اصول برند سازی

اصول برند سازی

برند یک حس است که مانند هاله ای محصول یا شرکت شما را در بر میگیرد و این حس حاصل تعهدی است که شما در قبال محصول تان دارید. این تعهد شما نسبت به محصولتان با انتقال به ذهن مشتری به اعتبار برند شما می افزاید.

وقتی کلمه برند را می شنویم ناخود آگاه یاد نام برند های مشهور مانند آدیداس، نایک، کوکاکولا، پپسی، سونی و... می افتیم، اما آیا برند فقط یک اسم است؟ یا یک شرکت خیلی معتبر است؟ یا فقط یک لوگو است؟ در این مطلب به مبانی برند سازی می پردازیم.

مفهوم برند

برند یک حس است که مانند هاله ای محصول یا شرکت شما را در بر میگیرد و این حس حاصل تعهدی است که شما در قبال محصول تان دارید. این تعهد شما نسبت به محصولتان با انتقال به ذهن مشتری به اعتبار برند شما می افزاید.

باید گروه خاصی از افراد جامعه را هدف بگیرید و تمرکز خودتان را برنفوذ در ذهن آنها قرار دهید. باید بدانید که شما نمی توانید به ذهن همه افراد یک جامعه نفوذ کرد.
یکی از جمله مهمترین ابزارهایی که به اعتبار برند شما کمک خواهد کرد لوگوی شرکت شماست.لوگو باید به گونه ای باشد که کار شما را بیان کند. ابزارهای دیگری مانند وب سایت، نوع بسته بندی، تخفیف های فروش، تبلیغات و.... نیز به بهبود جایگاه شما در ذهن مشتری کمک خواهند کرد.
چه گونه یک برند خوب ایجاد کنیم
ابتدا باید شرکت و محصول خود را خوب بشناسید ، باید بدانید مقصد شرکت شما کجاس و به چه جایگاهی می خواهد برسد، محصولی که تولید می کنید چه ویژگی خاصی دارد و مزایا و معایب آن چیست، مشتریان تان چگونه فکر می کنند و بسیاری سئوالات دیگر که باید برای تعیین درست مسیر خود باید به آنها فکر کنید و جواب آنها را بدهید . یا این شرایط باید تحقیق کنید تا نیاز ها، عادت ها و خواسته های مشتریان کنونی و آینده را بشناسید . لزوماً آنچه شما به آن فکر می کنید، مشتریان به آن فکر نمی کنند، بدانید آنها به چه چیزی فکر می کنند. به خاطر همین پیچیدگی ها می توان از توانایی و اعمال نفوذ گروه های مشاوره ای برندسازی و یا مراکز تدوین و توسعه کسب و کارهای کوچک استفاده کرد.

لوگوی برند

 

استراتژی برند

استراتژی برند یعنی اینکه چگونه ، به چه روشی ، کجا و به وسیله چه کسانی به منظور نفوذ در ذهن مشتری اقدام کنید. اینکه محصول‌تان را چگونه توزیع کنید وچه کسانی عهده دار توزیع محصولات‌تان باشند نیز تاثیر مهمی در ذهنیت مشتریان‌تان خواهد داشت.

هرچه در استراتژی برندتان دقت کنید و با جزئیات بیشتری آنها را به کار ببندید مشتریان شما را بیشتر به خاطر خواهند سپرد و رفته رفته برای همیشه در ذهن آنها خواهید ماند و بسیاری از هزینه های تبلیغاتی شرکت‌ تان رو به کاهش خواهد نهاد. از طرفی چون مشتریان‌ تان اعتماد بیشتری به شما دارند پول بیشتری برای خرید محصول شما خواهند پرداخت، این درحالی است که شاید محصول شما هیچ تفاوت خاصی با محصولات رقبای تان نداشته باشد و تنها چیزی که باعث تفاوت محصول شما با محصول رقبای تان می شود ارزشی است که در ذهن مشتریان تان ایجاد کرده اید.
به طور مثال یکی از استراتژی هایی که شرکت نایک برای تبلیغات خود به کار می برد استفاده از ورزشکاران معروف است در نتیجه بیشتر مشتریان به خاطر تعلق خاطر واعتمادی که به ورزشکاران محبوب خود دارند کفش های نایک را می خرند درحالی که ممکن است کیفیت کفش ها اصلا برایشان مهم نباشد.

استراتژی برند
 


فعالیت هایی که در آخر باید برای برند انجام داد


یک لوگوی مناسب برای برند خود بسازید و آن را همه ثبت کنید و نخوه ی استفاده از آن را باید بدانید .
دوست دارید برند تان با چه پیامی در ذهن مشتریان تان جای بگیرد؟ یک پیام برای برند تان بسازید.
قالب مخصوص به خودتان را داشته باشید ، رنگ سازمانی‌تان را انتخاب کنید و همه ابزارهای کسب و کارتان را با این رنگ هماهنگ کنید.
هویت برند تان را قوی کنید، چگونگی پاسخ به تلفن، پوشش فروشندگان، امضای ایمیل و هر چیز دیگر .
یک پیام شنیداری برای شرکت خود بسازید پیامی که خاص باشد و مخصوص برند شما.
برای برند تان شعار بنویسید، شعار یک عبارت مختصر با مفهوم و به یاد ماندنی است که اساس برند را در بر می گیرد.
با برند خود صادق باشید. اگر بر عهد خود وفادار نباشید ، مشتریان باز نخواهند گشت یا کس دیگری را معرفی نخواهند کرد.

نتیجه گیری

قبل از ساخت برند اول باید بدانیم مغهوم برند چیست بعد به مراحل اولیه آن توجه می کنیم یعنی نام برند ، لوگو ... و پس از به سراغ استراتژی برند خود بروید و روش کسب و کار خود را پیدا کنید.

254
27 شهریور 1396 - 12:36