چرا باید به طراحی سایت اهمیت دهیم؟

چرا باید به طراحی سایت اهمیت دهیم؟

هر چقدر که یک حرکت در طراحی خوب می تواند صعود بسیار زیادی را برای یک وب سایت به ارمغان بیاورد همانقدر نیز یک نکته بد در طراحی وب می تواند یک حرکت نزولی ویران کننده را برای وب سایت ایجاد کند .

برخی روز ها از خودم میپرسم که حتی من , طراح وب سایت حرفه ای گاهی اوقات کار های بسیار بی اهمیتی در طراحی خود انجام می دهم . شاید هر کسی متوجه نشود اما برخی روز ها بیشتر از یک ساعت عذاب آور وقت صرف تنظیم پیکسل یک دکمه در طراحی و یا تحریف بین دو رنگ که اصلا قابل تشخیص نیست می کنم که باعث تعجب خود من می شود .

در آن روز ها من به خودم گوشزد می کنم که کوچکترین جزییات در طراحی سایت می تواند نتیجه های بزرگی را شامل شود.

چند سال پیش با یک فروشگاه اینترنتی بزرگ آشنا شدم که آن ها در حال از دست دادن درآمد و کسب و کار خود بودند . دلیل این کاهش فروش از طراحی نا مناسب و کاربر پسند نبودن طراحی سایت حکایت می کرد. کاربران فکر می کردند با ورود به وب سایت و انتخاب محصولی قبل از خرید باید عضو وب سایت شوند . تنها با تغییر کلمه دکمه " عضویت " به کلمه دکمه " ادامه خرید " آن ها توانسته اند 300 میلیون دلار بیشتری بفروشند.

هر چقدر که یک حرکت در طراحی خوب می تواند صعود بسیار زیادی را برای یک وب سایت به ارمغان بیاورد همانقدر نیز یک نکته بد در طراحی وب می تواند یک حرکت نزولی ویران کننده را برای وب سایت ایجاد کند . چند ماه پیش یک بیمارستان در شهر دالاس آمریکا تصویری درباره بیماری ابولا منتشر کرد در صورتی که خود آن هنوز ضد عفونی نشده است . من ادعا نمیکنم که با طراحی بد زامبی ها به دنیا می آیند اما در نوعی دیگر می توانم بگویم که با طراحی بد زامبی ها به دنیا می آیند.

زامبی

در حالت جدی تر و کاربردی تر در بحث طراحی وب سایت می توانید به پرونده الکترونیک سلامت افراد در کشور آمریکا که رواج زیادی در بیمارستان های این کشور دارد دقت بفرمایید که در زیر نمونه ای از آن آمده است :

اهمیت طراحی سایت

چند وقت پیش تر یک دختر جوان به دلیل اینکه سه پرستار در بیمارستان تجربه درستی از آنلالیز پرونده الکترونیک سلامت او نداشتند و نتوانستند بفهمند که او بیماری catastrophically dehydrated دارد , فوت کرد. میبینید چگونه یک طراحی بد می تواند فجایعی را به بار آورد؟ چطور افراد بسیاری با اتومبیل تصادف می کنند و همیشه خودشان را سرزنش می کنند در صورتی که شاید در واقعیت نشانه گذاری های بد جاده باعث و دلیل اصلی تصادف باشد . یا چطور هواپیما سقوط می کند و همه تقصیر را بر خلبان می گذارند اما در واقع دلیل حادثه ابزار نادرست و بدون دقت تعبیه شده در هواپیما می باشد .

این موارد بسیار غم انگیز هستند هرچند باید بدانید که این ها تنها چند نمونه بوده و واقعیت تصویر بسیار بزرگتری از این فجایع خواهد بود.

ما همیشه عالی گرا هستیم و همیشه به طور طبیعی جلب چیز های بهتر می شویم نه چیز های بدتر . هیچ کسی وجود ندارد که با دیدن وضعیت زندگی خود بگوید , من آرزو میکنم به داشتن چیز های کیفیت پایین تر از این وضعیت کنونی .

این جاذبه ایده آل گرایی در تمامی انسان هاست و این حس نه تنها برای چیز هایی است که داریم بلکه برای چیز هایی نیز که ما درست می کنیم نیز وجود دارد . به طور مثال در سال های اول زندگی تان در پنج سالگی با ساختن چیز های ساده راضی بودید با بازی نقاشی و یا بازی با لگو و ساختن چیز هایی با Minecraft آیا کسی بود که با ساختن چیز های ساده در آن سال ها مشتاق به نشان دادن آن ها به کسی نباشد؟ این نشان از اساس و تمایل انسانی در طراحی و خلاقیت و همینطور نشان از کار و تمایل ساختن انسان ها می دهد و نشانه خوبیست.

من هیچ توسعه دهنده و کد نویسی را ملاقات نکرده ام که بخواهد کد هایی با کیفیت متوسط بنویسد . هر توسعه دهنده ای که من میشناسم میخ واهد کد هایی بهتر از دیروز و خلاق تر و هوشمندانه تر از دیروز طراحی کند.

من هیچ معلمی را ندیده ام که تنها برای کسب درآمد به مدرسه برود و تدریس کند بلکه در تمام آن ها اشتیاق به تربیت و آموزش نسل های بعدی را حس کردم .

من هیچ کارآفرینی را ندیده ام که شغلش را برای اینکه راحت و آسان بوده است انتخاب کرده است . بلکه در تمام کارآفرینان چیزی وجود دارد که نشان از دوست داشتن کارشان می دهد چیزی که آن ها می خواستند تا به دنیا و معرفی کنند و جهانی شوند و از آن درآمدزایی برای خود داشته باشند.

ما همیشه برای چیز های نصفه و نیمه هیجان زده نمیشیم بلکه برای چیز هایی که هوشمندانه طراحی شده اند و در نظر گرفته شده اند هیجان زده می شویم .

طراحی یکی از راه های مهم و اصلی در مورد ایده آل گرایی می باشد که اهمیتی در نوع صنعت یا فعالیت و منافع ما ندارد بلکه حل هوشمندانه مشکلات و متفکرانه توسط انسان است که در مسیر ایده آل گرایی قدم می گذارد . اگر کسی در مورد مسائل طراحی مطمعن نیست بی شک نظر کوته بینانه ای نسبت یه طراحی دارد زیرا که هر چیزی که توسط انسان ساخته شود طراحی شده است حتی خواب ها توسط انسان خواه آگاهانه یا غیر ارادی , همه چیز طراحی شده است چندین و چند چیز عمدا طراحی شده است و کمتر چیزی به خوبی طراحی شده است سوال اینجا نیست که :

چرا ما باید از طراحی ها مراقبت کنیم؟

بلکه سوال اینجاست که چرا ما نباید از طراحی هایمان مراقبت کنیم؟

 

1021
13 تیر 1394 - 3:03