شیوه های رایج در بازاریابی استفاده از شبکه های اجتماعی است .کسب و کار ها امروزه توسط شبکه های اجتماعی پیشرفت چشم گیری داشته اند اما اگر در شبکه های اجتماعی اشتباه کنیم ممکن است کل کسب و کارمان را از دست بدهیم و به برند سازی خود آسیب بزنیم .

اشتباهات جبران ناپذیر در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی همانطور که به پیشرفت کسب و کار کمک می کنند ممکن است در اثر اشتباهات به برندینگ آسیب های جبران ناپذیری برساند . در این مقاله قصد داریم اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی را بررسی نماییم.
 


تولید محتوای تکراری

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که محتوا قلب بازاریابی شبکه های اجتماعی است؟آیا به متنوع بودن و متمایز بودن تولید محتوا فکر کرده اید؟آیا از محتوای بصری استفاده می کنید؟آیا با طرح سوال در شبکه های اجتماعی مخاطبین خود را به چالش کشیده اید؟ ارسال یک نوع محتوا بطور مکرر موجب خستگی مخاطب پس از مدتی شده و ناخودآگاه موجب خارج شدن از شبکه یا کانال شما می‌شود.

پست گذاری نامنظم

یکی از معمول‌ترین دلایل عدم دنبال شدن شما در این شبکه‌ها انتشار بیش‌ازحد محتوا در این شبکه‌هاست. البته من نمی‌توانم بازه‌ یا فراوانی خاصی در رابطه با تعداد دفعات اشتراک‌گذاری محتوا برای شما تعیین کنم، چرا که این موضوع کاملاً نسبی است و به حوزه کار شما و نوع مخاطبین شما بستگی دارد که باید با آزمون‌وخطا آن را به دست آورید. البته در این رابطه سعی می‌کنم مطلب دیگری هم برای شما در آینده آماده کنم.

بازاریابی محتوا

 

بازاریابی شبکه های اجتماعیهدایت دنبال کنندگان به سمت ایمیل

به یاد داشته باشید که در بازاریابی اینترنتی لیست ایمیل‌های شما همواره بهترین دارایی شما است. اگر دنبال کنندگان خود در این شبکه‌ها را به سمت عضویت در لیست ایمیل‌های خود سوق ندهید، مرتکب اشتباه بزرگی در بلندمدت شده‌اید. نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید؟ با ارائه یک محصولات اطلاعاتی به‌رایگان از مخاطبین خود بخواهید آدرس ایمیل خود را به شما بدهند و آن محصول را در ایمیل خود دریافت کنند.

نداشتن روابط دو طرفه با مخاطبین

شبکه‌های اجتماعی تنها بستری برای رساندن پیام خودتان به مخاطبین و طرفداران نیست. حتی برای اشتراک‌گذاری دانش و تخصص شما هم ایجاد نشده است. به قول تئودور روزولت، “مردم در مورد دانش شما اهمیت نمی‌دهند، مگر اینکه بدانند که شما به آنها اهمیت می‌دهید.” اگر در این شبکه‌ها به دنبال شبکه‌سازی و گسترش ارتباطات خود نباشید، فرصت بسیار بزرگی را از دست داده‌اید.
 

پاسخ ندادن به سوالات و کامنت ها

درست است یکی از ارکان اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی تولید و انتشار محتوا است اما تنها انتشار محتوا کافی نیست.سعی کنید محتوای خود را طوری تدوین کنید که زمانبندی برای پاسخگویی به نظرات و کامنت های دیگران داشته باشید درواقع انتشار محتوا تنها بخشی از سؤال اصلی است. شما همان‌قدر که وقت برای تولید و انتشار محتوا صرف می‌کنید، باید برای خواندن نظرات و سؤالات دنبال کنندگان و ایجاد ارتباط دوسویه از طریق پاسخگویی به آنها هم وقت صرف کنید.
 


عجولانه رفتار می کنید

در روش بازاریابی در شبکه های اجتماعی باید صبر پیشه کنید . این پروسه زمانم بر است و در کوتاه مدت جواب نمی دهد . بهترین نتایج را زمانی خواهید گرفت که ماه هاا و یا حتی سال ها زمان صرف این شبکه هاکنید. متأسفانه بسیاری از کسب‌وکارها با فعالیت کوتاه‌مدت در این شبکه‌ها و پس از عدم کسب نتیجه مورد انتظار خیلی راحت آن شبکه را ترک می‌کنند. همواره با این دید به این شبکه‌ها وارد شوید که تنها پس از صرف وقت بسیار و در طولانی‌مدت قادر به کسب نتیجه مطلوب از آنها هستید.

نداشتن صداقت

صداقت پیشه کنید شاید فکر کنید بدون نام و نشان و اشتراک گذاری هویت اصلی خود در شبکه های اجتماعی مشکلی پیش نمی آید ممکن است تصور کنید که اصلاً نیازی به این کار نیست و می‌توانید خودتان را آن‌گونه که تمایل دارید “باشید”، معرفی کنید!!! اما این استراتژی مناسبی برای بلندمدت نیست. خودتان باشید!!! افکار و هویت واقعی خودتان را به اشتراک بگذارید، مطمئن باشید دیر یا زود هویت واقعی شما توسط مخاطب شناخته می‌شود و آنگاه در صورت تفاوت داشتن این دو تصویر با یکدیگر این برند سازی شماست که ضربه می‌خورد.


مشاوره برندینگ

 

مشاوره کسب و کاردرنظر نگرفتن نیاز های مخاطبین هنگام تولید محتوا

در هنگام تولید محتوا فقط به هدف خود فکر نکنید سعی کنید درمورد چیزی که مخاطب دوست دارد بشنود محتوا تولید کنید. مدتی را در رابطه باشخصیت‌های مخاطبین خود فکر کنید و سپس از خود بپرسید: “مخاطب من خواهان اطلاع پیدا کردن از چه موضوعی است؟ چگونه می‌توانم به وی در این رابطه کمک کنم؟”

تبلیغات بیش از حد

این نیز یکی از مسائلی است به‌طور مکرر با آن روبرو هستیم. البته منظور من معرفی و تبلیغ مستقیم محصولات و خدمات خودتان در این شبکه‌ها نیست. بلکه منظورم اشاره کردن حتی غیرمستقیم به این محصولات و خدمات به‌طور مکرر در تمام محتوای به اشتراک گذاشته‌شده از طرف شماست. اصلاً نیازی به معرفی و پیشنهاد محصولات و خدمات خود ندارید، بلکه از طریق اشتراک‌گذاری محتوای موردپسند مخاطب خودتان بهتر می‌توانید همواره در ذهن وی جای داشته باشید.
نتیجه گیری
>با رعایت قوانین بازاریابی شبکه های اجتماعی می توان درصد خطا در این شبکه ها را کاهش داده و بخش بازاریابی و فروش را وسعت بخشید. یکی از اساسی ترین نکات رشد بازاریابی آنلاین تدوین محتوای مناسب است. سعی کنید برای تبلیغات و انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی برنامه زمانبندی داشته باشید.
238
10 مهر 1396 - 15:20