چگونه مذاکره ای موفق داشته باشیم

چگونه مذاکره ای موفق داشته باشیم

در گفتگوهای روزمره ما با افراد زیادی بحث میکنیم که نحوه صحبت کردن ما اثر زیادی در موفقیت یا شکست ما در این زمینه ها دارد

ما در زندگی روزمره خود با افراد زیادی صحبت میکنیم، بعضی از این بحث ها نتایج مطلوب و بعضی دیگر نتایج نامطلوب دارند .مساله این است که چطور مذاکره درستی داشته باشیم، چگونه باید عمل کنیم که در مذاکره پیروز شویم، در این نوشته قصد داریم شیوه هایی از روابط عمومی در مذاکره را که نتایج مطلوب برای هردو طرف را دارد بیان کنیم.

 

موارد قابل توجه در مذاکره

مذاکره فرآیندی است که نیاز به مهارت های خاص خود را دارد. حال که این را میدانیم

اهداف مذاکره را تعیین کنید

پیش از اینکه مذاکره ای را استارت بزنیم هدف خود را تعیین کنید و آگاه باشید کجا قرار دارید و از نتیجه این مذاکره دنبال چه دستاوردی هستید نقاط قوت و ضعف خود را بررسی کنید.

طرف مذاکره را بشناسید

برنامه هایی  در روابط عمومی برای شناخت طرف مقابل مذاکره داشته باشید پس از شناخت نقاط ضعف و قوت طرف مقابل سعی کنید نقاط مشترک بین طرفین را بشناسید و تلاش کنید موقعی که دنبال گرفتن منفعتی از طرف مقابل هستید با اشاره به این اهداف مشترک در مسیر رسیدن به هدفتان پیش بروید.

2238d72.jpg

گاهی مکث کنید

در تمام مذاکره ها گاهی مکث کنید پیش از شروع هر جمله اندکی مکث کنید تا در تله حرف های خود قرار نگیرید  یعنی در مذاکره برای خود ایجاد محدودیت نکنید مثلا مذاکره بازاریابی و فروش نگویید حتما تا فردا باید شرایط فراهم شود وگرنه مذاکره امکان پذیر نیست ممکن طرف مذاکره به هر نحو ممکن تا فردا شرایط را ایجاد کند و شما برای اینکه از وضع پیش آمده فرار کنید مجبور شوید حرف خود را عوض کنید که این وضع اصلا صحیح نیست و اعتبار شما به خطر می افتد.
 

به طرف مذاکره احترام بگذارید

هنگام مذاکره احترام قابل شدن برای طرف مقابل مذاکره از جایگاه خاصی برخوردار است اگر فهمیدید طرف مقابل دارای خطا است به او گوشزد نکنید و با روش های بیان سعی کنید او را از اشتباهش خارج کنید این موضوع از نظر روابط عمومی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از بزرگنمایی بپرهیزید

هیچوقت در فرآیند مذاکره بزرگنمایی نکنید بخصوص در مورد مذاکره برای بازاریابی و فروش تا خدمات و کالای خود را بالاتر از حد واقعی نشان دهید. در مذاکره اعتماد بنفس خود را حفظ کرده و از گفتن کلماتی که شما را ضعیف نشان میدهد دوری کنید افراد علاقه زیادی به معامله با افراد قدرتمند دارند .

شنونده خوبی باشید

خوب گوش کنید، در روابط عمومی اگر شنونده خوبی باشید و به زبان بدن طرف مقابل توجه کنید اطلاعات زیادی بدست میاورید که طی مذاگره میتوانید از آن در جهت اهدافتان استفاده کنید این را مورد توجه قرار دهید که رسیدن به نتیجه مطلوب فقط زمانی ممکن است که اهداف طرف مقابل هم مورد اهمیت واقع شود.

در ازای امتیاز که میدهید امتیازی بگیرید

هرگونه امتیازی که به طرف مقابل میدهید امتیازی در یافت کنید مثلا اگر تخفیفی اضافه دادید شرایط پرداخت نقد قرار دهید البته این را هم مورد توجه قرار دهید مذاکره برای موارد مختلف با هم متفاوت میباشد. صادقانه رفتار کنید مشاوره کسب و کار بسیار بر این موضوع تاکید دارد وقتی شما در کار خود حرفه ای هستید لزومی به پنهان کاری ندارید همین صداقت مشتریان وفادار برایتان می آورد.

نتیجه گیری

اجرای مذاکره صحیح میتواند مارا به اهدافمان برساند، به تمام جزییات اهمیت دهید و همیشه یادتان باشد هر مذاکره میتواند یک برگ برنده برای شما باشد .  

483
5 مهر 1396 - 13:38