چگونه روابط پایدار با مشتری داشته باشیم؟

چگونه روابط پایدار با مشتری داشته باشیم؟

امروزه برای حفظ کسب و کار خود نیازمندیم تا بتوانیم رابطه علی با مشتریان خود برقرار کنیم، و کاری کنیم که ما را دوست داشته باشند اینکار نیازمند اصولی است که باید آن ها را رعایت کنیم.

برندها درحال تلاش برای رسیدن به محبوبیت از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی هستند اما همواره از این نکته غفلت میکنند که باید خود را در دید مخاطب محبوب کنند. به بیان دیگر این رسانه ها به تنهایی موثر نیستند و باید همیشه به این سه نکته توجه کرد: الف) آیا افراد میخواهند با ما تماس داشته باشند؟ ب) میخواهند با ما مبادله داشته باشند؟ ج) به خود زحمت میدهند بخشی از وقت خود را به شما اختصاص دهند؟

 نکاتی در رابطه با ارتباط برقرار کردن با مشتری

تیم سندرز در کتاب خود با عنوان "عامل دوست داشته شدن"، از لزوم اینکه مردم نیاز دارند دوست داشته شوند، میگوید و برعناصر زیر تاکید میکند:

رفتار دوستانه: علاقه برای برقرار ارتباط و همراهی کردن با مردم

مربوط بودن: ارتباط داشتن با علاقه مندی ها و خواسته های دیگران

همدلی:شناخت و تایید و درک احساسات دیگران

واقع گرا بودن: قبول کردن وتضمین اعتبار آن ها سوالی که باقی میماند این است که یک برند چه ویژگی باید داشته باشد که ماندگار شود؟

در اینجا به برخی نکات روابط عمومی که افراد برای نزدیکتر شدن به مشتریان خود نیاز دارند اشاره میکنیم:

1) واقع بینی:

در حد توانایی خود تعریف و تمجید کنید وعده های اضافه ندهید.

2) بازی در نیاورید:

مثل قدیم که فروشنده و خریدار باهم رقابت میکردند رفتار نکنید سعی کنید حسی اجتماعی بین شما ایجاد شود. این حس نوعی نزدیکی و صمیمیت ایجاد میکند، این نکته بخصوص در زمینه بازاریابی و فروش از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.

3) خاص و جذاب باشید: 

یک نکته برای مشاوره کسب و کار، در بیزینس خود معروف و محبوب شوید اما درجا نزنید. تلاش نکنید فقط یه مغازه معمولی باشید. تآن قدر متفاوت شوید که درباره شما صحبت کنند.

4) دوستانه رفتار کنید:

درمحیط هایی که بسیار رقابت تنگاتنگی بین برند های مختلف در جریان میباشد سعی کنید طوری رفتار کنید مردم به برند شما علاقه داشته باشند نه اینکه آن را تحمل کنند. سعی کنید رقابت هایتان را به دوستی تبدیل کنید.این عمل نیازمند روابط عمومی بسیار قوی میباشد.

5) لبخند بزنید:

سعی کنید دیگران را شاد کنید گویی دلیل مهمی  سازمان شما را تشکیل داده است.

6) علایق خود را نشان داده و جذب مخاطب شوید:

از تکنیک های روابط عمومی استفاده کنید ،علاقه همیشه دوطرفه بوده پس سعی نکنید فقط درباره آنچه خود دوست دارید صحبت کنید بلکه درباره علایق مشتریان نیز حرف بزنید.

7) اشتباهات خود را بپذیرید:

وقتی اشتباه میکنید سعی کنید آن را بپذیرید و در چارچوب وکلا یا روش های دیگر سعی به پنهان کردن آن نکنید. با خود و کسانی که میخواهید ارتباط داشته باشید رو راست باشید.

8) با حرف های مشتری ها نیز توجه کنید:

این تصور را که وقتی مشتری از شما خرید میکند پس میدانید چه میخواهد را از ذهن خود بیرون کنید. تضمین کیفیت و کمیت کالایتان به معنی این نیست که حتما در ذهن مشتری تان دوست داشتنی نیز به نظر می آیید.از آنالیز هایی که رسانه ها میدهند نهایت استفاده راببرید. در مورد اینکه مشتریان چه میخواهند و چه فکر میکنند نهایت استفاده را ببرید.

9) چیزی که مشتری میخواهد را خلق کنید:

از روابط عمومی استفاده کنید و با پیش بینی و نوآوری به جایی که میخواهید برسید. محصول جدید و ناشناخته را بقدری عالی تولید کنید که بمحض اینکه دیدند بلافاصله برای آن تقاضا کنند. در فرهنگ نو به نو شونده امروز، همه خواهان تجربه های نوهستند. آن ها را تشویق کنید تا شمارا در رسیدن به ایده های جدید همراهی کنند.

10) اعتماد به نفس داشته باشید:

عاشق خود و کارتان باشید. از دنباله روی و تقلید از سایر برندها جدا خود دری کنید برای ایجاد تفاوت در برند خود میتوانید از مشاوره برندینگ نیز استفاده کنید.در عین تواضع نقطه نظرات خود را داشته باشد. بنابر این، قبل از انکه اعتماد دیگران را جلب کنید خودتان به خودتان اعتماد کنید. نتیجه گیری برای اینکه بتوانیم کسب و کار خود را رونق دهیم نیاز داریم که با مشتریان خود رابطه صمیمی برقرار کنیم طوری که آن ها مارا دوست داشته باشند و حتی در مورد ما صحبت کنند تنها از این راه میتوانیم مشتریانی وفادار داشته باشیم،که اینکار فقط از طریق رعایت بعضی نکات و داشتن روابط عمومی قوی امکان پذیر میباشد.

Customer-Satisfaction.jpg

453
6 شهریور 1396 - 10:54