نکات مورد توجه در جمع آوری اطلاعات از مشتریان

نکات مورد توجه در جمع آوری اطلاعات از مشتریان

ما برای ارایه خدمات بهتر همواره نیازمند جمع آوری اطلاعات از مشتری هستیم اما این جمع آوری اطلاعات همواره باید براساس اصولی باشد که بهینه ترین اطلاعات را برای ما فراهم آورد

وقتی مشتری از خود اطلاعاتی به شما میدهد از شما انتظار دارد که از اطلاعات شخصی آن ها سو استفاده نشود و به حریم شخصی آن ها تعرض نشود. در این نوشته میخواهیم به 10 نکته در مشاوره کسب و کار ، که پیش از جمع آوری اطلاعات از مشتری باید در نظر بگیریم اشاره میکنیم.

Survicate.jpg

مسایلی که برای جمع آوری اطلاعات از مشتری باید رعایت کنیم

1)من زمانی برای دانستن اطلاعاتی جز پول مشتری ندارم. واقعا لازم است داده های آن ها را جمع آوری کنم؟ روابط عمومی و شناخت دقیق تک تک مشتریان ما علاوه بر اینکه به ما کمک میکند بفهمیم دقیقا چه چیزی نیاز دارند،بلکه میتوانیم رفتار خود را متناسب برای هرکدام از آن ها تنظیم کنیم و این به وضوح رفتار مارا تحت تاثیر قرار میدهد.

2) چه اطلاعاتی را لازم است که جمع آوری کنیم؟ برای شروع اطلاعات ساده ای مثل ایمیل و آدرس پستی شروع کنید و در ادامه مراحل سن،جنسیت و شغل آن ها را مشخص کنید. طی روند روابط عمومی همینطور که اعتمادتان به مشتری زیاد میشود، اطلاعات دقیق تری درباره شخصیت افراد، ارزش ها و شیوه زندگی آنها بپرسید.

3) در مورد گردش مالی چه نوع اطلاعاتی نیاز داریم؟ گردآوری و تحلیل سابقه مالی هر مشتری ، مانند چه نوع کالایی و در چه زمانی و به چه میزان از شما خرید کرده اند و هرگونه اطلاعات مربوط به بازاریابی و فروش ،بشما اطلاعاتی میدهد تا در آینده بدانید چه خدماتی میتوانید به آن ها بدهید.

4) کارآمد ترین روش جمع آوری داده های مشتری؟ هرموقع مشتریان با شما تماس گرفتند میتوانید با آن ها ارتباط بر قرار کنید و اطلاعات آن ها راجمع آوری کنید، مثلا از طریق تلفن، گفتگوی آنلاین، خود فروشنده یا از طریق نظر سنجی آنلاین یا مسابقه.

5) روش های دسته بندی و نگهداری اطلاعات؟ بهترین روش که از نظر مشاوره کسب و کار  چه از لحاظ مالی چه از لحاظ زمانی بسیار بر ان تاکید میشود، استفاده از روش "مدیریت ارتباط با مشتری" (CRM) است.

6) از چه راهی امنیت اطلاعات خصوصی مشتریان را تضمین کنم؟ اولین روش برای حفظ اطلاعت مشتری رمز گزاری میباشد. برای این کار میتوان از شرکت های ارایه دهنده خدمات حفاظت اطلاعات استفاده کرد. اما باید اطمینان حاصل کرد که از بهترین روش ها و فناوری های حفاظت اطلاعات استفاده میکنند.

7) چگونه از قانونی بودن کارم اطمینان حاصل کنم ؟ هنگام جمع آوری اطلاعات مشتری آنچه قانونا باید انجام دهیم این است که ، در زمینه روابط عمومی با ارایه یک سیاست برای حریم خصوصی آن را در اختیار خود مشتری قرار دهیم. همینطور باید نوع اطلاعاتی که از آنها دریافت کرده اید را برایشان توضیح دهید و در صورت نیاز چه نوع اطلاعاتی را به چه شخصی یا سازمانی ارایه میدهید.

8) آیا اطلاعات مشتری را به سایر شرکت ها بفروشم؟ اینکار سود مالی دارد اما بی اعتنمادی مشتری را برایتان همراه خواهد آورد افراد ارایه دهنده مشاوره برندینگ همواره آن را رد میکنند. با این حال اگر میخواهید اطلاعات مشتریان را بفروشید، آشکارا ان را در سیاست های حریم خصوصی که در اختیار مشتری میدهید اعلام کنید و مشتری به طور کامل در جریان موضوع قرار داشته باشد.

9) بهترین روش برای استفاده بهتر از داده های جمع آوری شده چیست؟ استفاده از داده برای رساندن منافع بیشتر به مشتری بهتری راه استفاده از اطلاعات میباشد. داده های مشتری کمک می کند تا بدانیم مشتری هدف کیست و چطور باید با او ارتباط برقرار کنیم.

10)مهمترین خطاهایی که باید از آن ها دوری کنیم چه میتواند باشد؟ بزرگترین خطا زیاده روی گرفتن اطلاعات از مشتری و کلافه کردن او باشد. یکی از بزرگترین خطاها در نظر گرفتن فقط اطلاعات مالی مشتری است و دیگر اطلاعات او را نباید در نظر گرفت.

نتیجه گیری امروزه ما نیازمند اطلاعاتی از مشتریان خود هستیم تا بتوانیم از آن در راه ارایه خدمات بهتر به مشتریان خود استفاده کنیم، اما مهتر از خود اطلاعات چگونگی استفاده از آن و اعتماد مشتری است که در اولویت قرار دارد.  

412
11 شهریور 1396 - 11:35