هشتمین قانون ایجاد یک برند

هشتمین قانون ایجاد یک برند

هشتمین قانون ایجاد یک برند قانون طبقه بندی است که از زبان ال ریس برای شما شرح خواهیم داد.

قانون طبقه بندی قانون یکی از قوانین ۲۲ گانه ایجاد برند از نگاه ال ریس است که در مطلب زیر برای شما شرح دادیم. طبقه بندی محصولات باعث پیشگاک شدن شما در بازار میشود و این امر باعث رقابت در بازار های فروش ی شود.

قانون طبقه بندی - قانون هشتم خلق برند

قانون طبقه بندی قانون یکی از قوانین ۲۲ گانه ایجاد برند از نگاه ال ریس است. مفهوم این قانون این است که یک نام تجاری همیشه پیشگام باید طبقه بندی محصول خود را ارتقاء بدهد و نه نام برند محصول را. در بیان بهتر، مواقعی که می خواهیم فروشمان را گسترش دهیم می بایست گسترش طبقه بندی کالا را نسبت به گسترش نام برند در اولویت قرار دهیم.
با راتقای وسیع طبقه بندی، می توانید هم به ایجاد یک نام برند نیرومند بپردازید و هم بازاری را که به سرعت رو به رشد است، را به دست بگیرید.
به طور مثال رستوران مرغ Boston در آمریکا با سر و صدای بسیاری افتتاح شد. Boston اولین رستورانی بود که غذاهای سرپایی سرو میکرد که تمرکز خود را به درست کردن جوجه کباب “بخر و ببر” محدود کرده بود، اما به جای پیشرفت و بهتر کردن خدمات خود در این زمینه، به سرعت نام برند خود را به بازار Boston تغییر داد وبه فهرست غذاهای خود، بوقلمون، کوفته و … اضافه کرد و همین کار باعث شد به شدت به دردسر بی افتد.
اما سوالی که پیش می آید این است که وقتی رقبا وارد بازار می شوند، دیر یا زود سر و کله اشان پیدا می شود در این حال چه باید کرد ؟ موقعی که سهم 100 در صدی ما از بازار رو به افت است چه باید کرد ؟
در این حال بزرگ ترین اشتباه برند ها این است که محصول دیگری را شروع به تولید میکنند و در حقبقت طبقه بندیجدید را می سازد در حالیکه باید همان محصول قبل را به طوری گسترش داد بتوان همیشه سهم بیشتر بازار را در دست داشت. در این مواقع مدیران نام برند های بزرگ می گویند که : ما باید بجنگیم ، تسلیم نشویم و سهم ، حق خود را از بازار بگیریم. از یاد نبرید که سهم بحق یک نام برند پیشگام هرگز بیش از ۵۰٪ نیست و دقت کنید که آنچه به یک نام برند پیشگام کمک میکند،رقابت است.

 

 1101541-343.jpg

polaroid-02.jpg

رقابت برند ها 

ال ریس می گوید : لازمه هر برند دشمن و رقیب است و این یکی از اصول های بازاریابی است. بزرگ ترین اشتباه شرکت پولاروید، زیر فشار قرار دادن کداک برای بیرون رفتن از بازار فیلم های فوری بود. اگر چه این ادعای پولاروید چند میلیون دلاری را عاید آن ها ساخت، اما این شرکت با این عمل، رقیبی را که می توانست به توسعه بازار فیلم های فوری بپردازد را از بازار خارج کرد.جنگ تبلیغاتی کوکاکولا و پپسی کولا به نفع هر دو رقیب است چرا که باعث می شود توجه رسانه های گروهی به آن ها جلب شود و توجه مصرف کننده را به طبقه بندی کولاها جلب کند.نتیجه گیری
نام های تجاری پیشگام، باید به ارتقای طبقه بندی بپردازند، نه نام تجاری. بازار همیشه منتظر نام های برند دوم، سوم و … است. به جاری فرار رو به جلو گام بردارید و با ایجاد طبقه بندی خاص از محصولات جدید، باید طبقه بندی فعلی را گسترش دهیم.

 

223
6 شهریور 1396 - 12:30